Եվա Ռիվասի ոտքերը կամ գյուղաքաղաքային «սկանդալ» համաշխարհային մակարդակով
Վաղ առավոտյան արթնանում եմ, մտնում ֆեյսբուք (խոստովանում եմ՝ մեղավոր եմ) եւ տեսնում Եվա Ռիվասի ոտքերը՝ Շերոն Սթոունի մասնակցությամբ «Հիմնական բնազդ» ֆիլմի սցենարի ոճով։ Միանգամից վեր կացա՝ անգամ չհասցրեցի սուրճ խմել։ Ռիվասի ոտքերը գնահատելուց հետո ուշադրությունս գրավեցին նրա հասցեին հնչած «սկանդալ», «ամոթ», «ինչ սարսափելի է» բառերը եւ մի շարք այլ «քննադական կարծիքներ»։Պարզվեց, որ ամբողջ «սկանդալը» այն էր, որ Ռիվասը, լինելով «Ձայնը» նախագծի ժյուրիի անդամ, կոճակը սեղմել է իր երկար ու գեղեցիկ ոտքով։ Ասեմ, որ շոուն ես չեմ դիտում, Ռիվասի ձայնի եւ իր ներկայացրած երաժշտության երկրպագուն չեմ, բայց հետաքրքրությունից դրդված որոշեցի դիտել հոլովակը։ Հիասթափվեցի. պարզվեց՝ ֆեյսբուքում տարածված, «մեծ աղմուկ բարձրացրած» լուսանկարը շատ ավելի «պերճախոս» էր, քան հենց հոլովակը, որտեղ գրեթե ոչինչ չէր երեւում։
Պարզվեց, որ Եվա Ռիվասի ոտքերը շատ խթանող ու տոնուս բարձրացնող ազդեցություն ունեն, քանի որ իմ ողջ լրահոսը լի էր «սկանդալի» մասի պատմող հաղորդագրություններով եւ մեկնաբանություններով։ Մարդիկ բաժանվել էին երկու ճամբարների՝ հեռուստադիտողների ստվար զանգվածը  դատապարտում էր աղջկան իր «անբարոյական» արարքի համար, իսկ մյուս, ավելի փոքր մասը՝ ծիծաղում նման արձագանքի վրա եւ սատարում երգչուհուն։ Հատկանշական է, որ ավելի մեծ զայրույթ էին արտահայտում իգական սեռի ներկայացուցիչները, ովքեր չեն կարողանում «մարսել» Ռիվասի գեղեցկությունը, լիովին «կորցնում» են իրենց՝ չամաչելով սեփական արտահայտություններից եւ մոռանալով այն մասին, որ «պարկեշտ» եւ «խորը բարոյականությամբ» հայուհուն վայել չէ նման խոսքեր գրելն ու օգտագործելը։ Մաղձ, բարկություն ու վիրավորանք՝ համեմված նվաստացնող դիտողություններով, ինչպես նաեւ բարոյախրատական բնույթի խոսքերի մեծ հեղեղով...Փաստորեն, կանայք դժվարությամբ են հաշտվում մեկ այլ կնոջ գեղեցկության եւ սեքսուալության հետ՝ մրցակից համարելով նրան։ Ընդ որում, այս ամենն այնքան ծանր ու դժվար է նման կանանց համար, որ նրանք՝ առանց երկար մտածելու, շատ ավելի վատ լույսի ներքո են ներկայացնում իրենց... Ռիվասի դեպքը ցույց տվեց, թե ինչպիսին է կնոջ իրական դեմքը...
Կարծում եմ, որ արդյունքում այս «տարաձայնությունների» մասնակիցները կհանգեն այն եզրակացության, որ Ռիվասին ոչ միայն պետք է թույլ չտալ եթեր դուրս գալ, այլեւ վտարել երկրից... Նշեմ, որ շատ հետաքրքիր էր կարդալ մեկնաբանությունները, երբեմն անգամ հուզիչ, որովհետեւ ոչ մի տրամաբանող եւ ադեկվատ մտածող homo sapience չի կարող լուրջ վերաբերել այս մեծ աղմուկ բարձրացրած «սկանդալին» եւ «ամոթին»...
Իրականում, այս սկանդալը ոչ մի գրոշի արժեք էլ չունի։ Ավելին, այն հաշվարկված է հատուկ հայ հասարակության համար։ Դժվար է պատկերացնել, որ մեկ այլ երկրում (այո, այո, հարգելիներս, հենց այդ «չարաբաստիկ» Արեւմուտքի եւ Եվրոպայի մասին է խոսքս) այս արարքը նման աղմուկ ու ոչ ադեկվատ արձագանք կարող էր առաջացել։ Եթե կինը երկար ու գեղեցիկ ոտքեր ունի, ապա դրանք չցուցադրելը մեղք է. թեկուզ նման յուրօրինակ, մի փոքր էլ խենթ ձեւով։ Ինչպես ասում են՝ սա շոու բիզնես է, ոչ թե պարահանդես՝ Անգլիայի թագուհու մոտ։ Եվ եթե մեր հասարակությունն այնքան բծախնդիր ու բարեկիրթ է, ու բոլորն առանց բացառության «կապույտ արյուն» ունեն, ապա պետք է զերծ մնալ նման վատ ու կեղտոտ մտքեր արտահայտելուց եւ զսպել զգացմունքները, որովհետեւ քաղաքակիրթ մարդիկ իրենց նման կերպ չեն դրեւորում։ Ի դեպ, ոչ մեկ ձեզ չի խանգարում հեռուստացույցն անջատելու հարցում, եւ ամեն ինչ այնքան էլ վատ չէ։ Էժան սադրանքներին տրվելը, հարգելի տիկնայք եւ պարոնայք, այնքան էլ ճիշտ ու պարկեշտ չէ...

Ноги Евы Ривас или местечковый «скандал» вселенского масштаба
Просыпаюсь утром рано, залезаю в Фейсбук (каюсь, грешен). А там...ноги Евы Ривас в стиле известной сцены с участием Шерон Стоун из «Основного инстинкта». Сразу проснулся, даже кофе пригубить не успел. После того как перестал оценивать ножки, внимание привлекли слова «скандал», «позор», «какой ужас» и куча непечатных «отзывов» в адрес Ривас. Оказалось весь «скандал» заключался в том, что Ривас, будучи членом жюри в шоу «Голос», нажала на какую-то там кнопочку своей восхитительной длинной ножкой. Само шоу я не смотрю, поклонником вокала Риваса не являюсь, но любопытство взяло верх, посмотрел видео-ролик. Был разочарован, «вопиющий» стоп-кадр, щедро распространенный в Фейсе, оказался более красноречивым, чем непосредственно ролик, где толком ничего невидно.
Ноги Евы Ривас оказались очень хорошим тонизирующим, вся лента пестрела сообщениями о «скандале» с огромным количеством комментариев. Люди разделились на два лагеря – большинство клеймило «аморальный» поступок девушки, меньшинство, хихикая над подобной реакцией, выражало свою поддержку. Что примечательно, особенно  яростно выступали представительницы прекрасного пола, которые, не силах переварить красоту Ривас, отрывались по полной программе, не стесняясь в выражениях, и забывая о том, что «порядочной» и «глубоко нравственной» армянке не пристало употреблять такие слова. Желчь, злоба и  оскорбления, щедро приправленные нелестными замечаниями, о нравственном облике и уровне, лились щедрой рекой. Все-таки женщины с трудом переносят красоту и сексуальность потенциальной соперницы. Причем настолько тяжело, что, не задумываясь, выставляют самих себя в крайне неприглядном свете... Случай с Ривас лишний раз показал, как на самом деле выглядит истинное женское лицо...
Думаю по ходу этой «полемики», ее участники придут к выводу, что Ривас надо не только лишить эфира, но и выслать из страны... Читать было забавно, местами даже умилительно, ибо серьезно воспринимать этот  вопиющий «скандал» и «позор» адекватный homo sapience не может...
«Скандал», на самом деле, яйца выеденного не стоит. Тем не менее, он рассчитан исключительно на армянскую аудиторию. Трудно представить, что в другой стране (да-да, товарищи, я имею в виду «злостный» Запад и Европу), этот поступок вызвал бы такую неадекватную реакцию. Если у женщины длинные и красивые ноги, то грех их лишний раз не продемонстрировать. Пусть даже в такой экстравагантной манере. Это, как говорится, шоу-бизнес, а не бал у королевы Англии. И если наши зрители такие щепетильные и все без исключения «голубых кровей» с  благовоспитанными манерами, может, стоит тогда воздержаться от грязных ругательств и демонстрации своих эмоций, ибо культурные воспитанные люди так себя не ведут. Да и выключить телевизор вам никто не мешает, раз все уж так плохо. Не комильфо это, леди и джентльмены, вестись на дешевые провокации...