Դոնի Ռոստովից մինչեւ Նյու Յորք. Մարգարիտա Սահաջյանի ուղին դեպի հաջողություն
Հայկական ծագումով մոդել, ինֆլուենսեր եւ հասարակական գործիչ Մարգարիտա Սահաջյանը քիչ բարձունքների չի հասել։ Նա երկրորդ տարին անընդմեջ հրավիրվում է Կաննի հեղինակավոր կինոփառատոնին։ Բրենդների ցանկը, որոնց հետ նա համագործակցել է, ներառում է՝ Valentino, Maison Francis Kurkdjian, Laura Mercier, APM Monaco: Հայտնի ապրանքանիշերի ցանկը գրեթե անվերջ է։
Մարգարիտա Սահաջյանը, որը համացանցում ավելի հայտնի է որպես @margo_sah, ունի ավելի քան կես միլիոն հետեւորդ սոցցանցերում։ Աղջիկը հրապարակում է առօրյայի, ճանապարհորդության, երեկույթների, գալա ընթրիքների մասին կոնտենտ։ Այս ամենը մեզ ծանոթ սցենարներ են, որոնք ներկայացված են հեշտ հասկանալի ձեւով։ Գրեթե բոլորը կարող են իրենց կյանքի մեկ կամ երկու դրվագ գտնել Մարգարիտայի հրապարակումներում։
Ինֆլուենսերի առաջին գրառումը թվագրվում է 2015թ.-ին՝ գրեթե 10 տարի առաջ: Աղջիկն այդ ժամանակ նույնիսկ չէր էլ կասկածում, որ սոցիալական ցանցերը կարող են մշտական ​​եկամտի աղբյուր դառնալ։
«Ես ծնվել եմ Դոնի Ռոստովում։ Այնտեղ էլ ավարտել է միջնակարգ դպրոցը, ստացել իրավագիտության բակալավրի աստիճան։ ԱՄՆ-ում ստացել է մագիստրոսի կոչում եւ հանձնել «իրավաբանական քննություն»։ Ես կարող եմ փաստաբան աշխատել, բայց միշտ սիրել եմ մոդելինգն ու սոցիալական ցանցերը»,- NEWS.am STYLE-ի հետ զրույցում կիսվել է նա։
Ի տարբերություն սփյուռքահայ այլ հայրենակիցների, Մարգարիտայի սոցիալական էջերն այնքան էլ հայտնի չեն «հայկական շրջանակում», երեւի նրան որպես «յուրային» չեն ճանաչում։ Աղջկա գեղեցկությունը բավականին ոչ ստանդարտ է ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի համար։ Այնուամենայնիվ, այն համապատասխանում է մոդելի տվյալներին։ Հայի գենը մատնում են մեծ աչքերը եւ «ռեհանի նման մազերը» (հղում Սայաթ-Նովայի ստեղծագործությանը - խմբ.):
«Հայաստանում շատ բարեկամներ չունենք։ Հիմնականում նրանք բոլորն ապրում են Ռուսաստանում՝ Ռոստովում։ Մենք ունենք մեր սեփական սփյուռքը… Մենք հազվադեպ ենք ճանապարհորդում: Սակայն կապը զգացվեց 44-օրյա պատերազմից հետո։ Մենք բոլորս հավաքվեցինք, սկսեցինք մասնակցել երկրի կյանքին, ավելի հաճախ այցելել այնտեղ», - ընդգծել է Մարգարիտան։
Հատկանշական է, որ հերոսուհին պատմական հայրենիք կատարած իր վերջին այցից ստացած տպավորությունների մասին խոսելիս չի նշել ժամանցի վայրեր՝ սրճարաններ, բարեր, ռեստորաններ, որոնք հաճախ գովաբանվում են սփյուռքի կողմից։ Նա հիացմունքով նկարագրել է իր արշավները դեպի Լոռի եւ Ջերմուկ։ Սահակյանի խոսքով՝ արշավն իր սիրելի զբաղմունքն է։ Դա նկատելի է նաեւ սոցիալական ցանցերում նրա գրառումներում.
Մեր այսօրվա հերոսուհու խոսքով՝ սոցիալական ցանցերում նրա աճն աստիճանաբար է եղել մինչեւ արգելափակում լոքդաունը։ Կտրուկ թռիչք է նկատվել արդեն «մեկուսացման» ընթացքում։
«Քովիդի ժամանակ օրգանական հետեւորդների մեծ հոսք կար, նույնիսկ հսկայական: Ես միայն սոցցանցերով եմ զբաղվել՝ գրառումներ, գրառումներ, կոնտենտ», - պատմել է Սահակյանը։
Ձեր ընտրած սանդղակումի հաջողանֆլուենսեր լինելը նման է բիզնեսի: Այստեղ հատուկ մարտավարություն է պետք «վերեւում» մնալու համար։ Մարգարիտան, որպես ոլորտի փորձառու ներկայացուցիչ, կիսվել է հաջողության գաղտնիքով.
«Կանոնավորություն, գրառումների օրինաչափություն։ Մշտական ​​շփում լսարանի հետ։ Ինձ մոտ աշխատում է նաեւ ճամփորդությունը, պարզապես այդ ամենը պետք է լավ ցուցադրել։ Ճանապարհորդելով աշխարհով մեկ՝ ցույց ես տալիս տարբեր մարդկանց, քո գրառումների հայտնիությունն ընդլայնվում է։ Եվ, իհարկե, հետաքրքիր կոնտենտ։
Ինչ վերաբերում է կոնտենտի համալրմանը, ապա մեր հերոսուհին ընդգծել է յուրաքանչյուր հարթակի առանձնահատկությունը։ Օրինակ՝ Instagram-ի համար կարեւոր է էսթետիկան՝ դիմահարդարում, սանրվածք, նորաձեւություն, դիզայն, ոճ։ TikTok-ի համար դա ավելի տեղեկատվական է կամ զվարճալի: Տարբեր ձեւաչափեր են։
«Ես իսկապես սիրում եմ գեղեցիկ նկար, այն գրավում է իմ ուշադրությունը։ Ինձ համար դա կարեւոր է: Բայց զվարճալի կամ օգտակար տեսահոլովակները նույնպես հիանալի են»,- ընդգծել է Մարգարիտան։
Սոցիալական ցանցերում սեփական ապրանքանիշի հաջող առաջխաղացման շնորհիվ աղջկան հաջողվել է այցելել Կանն՝ գործընկեր բրենդների հրավերով։ Նա բազմիցս բարձրացել է Lumière թատրոնի հայտնի աստիճաններով։ Եղել է նաեւ շքեղ՝ amFAR գալա ընթրիքին մասնակցելու դրվագ, որն անցկացվել է Cap du Eden Roc հյուրանոցում։
«Ես այնտեղ հասա որպես լրատվամիջոցի ներկայացուցիչ՝ 24Fashion TV հեռուստաընկերության ընկերոջս հրավերով։ Լուսաբանում էի կարմիր գորգի արարողությունը, տեսել եմ բազմաթիվ հայտնի աստղերի։ Մասնավորապես հիշում եմ Ռիկի Մարտինին, Մեյ Մասկին, Միլա Յովովիչին։ Գիտեք, հիմա տեսնում եք նարնց, բայց ձեր անձնական փորձառությունները, մտքերը ձեր գլխում են», - նշել է Մարգարիտան:
Այնուհետև աղջիկը խոսել է Նաոմի Քեմփբելի հետ հանդիպման մասին։ Բոլորի գրաֆիկը բավականին խիտ է, գրեթե չկա ազատ վայրկյան խոսելու կուռքերի հետ, ովքեր ձեռքի հեռավորության վրա են. «Մենք ընդամենը մեկ շաբաթ է, ինչ այստեղ ենք, ուստի անելիքներ շատ կան: Առավոտյան պատրաստվելը՝ մազեր, դիմահարդարում։ Այնուհետեւ ֆոտոշարքեր, ապա միջոցառումներ։ Այսօր, ի դեպ, մենք կլինենք Aston Martin-ի երեկույթին։ Հիանալի միջոցառում»։
Սակայն Մարգարիտային աստղային հիվանդությունը չի դիպել։ Նրա խոսքով՝ ապրելով Նյու Յորքում՝ հասցրել է շատ մարդկանց տեսնել։ Ամենահիշարժան հանդիպումը Քրիս Նոթի հետ էր, նա քաջաբար բացել է սրճարանի դուռը մեր հերոսուհու համար։ Նման արարքն աղջիկը միշտ է հիշում։
Մետրոպոլիսը եւ մեր այսօրվա հերոսուհին հեշտությամբ են «ապրում» միասին: Նա ակտիվորեն շփվում է իր ոլորտի ներկայացուցիչների, PR մասնագետների եւ դիզայներների հետ։ Նա խոսում է MetGala-յի աֆթերփարթիի մասին, որտեղ նրան հրավիրել է դիզայներ LaQuan Smith-ը, NY Post-ում հրապարակումների եւ աստղերի հետ այլ հանդիպումների մասին։
Մարգարիտան Նյու Յորք է տեղափոխվել 20 տարեկանում՝ մագիստրատուրա ընդունվելուց հետո։ Չնայած ստացած հիմնարար կրթությանը՝ Մարգարիտայի ներքին «կրեատիվ արտիստը» ստանձնեց իր պարտականությունները։ Գրեթե տասը տարի անց՝ Instagram-ի առաջին հրապարակումից հետո, աղջիկն իր ժամանակը տրամադրում է սոցիալական ցանցերին։ Դրա հաջողությունը կարելի է միայն վերահսկել եւ մշտապես աջակցել:

От Ростова-на-Дону до Нью-Йорка: путь к успеху Маргариты Сахаджян
Модель, инфлюэнсер и публичная личность армянского происхождения  Маргарита Сахаджян добилась не малых высот. Второй год подряд её приглашают на престижный Каннский кинофестиваль. В списке брендов, с которыми она сотрудничала, числятся: Valentino, Maison Francis Kurkdjian, Laura Mercier, APM Monaco. Список именитых брендов почти нескончаемый.
Маргарита Сахаджян, более известная как @margo_sah в сети, имеет свыше полумиллиона подписчиков в социальных сетях. Девушка постит жизненный контент: быт, путешествия, вечеринки, гала ужины. Все это знакомые нам сценарии, поданные в простом для восприятия виде. Почти каждый может узнать один или два эпизода своей жизни в контенте Маргариты.
A post shared by Margo Sah (@margo_sah)
Первый пост инфлюэнсера датируется аж 2015 годом. Это почти что 10 лет назад. Девушка тогда и не подозревала, что социальные сети могут стать постоянным источником дохода.
«Я родилась в Ростове-на-Дону. Там же окончила школу, получила степень бакалавриата по специальности юриспруденции. В США получила степень магистра и сдала "bar exam". Могу работать адвокатом, но я всегда увлекалась работой моделью и социальными сетями» — поделилась девушка в интервью NEWS.am STYLE.
В отличие от других соотечественников из диаспоры, социальные страницы  Маргариты не так известны в «армянском кругу» .Быть может, в ней сразу не распознают «свою». Красота девушки достаточно нестандартная для США и Европы. Однако подходит по модельным параметрам. Армянский ген выдают большие глаза и «волосы — словно базилик» (отсылка к произведению Саят-Нова — ред).
«У нас не много родственников в Армении. В основном они все живут в России, в Ростове. У нас своя диаспора…Ездили редко. Однако связь ощутилась после, а точнее, во время 44 дневной войны. Мы все сплотились, стали участвовать в жизни страны, чаще посещать её.» — подчеркнула Маргарита
Примечательно, что героиня, рассказывая о своих впечатлениях от последнего визита на историческую родину, не упомянула места для развлечений: кафе, бары, рестораны, которые часто расхваливает диаспора. Она с восхищением описывала свои пешие походы в Лори и Джермуке. По словам Сахаджян хайкинг — это её любимое занятие. По её постам в социальных сетях это тоже заметно.
По словам нашей сегодняшней героини, её рост в социальных сетях был постепенным до локдауна. Резкий скачок наблюдался уже в период «заточения»
«Во время ковида был большой приток подписчиков органических, даже, знаешь, огромный. Я занималась только соцсетями: посты, посты, контент.» — рассказала в интервью Сахаджян.
Быть успешным инфлюэнсером в выбранной нише — как бизнес. Тут нужны особые тактики, чтобы остаться «на высоте». Маргарита, как уже бывалый представитель сферы, поделилась секретом успеха.
«Регулярность, регулярность постов! Постоянное общение с аудиторией. Для меня также работают путешествия, нужно все это хорошо показывать. Путешествуя по миру, ты показываешь разных людей, демография твоих постов расширяется. Ну и, конечно же, интересный контент.»
Что касается наполнения контента, то героиня подчеркнула особенность каждой платформы. Например, для инстаграмма важна эстетика: макияж, прически, мода, дизайн, стиль. Для TikTok-а более информационный или забавный. Разные форматы.
«Я очень люблю красивую картинку, она привлекает мое внимание. Мне это важно. Но и смешные или полезные видео — это тоже классно», — подчеркнула Маргарита.
Благодаря успешной раскрутке собственного бренда в социальных сетях, девушке удалось побывать в Каннах по приглашению брендов-партнеров. Она не раз поднималась по знаменитым ступенькам в театре Люмьер. Ещё был эпизод посещением роскошного гала-ужина amFAR, который проходил в гостинице Cap du Eden Roc.
«Я попала туда как представитель медиа, по приглашению своей подруги из 24Fashion TV. Освещала как раз красную дорожку, видела многих известных звезд. В частности запомнилась Рикки Мартин, Мэй Маск, Мила Йовович. Но знаешь, сейчас ты видишь их, но у тебя в голове твои личные переживания, мысли», — отметила Маргарита.
Далее девушка рассказала о встрече с Наоми Кэмпбелл, которая также прошла сквозь. У всех расписание достаточно плотное, нет почти ни одной свободной секунды для разговора с кумирами, которые находятся на расстоянии вытянутой руки: «Мы здесь всего неделю, поэтому много чего необходимо успеть. Утром готовимся: волосы, макияж. Далее фотосессии, а потом уже мероприятия. Сегодня, кстати, будем на вечеринке Aston Martin. Очень классный ивент».
Однако звездная болезнь Маргариту не одолела. По её словам, живя в Нью-Йорке, удалось много кого повидать. Самая запомнившаяся встреча была с Крисом Нотом, он галантно открыл дверь в кофейне нашей героине. Такой поступок запомнился девушке надолго.
Мегаполис и наша сегодняшняя героиня легко уживаются вместе. Она активно общается с представителями своего сектора, пиарщиками и дизайнерами. Рассказывает об афтепати MetGala, куда пригласил её дизайнер LaQuan Smith, публикации в NY Post и других встречах со звездами.
В Нью-Йорке Маргарита переехала в 20-ть лет лет, после поступления на магистерскую программу. Несмотря на полученное фундаментальное образование, внутренний «креативный художник» в Маргарите взял вверх. Почти десять лет спустя с первого Instagram поста девушка полностью уделяет своё время социальным сетям. За её успехом остается только следить и постоянно поддерживать.