6 զարմանալի երեւույթներ, որոնք տեղի են ունենում քնած ժամանակ
Որքան էլ տարօրինակ է, մենք շատ քիչ բան գիտենք քնի մասին, որի վրա այդքան ժամանակ ենք ծախսում: Այսպես.
Դուք հեռացնում եք անօգուտ տեղեկությունները
Տեղեկությունների ծավալը, որ ուղեղն ամեն օր կլանում է, անսպառ է: Հենց որ դուք առավոտյան փողոց եք դուրս գալիս, ուղեղն անմիջապես սկսում է կլանել ձեզ շրջապատող գույները, անցորդների ձայները եւ շատ այլ տեղեկություններ, որոնք հիշելու կարիք դուք չունեք: Եթե դուք մտապահեիք այդ ամենը, ձեր ուղեղը կգերբեռնվեր եւ ձեզ համար դժվար կլիներ մտապահել իրոք անհրաժեշտ բաները: Բարեբախտաբար, ուղեղը դասակարգում է այդ տեղեկությունները, մինչ դուք քնած եք, եւ ջնջում է այն, ինչ անպետք է:
Ձեր աչքերն արագ են շարժվում
Եթե դուք երբեւէ հետեւել եք քնած մարդու, հավանաբար նկատել եք, թե ինչպես են շարժվում ակնախնձորները նրա փակ կոպերի տակ: Տարօրինակ է, չէ՞: Աչքերն արագ մի կողմից մյուսն են շարժվում արագ քնի փուլում (ԱԱՇ փուլում «աչքերի արագ շարժման»), եւ դա տրամաբանական է: Դա հենց այն փուլն է, երբ դուք երազ եք տեսնում, այնպես որ աչքերն ուղղակի հարմարվում են քնի մեջ տեսարանի կամ կերպարի փոփոխությանը: Դա նույնը չէ, ինչ քնի մեջ շուրջը նայելը. տվյալ դեպքում խոսքը քնի տեսակի փոփոխության ընթացքում ուղեղային ակտիվության մասին է: Դա բացատրում է, թե ինչու նույնիսկ կույր մարդիկ քնի մեջ ԱԱՇ են ապրում:
Դուք քաշ եք կորցնում
Քունն ինչ-որ առումով կարճաժամկետ պահք է: Դուք ոչինչ չեք ուտում քնի մեջ, բայց միաժամանակ ջուր եք կորցնում` քրտնելով եւ խոնավ օդ ներշնչելով: Դա հանգեցնում է քնի փոքրիկ կորստի, հատկապես եթե կարողանում եք քնի համար յոթ կամ ութ ժամ պոկել: Իրականում քնի մեջ մարդը միջինը մոտավորապես ժամում 60 կալորիա է այրում: Դա շատ չէ, բայց ի վերջո արդյունք է տալիս, եթե չմոռանաք առողջ սննդի եւ սպորտի մասին:
Դուք կաթվածահար եք լինում
Արագ քնի փուլի ընթացում ձեր ձեռքերում բոլոր մկանները ժամանակավորապես կաթվածահար են լինում: Իրականում դա շատ օգտակար է: Կարո՞ղ եք պատկերացնել, որ երազում տեսել եք, իբր ծեծում եք ինչ-որ մեկին, մինչ քնած եք ձեր զուգընկերոջ կողքին: Չնայած այդ ժամանակավոր կաթվածահարությունը տեղի է ունենում բոլորի հետ, որոշ մարդկանց մոտ հանդիպում է «քնային կաթվածահարություն» կոչվող վիճակը. այդ դեպքում կաթվածահարությունը արթնացումից հետո դեռ մի քանի րոպե շարունակվում է: Քնային կաթվածահարությունը վտանգավոր չէ, բայց պարզ է` բավականին սարսափելի է նրանց համար, ով ապրում է դա:
Դուք խնդիրներ եք լուծում
Երբեւէ պառկե՞լ եք քնելու գլխում չլուծված խնդրով, իսկ արթնացել եք արդեն ունենալով պատասխանը: Որքան էլ տարօրինակ թվա, դա հազվագյուտ բան չէ եւ բացատրում է «առավոտը խորհուրդ է բերում» արտահայտությունը: Չնայած ձեզ կարող է թվալ, թե ձեր ուղեղը հանգստանում է քնի ընթացքում, իրականում այն կենտրոնանում է այն խնդիրների լուծման վրա, որոնք ձեզ հանգիստ չէին տալիս ցերեկը: Հետազոտողները համարում են, որ քունը մուտք է բացում դեպի գլխում ասոցիացիաների ցանցը, ինչը ձեզ թույլ է տալիս լուծել խնդիրը (դա կոչվում է «լայն ցանցի ակտիվացում»):
Ձեր հոտառությունը բթանում է
Դուք կարող եք արթնանալ եւ զգալ համեղագույն նախաճաշի եւ սուրճի հոտը, բայց այդ սքանչելի հոտերն ի վիճակի չեն արթնացնել ձեզ: Որովհետեւ քնի մեջ մենք չենք զգում հոտերը: Ճշգրիտ պատճառն անհայտ է, չնայած դա կարող է կոնտեքստուալ խթանների կորստի հետեւանք լինել: Այդ պատճառով այդքան կարեւոր է հակահրդեհային ազդանշանային համակարգ ունենալը: Նույնիսկ եթե հոտը շատ կտրուկ է, դուք չեք կարող այն զգալ, եթե քնած եք: Չնայած որոշ մարդիկ երազում հոտեր են տեսնում, իրականում ուղեղն է ստեղծում դրանք:

Шесть удивительных вещей, которые происходят с вами во сне
Объем информации, которую мозг поглощает каждый день, неисчисляемый. Как только вы выходите утром на улицу, мозг тут же начинает впитывать цвета вокруг вас, голоса прохожих и кучу другой информации, которую вам не нужно помнить. Если бы вы все это запоминали, ваш мозг бы оказался перегружен, и вам было бы тяжело вспоминать действительно нужные вещи. К счастью, мозг сортирует всю эту информацию, пока вы спите, и стирает ненужную.
Ваши глаза быстро двигаются
Если вы когда-нибудь наблюдали за спящим, то наверняка замечали, как двигаются его глазные яблоки под закрытыми веками. Довольно жутковато, правда? Глаза быстро двигаются из стороны в сторону во время фазы быстрого сна (БДГ-фаза, «быстрые движения глаза»), и это логично. Это та самая фаза, когда вам снятся сны, так что глаза просто подстраиваются под изменение сцены или образа во сне. Это не то же самое, что осматриваться вокруг во сне – в данном случае речь идет о мозговой активности во время смены концепции сна. Это объясняет, почему даже слепые люди испытывают БДГ во сне!
Вы теряете вес
Сон – это в какой-то мере короткий пост. Вы ничего не поглощаете во сне, но при этом теряете воду, потея и выдыхая влажный воздух. Это приводит к небольшой потере веса, особенно если вам удается урвать семь или восемь часов сна. На самом деле, во сне человек в среднем сжигает примерно 60 калорий в час. Это немного, но в конечном итоге приводит к результату, если не забывать про здоровое питание и спорт.
Вас парализует
Во время фазы быстрого сна мышцы в ваших руках временно парализуются. Это, на самом деле, очень полезно. Можете представить, что вам приснилось, будто вы избиваете кого-то, пока вы лежите рядом со второй половинкой? Хотя этот временный паралич происходит со всеми, у некоторых людей встречается состояние, называемое «сонный паралич» – в этом случае паралич продолжается несколько минут после пробуждения. Сонный паралич не опасен, но, понятное дело, довольно страшен для тех, кто его испытывает.
Вы решаете проблемы
Вы когда-нибудь ложились спать с нерешенной задачкой в голове, а просыпались уже с ответом? Это, как ни странно, не редкость, и объясняет фразу «утра вечера мудренее». Хотя вам может казаться, что ваш мозг отдыхает во время сна, на самом деле он сосредотачивается на решении проблем, которые не давали вам покоя днем. Исследователи считают, что сон открывает доступ к сети ассоциаций в голове, что позволяет вам решить проблему (это называется «активизацией широкой сети»).
Ваше чувство обоняния притупляется
Вы можете проснуться и почувствовать божественный запах вкуснейшего завтрака и кофе, но эти прекрасные запахи не способны вас разбудить. Потому что мы не чувствуем запахи во сне. Причина точно неизвестна, хотя это может быть следствием потери контекстуальных стимулов. Поэтому так важно обзавестись пожарной сигнализацией. Даже если запах очень резкий, вы не сможете его почувствовать, если спите. Хотя некоторым людям снятся запахи, их на самом деле создает мозг.