7 համերաշխ օր ամուսնու հետ
Յոթ օր շարունակ ես մտադիր եմ ամուսնուս չքննադատել, վեճերի մեջ չմտնել ու խորհուրդներ չտալ: Որոշ ժամանակով իդեալական կին կդառնամ, նա ինձ ինչ-որ բան կասի, իսկ ես կասեմ.«Այո, սիրելիս», «Ի՞նչ ես ցանկանում, սիրելիս»: Եվ ոչ մի հանդիմանք, ոչ մի շեղ հայացք: Պարզապես հրաշք
Օր 1-ին
Իմ հնազանդության օրվա հենց առաջին իսկ օրը ամուսինս անսպասելիորեն գործուղման մեկնեց: «Դե ինչ, այսպես ավելի հարմար է,- մտածեցի ես,- Նա այնտեղ է, երկուսս էլ անում ենք, ինչ ուզում ենք, վիճելու բան չկա, իսկ փորձն արդեն սկսված է: Այսպես կարելի է նույնիսկ մեկ ամիս դիմանալ»: Բայց շահերի կոնֆլիկտը սկսվեց արդեն երեկոյան: Հենց ես պառկեցի անկողնում՝ երազելով կուշտ քնելու մասին, մեկ էլ հանկարծ օտար քաղաքում ձանձրացող տղամարդը կապի սեանս պահանջեց: Ատամներս սեղմելով ես վեր կացա ու միացրեցի լույսը (առանց լույսի ոչ մի սկայպ խոսակցություն չի կարող կայանալ) հասկանալով, որ հիմա նորից պիտի կեսգիշերն անց պառկեմ: Առաջին օրը անցավ, բայց այս փորձը ինձ արդեն ավելի քիչ է դուր գալիս:
Օր 2-րդ
«Ես տեղ եմ հասել»,- հայտնեց ինձ մեսենջերով ամուսինս 15:17-ին: «Տես ինչ է արել մեր շունը»,- ցույց է տալիս նա ինձ խոհանոցում պատռված պաստառների լուսանկարը 15:57-ին «Դու ինչ է, 40 րոպե առաջ ես եկել ու միայն հիմա՞ ես բացել խոհանոցի դուռը» «Այո, ես մի քիչ կարդում էի»: Այդ ժամանակ ես լցվեցի մայրական զգացմունքներով՝ ինչպե՞ս կարելի է այսքան անփույթ վերաբերվել կենդանի արարածին: Շունը սարսափելի վատ է դիմանում մենությանը: Ամեն անգամ, կարծելով թե իրեն մեկընդմիշտ լքել են, նա հուսահատ ծամծմում է բոլոր թղթերը, որոնք նրա տեսադաշտում են: Վնասը նվազագույնի հասցնելու համար մենք նրան խոհանոցում ենք թողնում, բայց իմ սիրտն անընդհատ նվվում է, թե ինչպես է նա այնտեղ դիմանում: Եվ իհարկե ես սովորաբար աշխատանքից տուն եմ վազում, որպեսզի հնարավորինս շուտ շանը ազատ արձակեմ իր զնդանից: Իսկ հիմա ինչ է ստացվում՝ դու 40 րոպե տանն էիր ու չե՞ս բացել դուռը: Ես չկարողացա լռել, բայց գրոհել նույնպես չէի կարող՝ փորձը մնում է փորձ: Ես երկար մտածեցի, թե ինչպես կարող եմ այս հարցի շուրջ իմ դիրքորոշումը արտահայտել առանց քննադատության,մ ու արդյունքում ( բարեբախտաբար տեքստային հաղորդագրությունները ձայնի առոգանությունը չեն փոխանցում) գրեցի. «Բայցեւայնպես դու զարմանալի մարդ ես»: Եվ չնայած ամուսինս հրաշալի զգաց իմ բառերի հետեւում թաքնված իմաստը, բայցեւայնպես ֆորմալ տեսակետից ես մաքուր մնացի: Իսկ դա արդեն վատ չէ:
Օր 3-րդ
Ես այդպիսի ավանդույթ ունեմ՝ հանգստյան օրերին այգի եմ գնում: Ամուսինս նման ավանդույթ չունի ու շաբաթ առավոտը սովորաբար սկվում է այդ թեմայով երկար բանավեճերով: Որպես կանոն դա ավարտվում է իմ վիրավորված նվնվոցով, քանի որ ավելի հեշտ է Էքսկալիբուրը հանել քարի միջից, քան որեւէ բան համոզել այդ տղամարդուն: Այսօր ես միանգամից ինքս ինձ համար որոշեցի, որ առաջին իսկ «ոչ»-ի դեպքում կնահանջեմ, ու գործը չեմ հասցնի վեճերի ու վիրավորանքների: Բայց ամուսինս, ի զարմանս ինձ, արագ համաձայնեց: Այգում, առաջին հաջողությունից ոգեւորված, ես որոշեցի նրան համոզել, որ ավելի երկար մնանք այնտեղ, բայց միանգամից հանդիպեցի սովորական մերժմանը: Մենք արդեն քիչ էր մնում վիճեինք, երբ հանկարծ եկանք փոխհամաձայնության: Այ քեզ բան, փաստորեն նման բան էլ է հնարավոր մեր ընտանիքում
Օր 4-րդ
Կիրակի: Ես նորից ուզում եմ այգի գնալ, բայց այս անգամ ավելի հեռու՝ քաղաքի մյուս ծայրում: Ամուսինս ասում է, որ ինքը պետք է աշխատի: Բայց ես արդեն պատրաստ եմ նման շրջադարձի, այնպես որ չեմ համոզում նրան, չեմ բարկանում ու վիրավորվում: Ես ունեմ «Բ» պլան: Վերցնում եմ պլեդը, շանս, մի գիրք ու գնում մեր տան հարեւանությամբ գտնվող փոքրիկ լճի ափ: Մենակ պառկելը պակաս հաճելի չէ, քան երկուսով պառկելը ու դրա համար պարտադիր չէ որեւէ հեռու տեղ գնալ: Այսօր ինձ համար կրկնակի հաճելի է, քանի որ նախ՝ ես հայտնվեցի բնության գրկում, երկրորդ՝ չստիպեցի, որ նա իրեն մեղավոր զգա ինչ-որ բանի համար:
Օր 5-րդ
Շատ հաճախ մենք վիճում ենք այն պատճառով, որ ես փորձում եմ ինչ–որ բան բացատրել ամուսնուս, իսկ նա չի ուզում լսել. շատ բարկացած է, զբաղված։ Այսօր ամեն բան հակառակն էր։ Ես էի ծանր օր ունեցել։ Սկզբում աշխատանքը, հետո ուսումը։ Ես տուն էի եկել ժամը 10-ի սահմաններում եւ ամենաքիչն ուզում էի ինչ–որ բան քննարկել։ Ամուսինս այդ օրը տանից էր աշխատել, լի էր եռանդով եւ զրուցելու ցանկությամբ, ուզում էր երեկոյան պլանավորել մեր ընտանեկան բյուջեն։ Ես փորձում էի մասնակցել, բայց հասկացա, որ մենք մանրուքների հարցում տարբեր կարծիքներ ունենք եւ հիմա կսկսենք վիճել։ Այդ պատճառով անմիջապես ասացի. «Թող լինի այնպես, ինչպես ուզում ես»։ Ամուսինս որոշեց, որ ես թքած ունեմ ընտանիքի գործերի վրա։ Ես որոշեցի, որ նա թքած ունի իմ վիճակի վրա, եւ մենք սաստիկ վիճեցինք ու քնեցինք միմյանց վրա բարկացած։
Օր 6-րդ
Մենք հաշտվեցինք միայն երեկոյան, երբ վերադարձանք աշխատանքից։ Փորձելով ամեն հարցում հնազանդվել ամուսնուս՝ ես անգամ այս հարցում նրանից նախաձեռնողականություն տեսա։ Ամուսինս մոտեցավ եւ պարզապես գրկեց ինձ. դա խաղաղություն հաստատելու նրա ձեւն է։ Որոշ հոգեբաններ կասեն, որ դա սխալ է։ Բայց համենայն դեպս արդյունավետ է։
Օր 7-րդ
Ես նորից եկա ուշ ու հոգնած։ Իմ «դասական» տղամարդը, որը խոհանոց է մտնում միայն ուտելու համար, ընթրիք էր պատրաստել եւ ինքն էլ լվացել էր սպասքը։ Իսկ երբ տեսավ, որ կաթսայի բռնակը թուլացել է, գնաց պտուտակահանի հետեւից եւ նույն պահին ձգեց այն։ Ես սկզբում մտածեցի, թե նրան փոխել են։ Բայց հետո հասկացա, որ նա ուղղակի իր մեջ ուժ է զգացել, երբ ես դադարել եմ նրան քննադատել։ Այս շաբաթը ինձ շատ բան տվեց։ Այն վերադարձրեց հարաբերությունների առաջին ամիսների ռոմանտիկան, երբ մենք ապրում էինք տարբեր երկրներում, շփվում էինք միայն սկայպով։ Այն եւս մեկ անգամ ցույց տվեց, թե մենք որքան ներդաշնակ զույգ ենք, քանի որ իմ տագնապները ձուլվում են նրա անվրդովության մեջ։ Այս շաբաթը սովորեցրեց, որ երբեմն վեճից խուսափելու համար բավական է գլխում պահուստային պլան ունենալ։ Այն թույլ տվեց ինձ զգալ ամուսնուս վիճակը, չէ՞ որ այդ նա՛ է հաճախ հոգնած գալիս տուն, երբ ես լի եմ եռանդով եւ սկսում եմ ամեն մանրուքի կպչել ու հետո էլ նեղանալ, թե ինչու նա չի ուզում մտածել մեր ապագայի մասին։ Այն ինձ ստիպեց հասկանալ, որ քննադատությունն ու ամեն բան իմ ուզածով անելու ցանկությունը խլում են թե՛ իմ, թե՛ նրա ուժերը։ Իսկ մենք պետք է խնայենք միմյանց։

Семь дней тотального согласия с мужем
На протяжении семи дней я собираюсь: мужа не критиковать, в споры не вступать и советы не раздавать. Стану ненадолго идеальной женой, он мне что-то говорит, а я ему: «Да, милый!», «Как пожелаешь, любимый». И ни упрека, ни косого взгляда. Красота!
День первый
В первый же день моего эксперимента покорности муж внезапно уехал в командировку. «А что, это удобно! — подумала я. — Он там, я здесь, каждый делает, что хочет, спорить нам не о чем, время эксперимента идет. Так можно и месяц продержаться!». Но конфликт интересов настиг нас уже к вечеру. Только я устроилась в кровати, мечтая, наконец, выспаться, как томящийся в чужом городе мужчина потребовал сеанса связи. Скрепя сердце и скрипя зубами, я встала и пошла включать свет (без света же никакой skype-разговор состояться не может), понимая, что теперь лягу опять глубоко за полночь. Первый день засчитан, но эксперимент мне нравится уже меньше.
День второй
«Я приехал», — сообщил мне в мессенджере муж в 15:17. «Смотри, что сделал наш пес», — показал он мне фото ободранных на кухне обоев в 15:57. «Ты что, приехал 40 минут назад и только сейчас открыл дверь на кухню?» «Да, я что-то зачитался». Меня с головой накрыли материнские чувства: как можно так халатно относиться к живому существу? Собака ужасно переносит одиночество. Каждый раз, полагая, что ее бросили навсегда, она в отчаянии терзает все бумажные изделия, которые попадутся на пути. Чтобы минимизировать ущерб, мы оставляем ее на кухне, но у меня постоянно ноет сердце, как она там. И конечно, я обычно почти бегу с работы домой, чтобы поскорее выпустить пса из заточения. А тут 40 минут, СОРОК МИНУТ быть дома и не открыть дверь! Смолчать я не могла, но и разразиться обличительной тирадой тоже — эксперимент есть эксперимент. Я долго думала, как бы так обозначить свою позицию по этому вопросу без критицизма, и в итоге (хвала небесам, что текстовые сообщения не передают интонацию), выдавила из себя: «Все-таки ты удивительный человек!». И хоть муж прекрасно почувствовал подвох в моих словах, формально я осталась чиста. А это уже неплохо.
День третий
Есть у меня традиция — каждые выходные хотеть в парк. У мужа такой традиции нет, и утро субботы обычно омрачается долгими дебатами. Как правило, заканчиваются они моим обиженным сопением, потому что легче Экскалибур извлечь из каменной глыбы, чем в чем-либо переубедить этого мужчину. Сегодня я сразу для себя решила, что отступлю при первом же «нет», не доводя до ссор и обид. Но муж на удивление быстро согласился. В парке на волне первого успеха я решила уговорить его остаться подольше, но тут же встретила привычную реакцию несогласия. Мы были в одном шаге от ссоры, когда внезапно пришли к компромиссу. Надо же, и такое в нашей семье возможно!
День четвертый
Воскресенье. Я снова хочу в парк, на этот раз в большой, на другом конце города. Муж говорит, что ему нужно поработать. Но я уже готова к такому повороту событий, так что не упрашиваю, не злюсь, не обижаюсь. У меня есть план B. Я беру плед, собаку, книжку и отправляюсь к небольшому пруду рядом с домом. Полежать одной не менее приятно, чем вдвоем, и для этого необязательно куда-то ехать. Сегодня мне хорошо вдвойне, потому что, во-первых, я таки оказалась на природе, во-вторых, не заставила при этом другого человека чувствовать себя виноватым.
День пятый
Очень часто мы ссоримся из-за того, что я пытаюсь что-то объяснить мужу, а он не хочет слушать (слишком зол, слишком устал, слишком занят). Сегодня все произошло с точностью до наоборот. У меня был тяжелый день. Сначала работа, потом учеба. Я пришла домой ближе к 10, и меньше всего мне хотелось что-то обсуждать. Муж в этот день работал дома, был полон сил и желания поговорить и вечером решил распланировать наш семейный бюджет. Я попыталась принять участие, но поняла, что у нас разные мнения по поводу мелочей, мы сейчас начнем спорить, поэтому сразу же сказала: «Пусть будет как ты хочешь». Муж решил, что мне плевать на дела семьи. Я решила, что ему плевать на мое состояние. В итоге мы рассорились в пух и прах и уснули ужасно злые друг на друга.
День шестой
Мы помирились только вечером, когда вернулись с работы. В своем эксперименте — везде следовать за мужем — я даже здесь дождалась его инициативы. Муж подошел и просто обнял меня — это его способ восстанавливать мир. Некоторые психологи скажут, что это неправильно. Зато действенно!
День седьмой
Я снова пришла поздно и уставшая. Мой классический мужчина, который заходит на кухню только чтобы поесть, приготовил ужин и сам вымыл посуду. А когда увидел, что у кастрюли разболталась ручка, сходил за отверткой и тут же ее прикрутил. Я сначала решила, что его подменили. Но потом до меня дошло — он просто почувствовал свою силу, когда я перестала его критиковать. Эта неделя дала мне многое. Она вернула романтику первых месяцев отношений, когда мы жили в разных странах и общались только по скайпу. Она еще раз показала, насколько мы гармоничная пара, потому что моя супертревожность компенсируется его невозмутимостью. Научила, что иногда для того, чтобы избежать ссоры, достаточно держать в голове запасной план. Позволила мне почувствовать себя на месте мужа, ведь это он часто приходит уставший, когда я полна сил и пристаю к нему со всякими мелочами, а потом обижаюсь, что он не хочет думать о нашем будущем. Заставила понять, что критика и желание все сделать по-своему одинаково высасывают и мои, и его силы. А нам надо беречь друг друга!