Դոնի Ռոստովից մինչեւ Նյու Յորք. Մարգարիտա Սահաջյանի ուղին դեպի հաջողություն
Հայկական ծագումով մոդել, ինֆլուենսեր եւ հասարակական գործիչ Մարգարիտա Սահաջյանը քիչ բարձունքների չի հասել։ Նա երկրորդ տարին անընդմեջ հրավիրվում է Կաննի հեղինակավոր կինոփառատոնին։ Բրենդների ցանկը, որոնց հետ նա համագործակցել է, ներառում է՝ Valentino, Maison Francis Kurkdjian, Laura Mercier, APM Monaco: Հայտնի ապրանքանիշերի ցանկը գրեթե անվերջ է։
Մարգարիտա Սահաջյանը, որը համացանցում ավելի հայտնի է որպես @margo_sah, ունի ավելի քան կես միլիոն հետեւորդ սոցցանցերում։ Աղջիկը հրապարակում է առօրյայի, ճանապարհորդության, երեկույթների, գալա ընթրիքների մասին կոնտենտ։ Այս ամենը մեզ ծանոթ սցենարներ են, որոնք ներկայացված են հեշտ հասկանալի ձեւով։ Գրեթե բոլորը կարող են իրենց կյանքի մեկ կամ երկու դրվագ գտնել Մարգարիտայի հրապարակումներում։
Ինֆլուենսերի առաջին գրառումը թվագրվում է 2015թ.-ին՝ գրեթե 10 տարի առաջ: Աղջիկն այդ ժամանակ նույնիսկ չէր էլ կասկածում, որ սոցիալական ցանցերը կարող են մշտական ​​եկամտի աղբյուր դառնալ։
«Ես ծնվել եմ Դոնի Ռոստովում։ Այնտեղ էլ ավարտել է միջնակարգ դպրոցը, ստացել իրավագիտության բակալավրի աստիճան։ ԱՄՆ-ում ստացել է մագիստրոսի կոչում եւ հանձնել «իրավաբանական քննություն»։ Ես կարող եմ փաստաբան աշխատել, բայց միշտ սիրել եմ մոդելինգն ու սոցիալական ցանցերը»,- NEWS.am STYLE-ի հետ զրույցում կիսվել է նա։
Ի տարբերություն սփյուռքահայ այլ հայրենակիցների, Մարգարիտայի սոցիալական էջերն այնքան էլ հայտնի չեն «հայկական շրջանակում», երեւի նրան որպես «յուրային» չեն ճանաչում։ Աղջկա գեղեցկությունը բավականին ոչ ստանդարտ է ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի համար։ Այնուամենայնիվ, այն համապատասխանում է մոդելի տվյալներին։ Հայի գենը մատնում են մեծ աչքերը եւ «ռեհանի նման մազերը» (հղում Սայաթ-Նովայի ստեղծագործությանը - խմբ.):
«Հայաստանում շատ բարեկամներ չունենք։ Հիմնականում նրանք բոլորն ապրում են Ռուսաստանում՝ Ռոստովում։ Մենք ունենք մեր սեփական սփյուռքը… Մենք հազվադեպ ենք ճանապարհորդում: Սակայն կապը զգացվեց 44-օրյա պատերազմից հետո։ Մենք բոլորս հավաքվեցինք, սկսեցինք մասնակցել երկրի կյանքին, ավելի հաճախ այցելել այնտեղ», - ընդգծել է Մարգարիտան։
Հատկանշական է, որ հերոսուհին պատմական հայրենիք կատարած իր վերջին այցից ստացած տպավորությունների մասին խոսելիս չի նշել ժամանցի վայրեր՝ սրճարաններ, բարեր, ռեստորաններ, որոնք հաճախ գովաբանվում են սփյուռքի կողմից։ Նա հիացմունքով նկարագրել է իր արշավները դեպի Լոռի եւ Ջերմուկ։ Սահակյանի խոսքով՝ արշավն իր սիրելի զբաղմունքն է։ Դա նկատելի է նաեւ սոցիալական ցանցերում նրա գրառումներում.
Մեր այսօրվա հերոսուհու խոսքով՝ սոցիալական ցանցերում նրա աճն աստիճանաբար է եղել մինչեւ արգելափակում լոքդաունը։ Կտրուկ թռիչք է նկատվել արդեն «մեկուսացման» ընթացքում։
«Քովիդի ժամանակ օրգանական հետեւորդների մեծ հոսք կար, նույնիսկ հսկայական: Ես միայն սոցցանցերով եմ զբաղվել՝ գրառումներ, գրառումներ, կոնտենտ», - պատմել է Սահակյանը։
Ձեր ընտրած սանդղակումի հաջողանֆլուենսեր լինելը նման է բիզնեսի: Այստեղ հատուկ մարտավարություն է պետք «վերեւում» մնալու համար։ Մարգարիտան, որպես ոլորտի փորձառու ներկայացուցիչ, կիսվել է հաջողության գաղտնիքով.
«Կանոնավորություն, գրառումների օրինաչափություն։ Մշտական ​​շփում լսարանի հետ։ Ինձ մոտ աշխատում է նաեւ ճամփորդությունը, պարզապես այդ ամենը պետք է լավ ցուցադրել։ Ճանապարհորդելով աշխարհով մեկ՝ ցույց ես տալիս տարբեր մարդկանց, քո գրառումների հայտնիությունն ընդլայնվում է։ Եվ, իհարկե, հետաքրքիր կոնտենտ։
Ինչ վերաբերում է կոնտենտի համալրմանը, ապա մեր հերոսուհին ընդգծել է յուրաքանչյուր հարթակի առանձնահատկությունը։ Օրինակ՝ Instagram-ի համար կարեւոր է էսթետիկան՝ դիմահարդարում, սանրվածք, նորաձեւություն, դիզայն, ոճ։ TikTok-ի համար դա ավելի տեղեկատվական է կամ զվարճալի: Տարբեր ձեւաչափեր են։
«Ես իսկապես սիրում եմ գեղեցիկ նկար, այն գրավում է իմ ուշադրությունը։ Ինձ համար դա կարեւոր է: Բայց զվարճալի կամ օգտակար տեսահոլովակները նույնպես հիանալի են»,- ընդգծել է Մարգարիտան։
Սոցիալական ցանցերում սեփական ապրանքանիշի հաջող առաջխաղացման շնորհիվ աղջկան հաջողվել է այցելել Կանն՝ գործընկեր բրենդների հրավերով։ Նա բազմիցս բարձրացել է Lumière թատրոնի հայտնի աստիճաններով։ Եղել է նաեւ շքեղ՝ amFAR գալա ընթրիքին մասնակցելու դրվագ, որն անցկացվել է Cap du Eden Roc հյուրանոցում։
«Ես այնտեղ հասա որպես լրատվամիջոցի ներկայացուցիչ՝ 24Fashion TV հեռուստաընկերության ընկերոջս հրավերով։ Լուսաբանում էի կարմիր գորգի արարողությունը, տեսել եմ բազմաթիվ հայտնի աստղերի։ Մասնավորապես հիշում եմ Ռիկի Մարտինին, Մեյ Մասկին, Միլա Յովովիչին։ Գիտեք, հիմա տեսնում եք նարնց, բայց ձեր անձնական փորձառությունները, մտքերը ձեր գլխում են», - նշել է Մարգարիտան:
Այնուհետև աղջիկը խոսել է Նաոմի Քեմփբելի հետ հանդիպման մասին։ Բոլորի գրաֆիկը բավականին խիտ է, գրեթե չկա ազատ վայրկյան խոսելու կուռքերի հետ, ովքեր ձեռքի հեռավորության վրա են. «Մենք ընդամենը մեկ շաբաթ է, ինչ այստեղ ենք, ուստի անելիքներ շատ կան: Առավոտյան պատրաստվելը՝ մազեր, դիմահարդարում։ Այնուհետեւ ֆոտոշարքեր, ապա միջոցառումներ։ Այսօր, ի դեպ, մենք կլինենք Aston Martin-ի երեկույթին։ Հիանալի միջոցառում»։
Սակայն Մարգարիտային աստղային հիվանդությունը չի դիպել։ Նրա խոսքով՝ ապրելով Նյու Յորքում՝ հասցրել է շատ մարդկանց տեսնել։ Ամենահիշարժան հանդիպումը Քրիս Նոթի հետ էր, նա քաջաբար բացել է սրճարանի դուռը մեր հերոսուհու համար։ Նման արարքն աղջիկը միշտ է հիշում։
Մետրոպոլիսը եւ մեր այսօրվա հերոսուհին հեշտությամբ են «ապրում» միասին: Նա ակտիվորեն շփվում է իր ոլորտի ներկայացուցիչների, PR մասնագետների եւ դիզայներների հետ։ Նա խոսում է MetGala-յի աֆթերփարթիի մասին, որտեղ նրան հրավիրել է դիզայներ LaQuan Smith-ը, NY Post-ում հրապարակումների եւ աստղերի հետ այլ հանդիպումների մասին։
Մարգարիտան Նյու Յորք է տեղափոխվել 20 տարեկանում՝ մագիստրատուրա ընդունվելուց հետո։ Չնայած ստացած հիմնարար կրթությանը՝ Մարգարիտայի ներքին «կրեատիվ արտիստը» ստանձնեց իր պարտականությունները։ Գրեթե տասը տարի անց՝ Instagram-ի առաջին հրապարակումից հետո, աղջիկն իր ժամանակը տրամադրում է սոցիալական ցանցերին։ Դրա հաջողությունը կարելի է միայն վերահսկել եւ մշտապես աջակցել:

From Russia’s Rostov-on-Don to New York: Margarita Sahajian's path to success (PHOTOS)
Margarita Sahajian, a model, influencer and public figure of Armenian origin, has reached many heights. She is invited to the prestigious Cannes Film Festival for the second year in a row. The list of brands she has collaborated with includes Valentino, Maison Francis Kurkdjian, Laura Mercier, and APM Monaco.
A post shared by Margo Sah (@margo_sah)
The respective list of such famous brands is almost endless. Sahajian, better known on the internet as @margo_sah, has more than half a million followers on social media. She posts content about everyday life, travel, parties, and gala dinners. All these are familiar scenarios presented in an easy-to-understand way. Almost everyone can find an episode or two of their own life in Margarita's posts.
The first post of this influencer dates back to 2015, almost ten years ago. At that time, Margarita girl did not even suspect that social media could become a source of permanent income for her. "I was born in Rostov-on-Don [in Russia]. There I graduated from high school and received a bachelor's degree in law. I received a master's degree in the US and passed the bar exam. I can work as an attorney, but I have always loved modeling and social media," she said in an interview with NEWS.am STYLE.
Unlike other Diaspora Armenian compatriots, Margarita's social media accounts are not so well known in the "Armenian circle;" perhaps they do not see her as "their own."  Her beauty is quite non-standard for the US and Europe. However, it is consistent with modeling standards. Her big eyes and "basil-like hair"—a reference to a work by Armenian poet Sayat-Nova—give away her Armenian gene. "We don't have many relatives in Armenia. Primarily, they all live in Russia—Rostov. We have our own diaspora... We rarely travel. However, the connection was felt after the 44-day [Artsakh (Nagorno-Karabakh)] war [in 2020]. We all got together, started to participate in the life of the country [i.e., Armenia], to visit there more often," emphasized Margarita.
It is noteworthy that Margarita, while talking about her impressions from her last visit to the historical homeland, did not note the places of entertainment—cafes, bars, restaurants—which are often praised by Diaspora Armenians. She enthusiastically described her trips to Armenia’s Lori Province and Jermuk city. According to Sahajian, hiking is her favorite pastime; this can be seen also in her posts on social media.
As per Margarita, her growth in social media was gradual until the Covid-related lockdown. A sharp jump was noticed already during the "quarantine." “During Covid there was a huge influx of organic followers; tremendous even. I engaged only with social media: posts, posts, content," said Sahajian. Being a successful influencer at your chosen scale is like running a business. Here you need a special tactics to stay "on top."
Margarita, as an experienced representative of the domain, shared the secret of success. "Regularity, normality of posts. Constant communication with the audience. Travel also works for me; it's just that all of that has to be shown well. Traveling around the world, you show different people, the popularity of your posts expands; and, of course, interesting content. “As for adding content, Margarita stressed the specificity of each platform. For example, aesthetics—makeup, hair, fashion, design, style—are important for Instagram. But it is more informational or entertaining for TikTok. They are different formats. "I really like a beautiful picture, it catches my attention; it is important for me. But funny or useful videos are also great," emphasized Sahajian.
Thanks to the successful promotion of her own brand on social media, Margarita managed to visit Cannes, France at the invitation of partner brands. She has climbed the famous steps of Lumiere Theater many times. She even attended the luxurious amfAR Gala dinner, which was held at Hotel du Cap-Eden-Roc. "I arrived there as a media representative at the invitation of my friend from 24Fashion TV. I was covering the red carpet ceremony, I saw many famous stars. In particular, I remember Ricky Martin, Maye Musk, Milla Jovovich. You know, you see them now, but your personal experiences, thoughts are in your head," said Margarita.
Then she spoke about her meeting with Naomi Campbell. Everyone's schedule is quite tight; there is hardly a spare second to talk with idols who are within arm's reach.  “We've only been here a week, so there's a lot to do. Getting ready in the morning: hair, makeup. Subsequently, photo shoots, then events. Today, by the way, we will be at the Aston Martin party; a great event," Sahajian said. Margarita, however, has not been affected by “star sickness.”
According to her, living in New York, she has managed to see many people. The most memorable such meeting was with Chris Knott, as he bravely opened the door of a cafe for Sahajian. She always remembers such an act. The New York metropolis and Margarita easily "live" together. She actively communicates with members of her domain, PR specialists, and fashion designers.
She talks about the Met Gala after-party, where she was invited by fashion designer LaQuan Smith, articles in The New York Post, and several other meetings with the stars. Margarita moved to New York at the age of 20, after admission to master's degree. Despite the basic education she received, Margarita's inner "creative artist" took over. Almost ten years later, after her first post on Instagram, she devotes her time to social media. Its success can only be monitored and constantly supported.