«Վամպիրի օրագրերի» հայազգի աստղ Րաֆֆի Բարսումյան. Էքսկլուզիվ հարցազրույց NEWS.am STYLE
Մայիսին ավարտին մոտեցավ ամերիկյան «Վամպիրի օրագրերը» (The Vampire Diaries) հանրաճանաչ հեռուստասերիալի 5-րդ եթերաշրջանը: Աշխարհը գրաված հեռուստասերիալի այդ եթերաշրջանի 17-րդ էպիզոդից սկսած գլխավոր հերոսների` Էլենայի (Նինա Դոբրև), Ստեֆանի (Փոլ Ուեսլի) և Դեյմոնի (Իեն Սոմերհոլդեր) ճանապարհին հայտնվում է նոր չարագործ` թափառական կախարդ Մարկոսը, ում մարմնավորում է մեր հայրենակից Րաֆֆի Բարսումյանը: Այս փաստը, իհարկե, չէր կարող մեզ անտարբեր թողնել: Այսպիսով, փորձեցինք կապ հաստատել Րաֆֆիի հետ, որը սիրով համաձայնվեց մեզ հետ զրուցել իր հայկական ծագման, ԱՄՆ-ում հաստատվելու, «Վամպիրի օրագրերը» հեռուստասերիալում հայտնվելու և այլ թեմաների շուրջ:
-Րաֆֆի´, մի փոքր կպատմե՞ք Ձեր մասին: Ինչպե՞ս ստացվեց, որ տեղափոխվեցիք Միացյալ Նահանգներ:
- Իմ ծնողները ծնվել և մեծացել են Բեյրութի հայկական համայնքում: Ես ևս անյտեղ եմ ծնվել: Բեյրութում ծագած հակամարտությունների պատճառով հայրիկիս կողմի բարեկամներից շատերը տարիների ընթացքում սկսեցին արտագաղթել Միացյալ Նահանգներ: Երբ երկրում խորացավ քաղաքացիական պատերազմը, իմ ծնողները որոշեցին, որ մենք ևս պետք է տեղափոխվենք այնտեղ և մեկնեցինք Լոս Անջելես: Այն ժամանակ ես 1 տարեկան էի: Այսպիսով, մեծացել եմ Կալիֆորնիայում: Սակայն ծնողներս միշտ էլ ուշադիր են եղել, որպեսզի մենք պահպանենք մեր հայկական արմատներն ու մշակույթը: Տանը միայն հայերեն էինք խոսում, շրջապատում էլ գերակշռում էին հայերը: Այնպես որ` ես սահուն  տիրապետում եմ արևմտյան հայերենին:
Երբևէ եղե՞լ եք Հայաստանում:
- Ինձ ընդամենը մեկ անգամ է բախտ վիճակվել լինել Հայաստանում: 2005 թ-ին ընտանիքով այցելեցինք Հայաստան: Երևանում հանդիպեցինք մեր ընկերներին, իսկ հետո շրջագայեցինք երկրով մեկ: Օգտագործել ենք յուրաքանչյուր հնարավորություն, որպեսզի տեսնենք մեր հին եկեղեցիներն ու պատմական վայրերը:
-Իսկ ունե՞ք որևէ նախընտրած հայկական ուտեստ:
- Ես դրանք բոլորն էլ սիրում եմ, բայց ինձ համար ոչինչ չի համեմատվի հայկական քուֆթայի հետ:
- Որտե՞ղ և ինչպե՞ս սկսեցիք զբաղվել դերասանական կարիերայով:
- Շատ վաղ տարիքից եմ հետաքրքրված եղել դերասանական արվեստով: Ավագ դպրոցում, վերջապես, հնարավորություն ունեցա հաճախելու թատերական դասընթացների` դպրոցում և դրանից դուրս:  Հենց այդ տարիքից սկսեցի մասնակցել Լոս Անջելեսի լսումներից շատերին: Դպրոցից հետո ընդունվեցի Կառնեգի Մելոն համալսարան, որն իմ առջև դռներ բացեց դեպի մեծ բեմ: Այդ ամենն ինձ համար նոր էր և հետաքրքիր:Այնուհետև ուսումս շարունակեցի Փարիզում: Բացի պարապմունքներից, վերջին տասը տարիների ընթացքում ակտիվ բեմական կյանք եմ վարում. հանդես եմ գալիս ԱՄՆ-ի տարբեր դասական թատրոնների բեմերում:
Ինձ, սակայն, միշտ էլ հետաքրքրել է կինոն և հեռուստատեսությունը: Այսպիսով, հիմա ամեն ինչ անում եմ նորանոր նախագծեր նվաճելու համար:
- Կա՞ն հայ կամ արտասահմանցի դերասաններ, ում աշխատանքը սիրում և գնահատում եք:
- Այնքան մեծ ցուցակ կլինի, եթե թվարկեմ նրանց անունները: Շատ դերասաններ կան, որոնցից դեռ շատ բան ունեմ սովորելու:
- Րաֆֆի´, հետաքրքիր է` ինչպե՞ս հայտնվեցիք «Վամպիրի օրագրերը» հանրաճանաչ հեռուստասերիալում:
- Բախտավոր եմ ինձ համարում, քանի որ մասնակցեցի լսումներին և ինձ ընտրեցին Մարկոսի  դերի համար:
- Իսկ մինչ այդ հետաքրքրվա՞ծ էիք այդ հեռուստասերիալով:
- Մինչ այդ չէի հետևում այդ հեռուստաշոուին, սակայն, իհարկե, լսել էի դրա մասին:
- Ֆիլմի դերասանական կազմի հետ արդեն հասցրե՞լ եք մտերմանալ:
- Այդ ֆիլմում նկարահանվող դերասաններից յուրաքանչյուրն այնքան ջերմ և բարեհամբույր է: Իմ տեսարաններից շատերում նկարահանվել եմ Մարգարիթ Մակինթայերի (ֆիլմում` շերիֆ Ֆորբս), Իեն Սոմերհոլդերի (ֆիլմում` Դեյմոն) և Մայքլ Տրեվինոյի (ֆիլմում` Թեյլոր Լոուքվուդ) հետ: Այսպիսով, ժամանակիս մեծ մասը հենց նրանց հետ եմ անցկացրել: Նրանք շատ մեծահոգի և զվարճալի մարդիկ են:
Ֆիլմում Դուք մարմնավորում եք չարագործ Մարկոսին: Արդյոք հե՞շտ էր լինել այդպիսին:
- Նկարահանման ընթացքում պարզեցի, որ Մարկոսը չափազանց հետաքրքիր կերպար է: Սցենարիստները ջանք չէին խնայում նրա անսահման ուժը ցուցադրելու համար: Հետաքրքիր էր հետևել այդ ընթացքին: Դա ֆիլմում նկարահանվելու լավագույն կողմն էր ինձ համար` մարմնավորել մի կերպարի, ով չափազանց քիչ ջանք է գործադրում, բայց դառնում է ահռելի փորձանքների պատճառ:
-Որքանո՞վ է Րաֆֆին նման Մարկոսին:
-Մարկոսի պես ես ևս ունեմ 188 սմ հասակ և եթե ցանկանամ, կարող եմ պահել մորուք (ծիծաղում է):
-«Վամպիրի օրագրերը» ֆիլմի անձնակազմն արդեն հայտարարել է, որ առջևում սպասվում է հեռուստասերիալի 6-րդ եթերաշրջանը: Հնարավո՞ր է տեսնենք Մարկոսին ֆիլմի նոր եթերաշրջանում:
-Դա կախված է միայն սցենարիստներից և, իհարկե, նաև ֆիլմի երկրպագուներից:
-Ի դեպ, ֆիլմի երկրպագուները շատ ակտիվ են: Նրանք սիրում են տարբեր ֆորումներում քննարկել իրենց սիրելի հերոսներին: Դուք ի՞նչ կարծիքներ եք ստանում Ձեր մարմնավորած կերպարի մասին:
- «Վամպիրի օրագրերը» ֆիլմի երկրպագուներն, իրոք, եզակի են: Մինչ ֆիլմում նկարահանվելը չէի պատկերացնում այդպիսի նվիրվածություն: Նման սիրված նախագծում հայտնվելուց հետո, ցանկանում ես անել հնարավորինը, որպեսզի չհիասթափեցնես նրանցից և ոչ մեկին: Այս ընթացքում շատ բարի խոսքեր եմ լսել, այնքան շատ նամակներ եմ ստանում:
- Վերջին շրջանում «Վամպիրի օրագրերը» դարձել է հայ ֆիլմասերների ամենասիրելի ամերիկյան հեռուստասերիալներից մեկը:  Հնարավո՞ր է` մի օր այստեղ հանդիպում ունենաք ֆիլմի երկրպագուների հետ:
- Անհամբերությամբ սպասում եմ, թե երբ եմ մի օր կրկին այցելելու Հայաստան: Այնքան ուրախ եմ, որ այս հեռուստասերիալի շնորհիվ այդտեղ ևս շատերն իմ աշխատանքը գնահատելու հնարավորություն ունեցան: Այդ ամենը շատ հաճելի է:
- Մարկոսը դարձել է հեռուստասերիալի ամենասիրելի տղամարդ կերպարներից մեկը: Համոզված ենք, որ շատերին կհետաքրքրի` արդյոք Րաֆֆիի սիրտը զբաղվա՞ծ է:
-Րաֆֆիի մասին ոչինչ չեմ կարող ասել, բայց այ Մարկոսը, միանշանակ, ազատ է… :
Հ.Գ. Ի դեպ, Րաֆֆի Բարսումյանն անցած տարի  նկարահանվել է հայազգի ռեժիսոր Հայկ Համբարձումի «Մեծարենց» ֆիլմում, որը պատմում է ամերիկահայ մի երիտասարդի մասին, ում բախտ է վիճակվում մարմնավորել հայ մեծանուն բանաստեղծ Միսաք Մեծարենցին:

В конце мая закончился 5-ый сезон известного американского сериала «Дневники Вампира». Начиная с 17-го эпизода этого сезона, главным героям сериала Елене (Нина Добрев), Стефану (Пол Уесли) и Дэймону (Иэн Сомерхолдер) предстоит бороться против нового монстра-странника Маркоса, которого сыграл армянский актер Раффи Барсумян. Конечно же, этот факт заинтересовал нас, и мы решили связаться с Раффи, который с радостью согласился поговорить с нами о его армянских корнях, переезде в США, своей роле в сериале «Дневники Вампира» и многом другом.
-Раффи, расскажите о себе. Почему вы решили переехать в Америку?
- Мои родители родились и выросли в Армянской общине Бейрута. Я тоже родился там. Поскольку в Бейруте начались конфликты, родня моей отцовской стороны решила переехать в Соединенные Штаты. А когда в стране началась гражданская война, мои родители решили, что мы должны присоединиться к нашим родственникам в Лос-Анджелесе. Мне было всего год. Так я вырос в штате Калифорния. Но мои родители всегда следили за тем, чтобы мы сохранили армянский язык и культуру. В доме мы разговаривали только на армянском, помимо этого, я всегда находился в окружении армян. Я хорошо владею западно-армянским языком.
- Вы когда-либо были в Армении?
- Мне посчастливилось быть в Армении всего лишь один раз. Это было в 2005 году. Мы с семьей навестили друзей в Ереване, а потом путешествовали по всей республике. Пользуясь случаем, мы посетили множество церквей и побывали в разных исторических местах.
- Какое Ваше любимое армянское блюдо?
- Мне нравятся все блюда, но для меня ничто не сравнится с армянской кюфтой.
- Когда и где Вы начали Вашу актерскую деятельность?
- Актерское мастерство меня интересовало давно. Когда я учился в старшей школе, наконец-то появилась возможность посещать уроки театрального исскуства. Начиная с этого возраста, я начал участвовать в различных кастингах в Лос-Анджелесе. После окончания школы я поступил в университет Карнеги-Меллон, который открыл для меня новые возможности, и я начал свой путь на большую сцену. Все это для меня было новым и интересным. Потом я продолжил учебу в Париже. Помимо занятий, в последние десять лет я веду активную сценическую жизнь, играя в различных классических театрах Америки, но меня всегда интересовали кино и телевидение. Я сейчас делаю все возможное, чтобы завоевать новые проекты.
- Есть армянские или зарубежные артисты, работы которых вы любите и цените?
- Их всех не перечислить. Есть много актеров, от которых я многому должен научиться.
- Интересно, Раффи, как Вы получили свою роль в сериале «Дневники Вампира»?
-Я себя считаю счастливым человеком, поскольку участвовал в кастинге и был выбран на эту роль.
- А до этого Вы интересовались этим сериалом?
- До этого я не смотрел этот сериал, но, конечно же, слышал о нем.
- Вы уже подружились с актерским составом сериала?
- Все актеры этого фильма очень милые и дружелюбные. Во многих эпизодах я снимался с Маргарет Макинтайр (шериф Форбс), Иэном Сомерхолдером (Дэймон) и Майклом Тревино (Тайлер), поэтому я проводил больше времени именно с ними. Они очень доброжелательные и забавные люди.
- В сериале Вы играете злодея Маркоса. Легко ли Вам далась эта роль?
- Во время съемок я понял, что Маркос - достаточно интересный образ. Сценаристы сделали все возможное, чтобы показать его огромную силу. Мне было интересно следить за всем этим. Для меня самым забавным в этом персонаже было то, что он делает очень мало, но становится причиной больших проблем.
- Есть ли сходство между Маркосом и Раффи?
- Как и у Маркоса, у меня тоже рост 188 и при желании могу отпустить бороду (улыбается).
- Состав «Дневников Вампира» уже объявил о выходе 6-го сезона сериала. Можем ли мы ожидать увидеть Маркоса в новом сезоне фильма?
- Это зависит только от сценаристов, и конечно, фанатов фильма.
- Кстати, фанаты фильма очень активные. Они любят обсуждать своих любимых героев в различных форумах. Какие отзывы Вы слышали о себе и о своем герое?
- Фанаты сериала «Дневники Вампира» и вправду неповторимые. До съемок в фильме я не ожидал такого восприятия. После участия в проекте такого масштаба хочется сделать все, чтобы не разочаровать ни одного из них. За это время я получил много добрых отзывов.
- В последнее время «Дневники Вампира» стал одним из любимых сериалов армянского зрителя. Возможна ли Ваша встреча с армянскими поклонниками фильма?
- Я с нетерпением жду, когда снова побываю в Армении. Я очень рад, что благодаря этому сериалу армянские зрители тоже смогли оценить мою работу. Мне это очень приятно.
- Маркос стал одним из самых любимых мужских персонажей в фильме. Уверены, что многих заинтересует: свободно ли сердце Раффи?
- Ничего не могу сказать о Раффи, но сердце Маркоса, однозначно, свободно.
P.S. Кстати в прошлом году Раффи снялся в фильме армянского режиссера Айка Амбарцума «Мецаренц», который рассказывает об одном молодом человеке, которому выпал шанс сыграть роль великого армянского поэта Мисака Мецаренца.