Մինչեւ կորոշեք դավաճանել
Ի՞նչն է մարդկանց ստիպում դավաճանել իրար: Պատասխանները ոչ միայն կզարմացնեն ձեզ, այլեւ հավանաբար կօգնեն հետագայում խուսափել ցավի եւ հիասթափության զգացումից:
Ակնհայտ պատճառ
Եթե կանայք եւ տղամարդիկ դավաճանում են իրար, ի՞նչն է ի վերջո դրա պատճառը։ Թերապեւտիկ սեանսների ընթացքում ճշմարտությունը բացահայտվում է եւ զարմանալի օրինաչափություն է հայտնաբերվում: Այն տղամարդիկ, որոնց բացահայտել են դավաճանության մեջ, որպես կանոն պնդում են, որ իրենց կանայք ներփակված են, բավականաչափ քնքուշ չեն, ինչպես նաեւ անտեսում են իրենց արտաքինը: Կանայք լիովին նույն պատճառներն ունեն. նրանք իրենց թերագնահատված են զգում եւ բողոքում են իրենց ամուսինների կողմից անտարբերությունից: Երբեմն նրանք դավաճանում են բացառապես նրա համար, որ վրեժ լուծեն ամուսիններից իրենց իսկ զենքով: Բայց այնքան կարեւոր չէ, թե Դուք ինչ պատճառ ունեք, դա չէ գլխավորը, որի մասին արժե մտածել: Ձեր ամեն պատրվակ ընդամենը կարծրատիպային արդարացում է, որ  «հաշտվեք» ձեր զգացած մեղքի հետ:
Իրական պատճառը
Որքան էլ տարօրինակ հնչի, մեր բոլոր պատճառները պայմանավորված են ավելի կարեւոր գործոնով` մեր մշակույթով, մեր ընդհանուր արժեքներով: Ժամանակակից հասարակությունում ամենակարեւորը ցանկացած գնով ինքն իրեն գոհացնելն է: Նույնիսկ զուգընկերոջ հետ շփումը, ընտանեկան հարաբերությունները երկրորդ պլան են մղվում միայն նրա համար, որ համոզվեք, որ դուք, որպես անձ, երջանիկ եք:    Ժամանակն է վերջ դնելու դրան: Եթե կարծում եք, որ դավաճանում եք միայն նրա համար, որովհետեւ  իրավունք ունեք երջանիկ լինելու, սխալ է:  Այդ արդարացումը Ձեզ ընդամենը օգնում է անտեսել ցավը եւ այն հետեւանքները, որ կունենա դավաճանությունը:  Պատճառը ոչ մի նշանակություն չունի, երբ խոսում ենք դավաճանության մասին. դա ցանկացած դեպքում անարդարացի է եւ սխալ:
Ձեր գործողությունները կարող են շատ լուրջ հետեւանքներ ունենալ: Դուք կարող եք զրկվել ընտանիքից, եթե ոչ հիմա, ուրեմն ավելի ուշ: Բայց ստիպված կլինեք վճարել ցավի համար: Եթե մտածում եք դավաճանության մասին, ուրեմն ի գիտություն ընդունեք այս խորհուրդները: Եվ հիշեք, որ դավաճանությունը սկսվում է գլխում, ֆիզիկական մերձությունից շատ առաջ: Ինքներդ հարցրեք, թե ինչու:
Մտածում եք ձեր զուգընկերոջը դավաճանելու մասին
Նման երջանկությունն անցողիկ է: Արդարացում մի փնտրեք Ձեր դավաճանությանը: Դուք ոչ մի հարգելի պատճառ չունեք նրա համար, որ դավաճանեք Ձեր ամուսնուն կամ կնոջը: Ազնիվ եղեք նախ եւ առաջ ինքներդ ձեզ հետ եւ ջանացեք արդարանալ` սեփական արարքի ճշմարտանման հիմնավորումներ բերելով:
Մտածեք ձեր պարտավորությունների մասին
Մի ավելացրեք դավաճանությունների վիճակագրությունը: Եթե ինչ-որ մեկի հետ հանդիպում եք, հավատարիմ մնացեք այդ հարաբերություններին: Եթե ամուսնացած եք, հավատարիմ մնացեք ամուսնուն կամ կնոջը: Անկասկած, ամուսնությունը իրավական, բարոյական  եւ կրոնական պարտավորությունների կատարում է պահանջում, բայց ցանկացած հարաբերություններում   ամենակարեւորը նվիրվածությունն է: Մտածեք ձեր ընտանիքի մասին, ձեր կնոջ կամ ամուսնու, ձեր բարեկամների: Ձեր գլխավոր պարտավորությունն  է չդավաճանել նրանց սիրուն, աջակցությանը, վստահությանը:
Մասնագիտական եւ հոգեւոր աջակցություն փնտրեք
Ամոթալի ոչինչ չկա այդ գայթակղությունը մասնագետների օգնությամբ հաղթահարելու մեջ: Ամուսնական կամ ընտանեկան թերապիայի սեանսների գնացեք, խոսեք մասնագետի հետ:  Անկեղծացեք եւ 100 տոկոսով ազնիվ եղեք զուգընկերոջ հետ: Հիշեք, որ Աստված հավանություն է տալիս Ձեր լավ արարքներին եւ իր ձերթին կօգնի հաղթահարել կյանքի դժվարությունները: Դուք բավականաչափ ուժեր ունեք գայթակղությունը հաղթահարելու համար: Հենց Դուք գիտակցեք, որ գայթակղությունը չարժե դրան եւ որ միշտ կա ինչ-որ մեկը, ում կարող եք դիմել օգնության  համար, դա կնշանակի, որ Դուք գերադասել եք Ձեր կեսին հավատարիմ մնալու տարբերակը:

Перед тем как решитесь изменить
Что заставляет людей изменять друг другу? Ответы не только удивят вас, но и наверняка помогут в дальнейшем избежать чувства боли и разочарования.
Очевидная причина
Если и женщины и мужчины изменяют друг другу, то, что же всё-таки служит причиной тому? Во время терапевтических сеансов правда раскрывается, и обнаруживается удивительная закономерность.  Мужчины, которые были уличены в измене, как правило, утверждают, что их жены замкнуты в себе, недостаточно ласковы, а так же пренебрегают своим внешним видом. У женщин крайне похожие причины: они чувствуют себя недооцененными, и жалуются на равнодушие со стороны своих супругов. Иногда они идут на измену исключительно для того, чтобы отомстить мужьям тем же оружием. Но не столь важно, какая у Вас на то есть причина, это не главное о чём стоило бы задуматься. Любой наш предлог это всего лишь стереотипное оправдание, чтобы «ужиться» с виной, которую мы ощущаем.
Истинная причина
Как бы странно это не звучало, но любые наши причины вызваны куда более важными факторами: нашей культурой и общими ценностями.  В современном обществе самое главное — это самоудовлетворение любой ценой. Даже общение с партнёром, семейные отношения отодвигаются на второй план только для того, чтобы убедиться что вы, как личность  счастливы. Пора этому положить конец. Если Вы считаете, что изменяете только потому, что Вы имеете право быть счастливым, то это не правда. Это оправдание всего лишь помогает Вам игнорировать боль и последствия, которые влечёт за собой предательство. Причина не имеет никакого значения, когда мы говорим об измене, это  в любом случае несправедливо и неправильно. У ваших действий могут быть очень серьёзные последствия. Вы можете лишиться семьи, если не сейчас так немного позже, но заплатить за боль придётся. Если Вы задумываетесь об измене, тогда примите во внимание эти советы. И помните, что измена начинается в голове, задолго до физической близости. Спросите себя, почему
Вы задумываетесь над изменой своему партнеру
Счастье такого рода – мимолётно. Не ищите оправдания Вашей измене.  У Вас нет ни одной уважительной причины для того, чтобы предать Вашу супругу или супруга. Будьте честны, прежде всего, с самим собой и не пытайтесь оправдываться, приводя правдоподобные обоснования своего поступка.
Задумайтесь над своими обязательствами
Не увеличивайте статистику измен. Если Вы с кем-то встречаетесь, то оставайтесь верны этим отношениям. Если Вы женаты или замужем, то оставайтесь преданы супруге или супругу. Безусловно, брак требует выполнения правовых, моральных и религиозных обязательств, но в любых отношениях самое главное — это преданность друг другу. Подумайте о своей семье, своих детях, своём супруге или супруге, о ваших друзьях; Ваше главное обязательство не предать их любовь, поддержку и доверие.
Ищите профессиональную и духовную поддержку
Нет ничего постыдного, в Вашем желании преодолеть это искушение при помощи профессионалов. Посетите сеансы брачной или семейной терапии, поговорите со специалистом. Откройтесь и будьте честны на все 100 % со своим партнёром. Помните, что Ваши хорошие деяния, Господь Бог одобряет, и в свою очередь он поможет Вам преодолеть Ваши жизненные невзгоды. У Вас достаточно сил для того, чтобы побороть искушение. Как только Вы осознаете, что это того не стоит и что всегда есть к кому обратиться за помощью, это будет значит что Вы предпочли вариант оставаться верным своей второй половинке.