Սկանդալ Ռուսաստանում. ՈՒՀԱ-ի հաղթողները նախապես վճարո՞ւմ են Ալեքսանդր Մասլյակովին
Շշուկներն այն մասին, որ շատերի կողմից սիրված ՈՒՀԱ խաղում նախապես վճարում են ու որոշվում հաղթողներին, վաղուց են շրջանառվում: Հաճախ կիսաեզրափակչի եւ եզրափակչի հաղթող են ճանաչվում հումորից թույլ եւ հաղթանակի ոչ արժանի թիմեր: ՈՒՀԱ-ի աշխարհում հերթական սկանդալն է հասունանում: Այս սեզոնի թիմերն արդեն անցել են 1/8 եզրափակիչը եւ դուրս եկել 1/4 եզրափակիչ: Այդ փուլում հայտնվել է նաեւ Չեչնիայի հավաքականը: Բայց այստեղ մի նրբություն կա...
Չեչնիայի Հանրապետության Երիատասարդության հարցերի նախարարությունը ՈՒՀԱ-ի 1/4 եզրափակչում մասնակցելու համար պատվեր է ներկայացրել եւ 5.5 միլիոն ռուբլու համապատասախան պայմանագիր է կնքել 2.5 ամիս առաջ՝ նախքան թիմի այնտեղ հայտնվելը:
Իհարկե, պետգնումների կայքը պարզապես տեղեկատվության հանք է: Այստեղ պետք է նշել, որ ՈՒՀԱ-ին մասնակցելն անվճար չէ: Օրինակ, Չեչնիայի հավաքականի թիմը հարկատուներին մեկ անգամ մասնակցության համար 6 միլիոն ռուբլի է արժենում: Օրինակ՝ 2014 թվականի մարտի 10-ին կայացած 1/8 եզրափակիչ փուլի ծախսերը:
Տեխնիկական առաջադրանքից
- «Մասնակիցների հյուրանոցները պետք է 3 աստղից պակաս լինեն, համարները՝ առաջին աստիճանից ոչ ցածր (մեկ համարում երկու անձից ոչ ավելի եւ մեկ սենյակ՝ նախատեսված մեկ հոգու համար)»:
- «3-անգամյա համալիր սնունդ, եվրոպական խոհանոց՝ դիետիկ եւ պասային սննդի ընտրության հնարավորությամբ»:
- «Փորձերի ընթացքում՝ ժամը 11.00-ից մինչեւ 17.00-ը, ՈՒՀԱ-ի թիմերի անդամների պահանջով, սուրճի ընդմիջման կազմակերպում, ըմպելիքներ (սուրճ, թեյ, հանքային ջուր, սերուցք), սառը խորտիկներ (մսի, պանրի տեսականի, բանջարեղենային եւ մրգային աղցաններ), հաց (ցորենի բաց եւ մուգ տեսակներից)
Ահա այսպիսին է չեչենական սուրճի ընդմիջումը: Այդ նույն տեխնիկական առաջադրանքի մեջ է նաեւ վարչա-տեխնիկական անձնակազմը, այդ թվում մարդիկ, ովքեր կատակներ են գրում, երգում ու պարում:
Եվ այսպես, ինչպե՞ս է Չեչնիայի հավաքականի՝ 1/4 եզրափակչում մասնակցության հայտը տեղադրվել 2013 թվականի դեկտեմբերի 31-ին:
Եվս մեկ անգամ: Չեչնիայի Հանրապետության Երիտասարդության հարցերի նախարարությունը ՈՒՀԱ-ի 1/4 եզրափակչում մասնակցելու համար պատվեր է ներկայացրել եւ 5.5 միլիոն ռուբլու պայմանագիր կնքել՝ նախքան հավաքականի այնտեղ հայտնվելը:

Скандал в России: Победителей КВН заранее проплачивают Александру Маслякову?
Слухи о том, что в любимой миллионами игре КВН проплачивают и заранее решают победителя ходили давно. Очень часто победителями полуфиналов и финалов становились слабоватые на юмор, пресные и точно не заслуживающие побед команды. Очередной скандал грозит вспыхнуть в мире КВН. Команды этого сезона уже отыграли 1/8 финала и вышли в четвертьфиналы. Туда же пробилась и сборная Чечни. Однако, тут есть нюанс…
Дело в том, что министерство Чеченской Республики по делам молодежи разместило заказ на участие сборной Чечни в 1/4 финала КВН и заключило соответствующий контракт на 5,5 миллионов рублей за два с половиной месяца до того, как команда туда пробилась.
Конечно, сайт госзакупок — просто кладезь информации. Тут нужно отметить, что участие команд КВН совсем не бесплатное. Вот, например, команда КВН Сборная Чечни обходится налогоплательщикам в 6 миллионов рублей за одно участие. Вот, например, траты на участие в 1/8 финала, который проходил 10 марта 2014 года.
Из технического задания:
• «Проживание участников в гостинице должно быть ниже 3-х звезд, в номерах не ниже 1-ой категории (не более 2-х человек в номере с удобствами и 1 номер – одноместный)»
• «3-х разовое комплексное питание, европейская кухня с возможностью выбора диетического и постного меню»
• «организация ежедневного кофе-брейка в течение репетиций с 11.00 до 17.00 часов по требованию членов команды КВН (напитки (чай, кофе, минеральная вода, сливки), холодные закуски (мясная, сырная, овощная, фруктовая нарезки), хлеб (темных и светлых сортов)»
Вот такой вот неприхотливый чеченский кофе-брейк. В том же техзадании — административно-технический персонал. В том числе — люди, которые шутки пишут, поют и танцуют.
Так как заказ на участие Сборной Чечни в 1/4 финала был размещен 31 декабря 2013 года?
Еще раз. Министерство Чеченской Республики по делам молодежи размещает заказ на участие Сборной Чечни в 1/4 финала КВН и заключает соответствующий контракт на 5,5 миллионов рублей еще до того, как сборная Чечни туда пробилась.