Հոգեբանի խորհուրդը. երջանիկ Ամանոր երեխայի համար
Նույնիսկ «ամենաիսկական» Ձմեռ պապ ու Ձյունանուշ հրավիրելով ու որպես ամենավերջին հեռախոսը նվիրելով երեխային, նրա համար իսկական տոն չեք երաշխավորում, լրագրողներին այսօր, դեկտեմբերի 26 –ին հաղորդեցին հոգեբան Խաչատուր Գասպարյանը, մանկական հոգեբույժ Մարուքե Եղիյանն ու դպրոցական հոգեբան Գեւորգ Եղիյանը։
Երեխային չես խաբի, նա հրաշալի զգում է ցանկացած կեղծիք ու ինտուիտիվ մակարդակով գնահատում է ընտանեկան մթնոլորտը։ Դեռեւս նյութական արժեքներով չփչացած երեխայի համար ընտանիքում սերն ու ներդաշնակությունը տոնածառի տակ դրված նվերի արժեքից շատ ավելի կարեւոր են։ Մասնագետները պնդում են, որ եթե ամանորյա գիշերն ընտանիքում իշխի սերն ու ըմբռնումը, երեխան երջանիկ կլինի, նույնիսկ եթե տոնածառի տակ ձեռագործ համեստ նվեր դրված լինի։ Փոքրիկը, ով մեծացել է ընտանիքում, որտեղ հայրն ու մայրն անդադար վիճում են, երբեք մինչեւ վերջ երջանիկ չի լինի։ Պատանեկան շրջանում ընտանեկան անհարթություններն ավելի տանելի են, քանի որ երեխան դրանք արդեն ընկալում է որպես ի վերուստ տրված, իսկ ավելի երիտասարդ տարիքում նա ծնողի հետ մեկ ամբողջություն է եւ հոր ու մոր յուրաքանչյուր վեճն անձնական ողբերգություն է դառնում։
Եթե ձեզ հաջողվել է տանը պահպանել սիրո ու ներդաշնակության մթնոլորտը, ապա երեխայի համար տոնի մեծ մասն ապահովված է։ Դրանից հետո արդեն բախվում ենք անկյունաքարին՝ իրականում Ձմեռ պապ կա՞, թե՞ ոչ եւ ինչպե՞ս այդ մասին հաղորել երեխային. «Փոքրիկին հատուկ ոչինչ պետք չէ ասել։ Երեխան ուզում է հեքիաթին հավատալ ու քանի դեռ նա չի մեծացել, կհավատա Ձմեռ պապին եւ ձեզ ոչինչ չի հարցնի», - հայտարարել է Խաչատուր Գասպարյանը։
«Մեծանալու» պահը յուրաքանչյուրի համա յուրովի է վրա հասնում, սակայն երեխայի կասկածելու ու «ինչո՞ւ է Ձմեռ պապը պապիկի ձայնով խոսում» տիպի հարցեր տալու պահից ամեն ինչ գաղտնազերծվում է։
«Նման դեպքում մի ստեք երեխային։ Ամենայն հավանականությամբ նա արդեն գլխի է ընկնում, որ Ձմեռ պապ չկա, եւ ձեր բառերում կնկատի կեղծիքը։ Այդպիսով նրան խաբել կսովորեցնեք, չէ՞ որ երեխայի համար իր ծնողից ավելի մեծ հեղինակություն չկա։ Ավելի լավ է ուղիղ ասել, որ Ձմեռ պապ չկա», - կարծում է Մարուքե Եղիյանը։ Իսկ թե ինչպես կասեք առանց նրան վնասելու, դուք ավելի լավ կիմանաք, յուրաքանչյուրին անհատապես է պետք մոտենալ։

On December 26, at a press conference psychologist Khachatur Gasparyan, child psychiatrist Maruke Yeghiyan, and school psychologist Gevorg Yeghiyan said that even if you invite a Santa Claus to your house or gift your child the most fashionable gadget, you will not guarantee your child a happy holiday.
Children cannot be fooled, as they feel any falseness and intuitively assess the atmosphere in the family. For children not yet spoiled by material values love and harmony in the family is more important than the value of the gift under the Christmas tree. According to experts, if on the New Year Eve there is love and understanding in the family, the child will be happy, even if a modest handmade gift lies under the tree.
If you managed to keep the atmosphere of love and harmony at home, most of the celebration for the child is secured. And then we run into the cornerstone – does Santa exist and how to tell the child about the opposite.
There is nothing special to say the kid if it is not necessary. Children want to believe in the fairy tale, and until the children are grown, they will believe in Santa Claus, Khachatur Gasparyan said.
The moment of “growing up” occurs for each individual, however, as soon as the child begins to doubt and ask you questions like “why Santa Claus talks with grandfather’s voice?” the conspiracy is over.
“Do not lie to the kid. The child is most likely to guess the fact that Santa Claus does not exist, and will feel lies in your words. This way you will teach a child to lie too, because a child has no greater authority than the example of a parent. Tell the child directly, yes, there is no Santa Claus,” Maruke Yeghiyan said.