«Վամպիրի օրագրերի» հայազգի աստղ Րաֆֆի Բարսումյան. Էքսկլուզիվ հարցազրույց NEWS.am STYLE
Մայիսին ավարտին մոտեցավ ամերիկյան «Վամպիրի օրագրերը» (The Vampire Diaries) հանրաճանաչ հեռուստասերիալի 5-րդ եթերաշրջանը: Աշխարհը գրաված հեռուստասերիալի այդ եթերաշրջանի 17-րդ էպիզոդից սկսած գլխավոր հերոսների` Էլենայի (Նինա Դոբրև), Ստեֆանի (Փոլ Ուեսլի) և Դեյմոնի (Իեն Սոմերհոլդեր) ճանապարհին հայտնվում է նոր չարագործ` թափառական կախարդ Մարկոսը, ում մարմնավորում է մեր հայրենակից Րաֆֆի Բարսումյանը: Այս փաստը, իհարկե, չէր կարող մեզ անտարբեր թողնել: Այսպիսով, փորձեցինք կապ հաստատել Րաֆֆիի հետ, որը սիրով համաձայնվեց մեզ հետ զրուցել իր հայկական ծագման, ԱՄՆ-ում հաստատվելու, «Վամպիրի օրագրերը» հեռուստասերիալում հայտնվելու և այլ թեմաների շուրջ:
-Րաֆֆի´, մի փոքր կպատմե՞ք Ձեր մասին: Ինչպե՞ս ստացվեց, որ տեղափոխվեցիք Միացյալ Նահանգներ:
- Իմ ծնողները ծնվել և մեծացել են Բեյրութի հայկական համայնքում: Ես ևս անյտեղ եմ ծնվել: Բեյրութում ծագած հակամարտությունների պատճառով հայրիկիս կողմի բարեկամներից շատերը տարիների ընթացքում սկսեցին արտագաղթել Միացյալ Նահանգներ: Երբ երկրում խորացավ քաղաքացիական պատերազմը, իմ ծնողները որոշեցին, որ մենք ևս պետք է տեղափոխվենք այնտեղ և մեկնեցինք Լոս Անջելես: Այն ժամանակ ես 1 տարեկան էի: Այսպիսով, մեծացել եմ Կալիֆորնիայում: Սակայն ծնողներս միշտ էլ ուշադիր են եղել, որպեսզի մենք պահպանենք մեր հայկական արմատներն ու մշակույթը: Տանը միայն հայերեն էինք խոսում, շրջապատում էլ գերակշռում էին հայերը: Այնպես որ` ես սահուն  տիրապետում եմ արևմտյան հայերենին:
Երբևէ եղե՞լ եք Հայաստանում:
- Ինձ ընդամենը մեկ անգամ է բախտ վիճակվել լինել Հայաստանում: 2005 թ-ին ընտանիքով այցելեցինք Հայաստան: Երևանում հանդիպեցինք մեր ընկերներին, իսկ հետո շրջագայեցինք երկրով մեկ: Օգտագործել ենք յուրաքանչյուր հնարավորություն, որպեսզի տեսնենք մեր հին եկեղեցիներն ու պատմական վայրերը:
-Իսկ ունե՞ք որևէ նախընտրած հայկական ուտեստ:
- Ես դրանք բոլորն էլ սիրում եմ, բայց ինձ համար ոչինչ չի համեմատվի հայկական քուֆթայի հետ:
- Որտե՞ղ և ինչպե՞ս սկսեցիք զբաղվել դերասանական կարիերայով:
- Շատ վաղ տարիքից եմ հետաքրքրված եղել դերասանական արվեստով: Ավագ դպրոցում, վերջապես, հնարավորություն ունեցա հաճախելու թատերական դասընթացների` դպրոցում և դրանից դուրս:  Հենց այդ տարիքից սկսեցի մասնակցել Լոս Անջելեսի լսումներից շատերին: Դպրոցից հետո ընդունվեցի Կառնեգի Մելոն համալսարան, որն իմ առջև դռներ բացեց դեպի մեծ բեմ: Այդ ամենն ինձ համար նոր էր և հետաքրքիր:Այնուհետև ուսումս շարունակեցի Փարիզում: Բացի պարապմունքներից, վերջին տասը տարիների ընթացքում ակտիվ բեմական կյանք եմ վարում. հանդես եմ գալիս ԱՄՆ-ի տարբեր դասական թատրոնների բեմերում:
Ինձ, սակայն, միշտ էլ հետաքրքրել է կինոն և հեռուստատեսությունը: Այսպիսով, հիմա ամեն ինչ անում եմ նորանոր նախագծեր նվաճելու համար:
- Կա՞ն հայ կամ արտասահմանցի դերասաններ, ում աշխատանքը սիրում և գնահատում եք:
- Այնքան մեծ ցուցակ կլինի, եթե թվարկեմ նրանց անունները: Շատ դերասաններ կան, որոնցից դեռ շատ բան ունեմ սովորելու:
- Րաֆֆի´, հետաքրքիր է` ինչպե՞ս հայտնվեցիք «Վամպիրի օրագրերը» հանրաճանաչ հեռուստասերիալում:
- Բախտավոր եմ ինձ համարում, քանի որ մասնակցեցի լսումներին և ինձ ընտրեցին Մարկոսի  դերի համար:
- Իսկ մինչ այդ հետաքրքրվա՞ծ էիք այդ հեռուստասերիալով:
- Մինչ այդ չէի հետևում այդ հեռուստաշոուին, սակայն, իհարկե, լսել էի դրա մասին:
- Ֆիլմի դերասանական կազմի հետ արդեն հասցրե՞լ եք մտերմանալ:
- Այդ ֆիլմում նկարահանվող դերասաններից յուրաքանչյուրն այնքան ջերմ և բարեհամբույր է: Իմ տեսարաններից շատերում նկարահանվել եմ Մարգարիթ Մակինթայերի (ֆիլմում` շերիֆ Ֆորբս), Իեն Սոմերհոլդերի (ֆիլմում` Դեյմոն) և Մայքլ Տրեվինոյի (ֆիլմում` Թեյլոր Լոուքվուդ) հետ: Այսպիսով, ժամանակիս մեծ մասը հենց նրանց հետ եմ անցկացրել: Նրանք շատ մեծահոգի և զվարճալի մարդիկ են:
Ֆիլմում Դուք մարմնավորում եք չարագործ Մարկոսին: Արդյոք հե՞շտ էր լինել այդպիսին:
- Նկարահանման ընթացքում պարզեցի, որ Մարկոսը չափազանց հետաքրքիր կերպար է: Սցենարիստները ջանք չէին խնայում նրա անսահման ուժը ցուցադրելու համար: Հետաքրքիր էր հետևել այդ ընթացքին: Դա ֆիլմում նկարահանվելու լավագույն կողմն էր ինձ համար` մարմնավորել մի կերպարի, ով չափազանց քիչ ջանք է գործադրում, բայց դառնում է ահռելի փորձանքների պատճառ:
-Որքանո՞վ է Րաֆֆին նման Մարկոսին:
-Մարկոսի պես ես ևս ունեմ 188 սմ հասակ և եթե ցանկանամ, կարող եմ պահել մորուք (ծիծաղում է):
-«Վամպիրի օրագրերը» ֆիլմի անձնակազմն արդեն հայտարարել է, որ առջևում սպասվում է հեռուստասերիալի 6-րդ եթերաշրջանը: Հնարավո՞ր է տեսնենք Մարկոսին ֆիլմի նոր եթերաշրջանում:
-Դա կախված է միայն սցենարիստներից և, իհարկե, նաև ֆիլմի երկրպագուներից:
-Ի դեպ, ֆիլմի երկրպագուները շատ ակտիվ են: Նրանք սիրում են տարբեր ֆորումներում քննարկել իրենց սիրելի հերոսներին: Դուք ի՞նչ կարծիքներ եք ստանում Ձեր մարմնավորած կերպարի մասին:
- «Վամպիրի օրագրերը» ֆիլմի երկրպագուներն, իրոք, եզակի են: Մինչ ֆիլմում նկարահանվելը չէի պատկերացնում այդպիսի նվիրվածություն: Նման սիրված նախագծում հայտնվելուց հետո, ցանկանում ես անել հնարավորինը, որպեսզի չհիասթափեցնես նրանցից և ոչ մեկին: Այս ընթացքում շատ բարի խոսքեր եմ լսել, այնքան շատ նամակներ եմ ստանում:
- Վերջին շրջանում «Վամպիրի օրագրերը» դարձել է հայ ֆիլմասերների ամենասիրելի ամերիկյան հեռուստասերիալներից մեկը:  Հնարավո՞ր է` մի օր այստեղ հանդիպում ունենաք ֆիլմի երկրպագուների հետ:
- Անհամբերությամբ սպասում եմ, թե երբ եմ մի օր կրկին այցելելու Հայաստան: Այնքան ուրախ եմ, որ այս հեռուստասերիալի շնորհիվ այդտեղ ևս շատերն իմ աշխատանքը գնահատելու հնարավորություն ունեցան: Այդ ամենը շատ հաճելի է:
- Մարկոսը դարձել է հեռուստասերիալի ամենասիրելի տղամարդ կերպարներից մեկը: Համոզված ենք, որ շատերին կհետաքրքրի` արդյոք Րաֆֆիի սիրտը զբաղվա՞ծ է:
-Րաֆֆիի մասին ոչինչ չեմ կարող ասել, բայց այ Մարկոսը, միանշանակ, ազատ է… :
Հ.Գ. Ի դեպ, Րաֆֆի Բարսումյանն անցած տարի  նկարահանվել է հայազգի ռեժիսոր Հայկ Համբարձումի «Մեծարենց» ֆիլմում, որը պատմում է ամերիկահայ մի երիտասարդի մասին, ում բախտ է վիճակվում մարմնավորել հայ մեծանուն բանաստեղծ Միսաք Մեծարենցին:

Raffi Barsoumian: Exclusive interview with the Armenian star of «The Vampire Diaries»
Season 5 of the famous American TV show «The Vampire Diaries» was over in the end of May. Starting from the 17th episode of this season, the main characters of the show—Elena (Nina Dobrev), Stefan (Paul Wasley), and Damon (Ian Somerhalder)—have to struggle against a new monster, the wicked Traveler Markos, who was embodied by Armenian actor Raffi Barsoumian. This fact certainly interested us, and therefore we tried to reach Raffi for a request of an interview, which he accepted with greatest pleasure. We spoke about his Armenian origins, moving to US, his appearance in TVD, and a lot more.
- Raffi, please speak about yourself. Why did you decide to move to America?
- My parents were born and raised in the large Armenian community in Beirut. I was also born there. My father’s side of the family had, over the years, been emigrating to the states because of the continued conflicts in Beirut. As the civil war got worse, my parents decided it was time for them to leave, too and chose to join the family members who had settled in Los Angeles. I was 1, when they left, so I grew up in California. My parents have always been vigilant about making sure we grew up conscious of our ethnic and cultural roots. Armenian was the language in the house always. I've also grown up around lots and lots of other Armenians – so, I’m a fluent speaker of the western dialect.
-Have you ever been to Armenia?
- I’ve only once had the chance to visit Armenia. As a family we made a trip in 2005. We visited friends in Yerevan and toured as much of the country as possible, mostly visiting old churches and historical sites.
-Do you have a preferred Armenian national dish?
- I love it all. But nothing compares to a good chee kufta!
-How and where did you start acting?
- I was interested in acting very early on. I eventually started taking drama classes in high school, found acting courses outside of school, and began auditioning as a teenager in Los Angeles. When I left high school, I was admitted to Carnegie Mellon University and studied in the conservatory program there for theater. That opened me up to the stage, which was new for me and immediately interesting. I later studied at the Jacques Lecoq School for physical theater in Paris. Alongside the training, I have spent the last ten years actively pursuing a stage life, working for various classical theater companies around the US. I’ve always been interested in film and television though, so I am currently working to pursue more such projects.
-Are there any Armenian or foreign actors and actresses whom you like to watch?
-That would be a very long list. There are so many I love to learn from.
-Raffi, how did you land your part in “The Vampire Diaries?”
- I was lucky enough to get this part through an Audition.
- Were you interested in the show before appearing there?
- I had not seen the show before, though I knew of it.
- Have you already made friends with the TVD stars?
- All the TVD actors were so, so kind and welcoming. I performed most of my scenes with Marguerite Macintyre (Sheriff Forbes), Ian Somerhalder (Damon), and Michael Trevino (Tyler Lockwood), so I spent the most time with them while on set. They were such generous, funny people.
-You have embodied an evil character in the show. Was it easy for you to be like Markos?
- Markos was a great character to discover over the course of the shoot. I was interested in the effortless power the writers worked to give him. That was the best part – someone who could cause so much trouble by doing so little!
-Do you have some common characteristics with Markos?
-Like Markos, I am also 6’2” and can grow a fierce beard:)
-The cast of the TVD has already announced about shooting Season 6.  Can we expect to see Markos also in that part of the show?
-That will be purely up the writers and, of course… the fans!
- By the way, the fans of the show are very active; they like to discuss their favorite characters in different forums. What views have you received from the TVD fans concerning you and your character, Markos?
-TVD fans are truly unique. I had no idea what a loyal following the show maintains. Coming into something like that, you want to be sure you don’t disappoint what the fans have come to love in the show. So far, so good – I’ve received lots of kind, kind letters.
- TVD has a lot of fans in Armenia, too. Is it possible that one day you will meet with them in Armenia?
- I can’t wait to visit Armenia again. I’m so thankful that TVD has created the opportunity for people there to connect with and take an interest in my work. It really is very humbling.
- Many TVD fans are already in love with Markos. I think it will be interesting for them to know whether Raffi is single.
-I don’t know about Raffi, but Markos is definitely single...:)
P.S. By the way, Raffi Barsoumian has also appeared in the movie called «Metzarents» by an Armenian director Hayk Hambartsum. He embodies an Armenian-American guy, who receives the opportunity to play the role of the famous Armenian writer Misaq Metzarents.