Կիրիլ Ռազլոգով. Հայաստան գալիս վերադառնում եմ իմ արմատներին
Հայկական կինոարտադրությունը հիմա ինչ–որ առումով վերածնունդ է ապրում, որովհետեւ կար լիարժեք անկում հիշեցնող մի ժամանակահատված, որը համընկավ սովետական միության փլուզման վաղ շրջանի հետ: Ընդ որում այդպիսի իրավիճակ էր նախկին խորհրդային միության բոլոր երկրների կինոարտադրության բնագավառում: Այս մասին ասել է «Կուլտուրա» ալիքի «Կինոյի կուլտ» հաղորդման հեղինակ, համաշխարհային ճանաչում ունեցող մշակութաբան Կիրիլ Ռազլոգովը հարցազրույցում, որը NEWS.am STYLE-ն ընթերցողին է ներկայացնում ամբողջությամբ:
Պարոն Ռազլոգով , ինչպես սկսվեց «Կինոյի կուլտ»-ը:
Կինոյի պաշտանմունքը ամենատարբեր ընկալումներ ունի, թեեւ, իսկզբանե դա բոլորովին նոր դրսեւորում էր, որ գրեթե փոխարինելու եկավ կրոնական պաշտանմունքին: Կինոթատրոնները վերածվեցին նոր վանքերի, կինոաստղերը՝ նոր աստվածների: Ինչպես մի առիթով դիպուկ բնորոշել է Կաննի կինոփառատոնի նախագահը. « Այս ամենի մեջ ինչ-որ կրոնական բան կա»՝ կարմիր գորգ, բարձր աստիճաններ, որոնք կարծես դեպի կապույտ երկինք են տանում…
Դուք մի քանի տարի ապրել եք ֆրանսիայում եւ այդ տարիները համընկել են ֆրանսիական Նոր Ալիքի հետ: Ի՞նչ տվեցին Ձեզ այդ տարիները:
Այդ տարիներն ինձ ստիպեցին հեռանալ ճշգրիտ գիտություններից, որովհետեւ երիտասարդ ժամանակ որոշել էի մաթեմատիկոս դառնալ: Հենց այն փաստը, որ ես Ֆրանսիայում հայտնվեցի Նոր Ալիք-ին զուգահեռ, այն էլ   անցումային տարիքում ու նայեցի բազմաթիվ ֆիլմեր, ինձ մոտ ցանկություն առաջացավ լրջորեն զբաղվել կինոյով: Իմ կյանքում այդ որոշումը ճակատագրական նշանակություն ունեցավ:
Ի՞նչ տարբերություններ եք նկատում 90-ականների եւ այսօր ստեղծվող ֆիլմերի միջեւ:
Ողջ աշխարհում արվեստն արդեն տասնամյակներ նորություն չի գրանցում: Այս հարցի շուրջ ես ունեմ սեփական թեորիան՝ արվեստը զարգանում է ոչ թե տարիներով, այլ ավելի շուտ՝ սերնդե սերունդ՝ 25, 11, 12 եւ 6 տարի ցիկլով: Գլխավոր մեկնարկը 70-ականներին էր, երբ Հոլիվուդը գրավելով համաշխարհային կինոշուկան, ամերիկյան ազգային կինեմատոգրաֆից վերածվեց տրանս – ազգայինի: Կինեմատոգրաֆի շրջանակներում ի հայտ եկան բազմաթիվ ու բազմատեսակ սուբ – կուլտուրաներ: Հիմք դրվեց փառատոնային մշակույթին: Արդյո՞ք արտառոց որեւէ բան փոխվեց կամ ինչի՞ն հանգեցրեց այս միտումը. փոփոխվեցին միայն կինոյի ընալման պահանջները: Առավել արդիական դարձավ ինտերնետային կինոդիտումը, կինոթատրոնները զիջեցին իրենց տեղը: Փոփոխվեց կինո երեւույթի հոգեբանական ընկալումը:
Ասում են 21-րդ դարի արվեսը բիզնեսի անբաժանելի մասն է ու, եթե ցանկացած արվեստի գործ բիզնեսի սպառման տեսանկյունից արժեք չունի, ապա դա անիմաստ գոյություն է: Ի՞նչ եք Դուք մտածում այս մասին:
Եթե 21-րդ դարում արվեստը եկամտաբեր չի, ապա իսկապես հարց է ծագում՝ իսկ պե՞տք է դա մեզ, թե ոչ: Պատասխանը միանշանակ է՝ արվեստը երբեք չի եղել բացառապես բիզնեսի աղբյուր, այն գոյություն ունի անկախ այդ հաշվարկներից: Ուրիշ հարց, որ կինոն մեծ ծախսեր պահանջող արվեստ է, եւ խնդիրը հետեւյալն է՝ ինչպես այն կգոյատեւի այս պայմաններում: Մեր օրերում կան բազմապիսի էժանագին տեսախցիկներ, նույնիսկ հեռախոսներ, որոնցով կարելի է ֆիլմեր նկարահանել ու մոնտաժել: Հետեւաբար այդ թեզը չափազանցություն է: Այլ հարց է, որ այդպիսի աշխատանքների կողքին կնկարահանվեն մեծ բյուջեյով ֆիլմեր, այնպես, ինչպես Հոլիվուդում է: Այստեղ միջանկյալ հարթակ է ձեւավորվում, որ կոչվում է համատեղ կինոարտադրություն: Սա հրաշալի հնարավորություն է օրինակ Հայաստանում կամ նմանօրինակ երկրներում կինոարտադրության զարգացման համար: Ի դեպ, այս առումով ե՛ւ Ոսկե Ծիրանը, ե՛ւ Մոսկովյան կինոփառատոնը ունեն համապատասխան ծրագրեր, որոնք ստեղծված են համատեղ կինոարտադրության զարգացման համար: Հայաստանում համատեղ կինոարտադրության զարգացմանը մեծապես նպաստում է Սփյուռքը, ինչպես նաեւ նախկին սովետական հանրապետությունների հետ ունեցած կապերը: Ապագան իհարկե ազգային մշակույթի յուրահատկությունները բացահայտող կինեմատոգրաֆի մեջ է, բայց ֆինանսական տեսանկյունից դա հնարավոր կդառնա միայն համատեղ կինոարտադրության միջոցով:
Ծանո՞թ եք հայկական ֆիլմերին:
Այո, գրեթե ամեն տարի մասնակցում եմ ձեր երկրում անցկացվող Ոսկե Ծիրան միջազգային կինոփառատոնին եւ որպես ժյուրիի անդամ ծանոթանում ծրագրում ընդգրկված բոլոր, այդ թվում նաեւ հայկական ֆիլմերին:
Ինչպե՞ս եք գնահատում հայկական կինոարտադրության զարգացման տեմպերն ու որակները:
Հայկական կինոարտադրությունը հիմա ինչ–որ առումով վերածնունդ է ապրում, որովհետեւ կար լիարժեք անկում հիշեցնող մի ժամանակահատված, որը համընկավ սովետական միության փլուզման վաղ շրջանի հետ: Ընդ որում այդպիսի իրավիճակ էր նախկին խորհրդային միության բոլոր երկրների կինոարտադրության բնագավառում: Եթե սովետական տարիներին հայտնի էին Հենրիկ Մալյանի եւ Ֆրունզե Դովլաթյանի անունները, ապա այժմ կհիշատակեմ Հարություն Խաչատրյանին ու էլի մի քանիսին: Հիմա իմ կարծիքով ի հայտ է եկել կինոյի նոր՝ երիտասարդ սերունդ, որի ներկայացուցիչները հիմանականում նկարահանում են կարճամետրաժ ֆիլմեր: Թե ի՞նչ տեմպերով կզարգանա հայկական կինոարտադրությունը դժվար է ասել, սակայն այն հանգամանքը, որ դուք ունեք միջազգային  կինոփառատոն եւ մի քանի հնչեղ անուններ, արդեն առաջընթացի գրավական են: Թեեւ ստեղծագործական կոնֆլիկտներն անպակաս են, մեր երկրում էլ այդպես է: Դա ստեղծագործական մթնոլորտի անբաժան մասն է, որովհետեւ ստեղծագործող մարդիկ գերզգայուն են: Հույս ունենանք, որ կինոարտադրության զարգացման տեմպերը նկատելի կլինեն: Նոր սերունդն իր հետ թարմ շնչառություն կբերի:
Վերջին 25 տարիների ընթացքում մեր երկրում տեղի են ունեցել մի շարք պատմական նշանակության իրադարձություններ, բայց կինոարվեստում գրեթե որեւէ կերպ չեն արտացոլվել կամ ուշանում են: Ինչո՞վ կարող է սա պայմանավորված լինել:
Գիտեք, պատմական իրադարձությունները կինոյի լեզվով արտացոլելու համար երեւի 100 տարի է պետք: Մոտ տարածությունից հաճախ լավ չենք տեսնում: Չնայած Սպիտակի երկրաշարժի մասին պատմող դոկումենտալ ֆիլմեր ստեղծվեցին: Ինչ վերաբերում է խաղարկային ֆիլմերի ստեղծմանը, ապա իրավիճակը անհամեմատ բարդ է: Առհասարակ արվեստի ֆունկցիաների մեջ չի մտնում անհապաղ արձագանքնել այստեղ եւ հիմա կատարվող իրադարձություններին, անգամ եթե դրանք պատմական նշանակության են: Իհարկե լինում են դեպքեր, երբ կինոն շատ արագ է արձագանքում այս կամ այն իրադարձությանը, եթե դա հասարակական մեծ հնչեղություն ունի, բայց առավել հաճախ հեռանում է թեմայից, որովհետեւ ռիսկային ու վտանգավոր գործոններ կան՝ դժվար է համապատասխան ֆինանսներ հայթայթել, որովհետեւ այն մարդիկ, ովքեր կատարում են ֆինանսկական ներդրումներ, առաջին հերթին հենց իրենք ենք խուսափում ռիսկային իրավիճակներից: Թեեւ պետք է նշեմ, որ սարսափելին ոչ թե արվեստի լեզվով գրանցված արձագանքների բացակայությունն է, այլեւ նմանօրինակ արձագանքների նկատմամբ հոգեւոր պահանջի բացակայությունը, երբ ինքնաարտահայտման պահանջն է բացակայում՝ դրանից բխող բոլոր հետեւանքներով:
Տեխնիկական տեսանկյունից ինչպե՞ս եք տեսնում կինոյի ապագան:
Եկել են 3D-ի ժամանակները: Վերջին տասնամյակում կինոարտադրության բնագավառում սա տեխնիկական գլխավոր ու մեծագույն հեղափոխությունն է:
Այսօրվա երիտասարդ ռեժիսորներին առավել հարմար է ֆիլմեր նկարահանել թվային տեխնիկայով: Ինչպե՞ս եք վերաբերում այս իրողությանը:
Ժապավենն արդեն անցյալ է, կարելի է ասել նույնիսկ՝ թանգարանային նմուշ: Դրանք պահպանվում են կինոարխիվներում եւ ծառայում միայն, որպես թվային տեխնիկայի վերածման աղբյուր: Նույնիսկ Մոսկովյան կինոփառատոնում ֆիլմերի 80 տոկոսը ցուցադրվում են թվայնացված տարբերակներով: Շուտով գրեթե բոլոր կինոթատրոնները թվային կդառնան: Թեեւ կինո-օպերատորների համար ինչ-որ առումով սա ցավալի իրողություն է, որովհետեւ կան հատուկ էֆեկտներ, որոնք ընդունակ է վերարտադրել միայն ժապավենի տեսապատկերային հնարավորությունը: Դրանք գրեթե անհնարին են դառնում ժամանակակից տեխնիկայի օգտագործման պարագայում, բայց միեւնույն է՝ թվային տեխնիկան առաջատար դիրքերում է:
Ասում են, որ հեռուստատեսությունը արվեստի թերի դրսեւորումն է: Ի՞նչ եք դուք մտածում հեռուստատեսության մասին:
Հեռուստատեսությունը արվեստի հետ սերտ կապ ունեցող երեւույթ է: Գոյություն ունի արվեստի գնահատման 2 ընալում՝ ըստ մակարդակի, այսպես ասած բարձր արվեստ, երբ որքան բարձր է նշաձողն, այնքան ցածր է իջնում արվեստը: Ես նախընտրում եմ խոսել օրինակներով: Աշխարհի ամենահայտնի թանգարաններից մեկում այցելեցի Ռուբենսի ցուցասրահ: Դեռ երիտասարդ արվեստաբան էի: Նայեցի բոլոր նկարներն ու հասկացա, որ այստեղ միայն երկուսն էին բնօրինակներ՝ արվեստի գործ: Պարզ էր, որ մնացած բոլորը կրկնօրինակներ էին: Արվեստի գնահատման երկրորդ ընկալումը՝ սոցիոլոգիական մակարդակն է, այն, ինչ հասարակությունն է համարում արվեստ: Այս պարագայում հեռուստատեսությունը կարելի՞ է համարել արվեստ: Ոչ ամբողջությամբ: Ըստ իս, այն ամենն է՝ ինչ մաս է կազմում հասարակությանը, այդ թվում նաեւ մշակույթի փորձագետները ինչ-որ չափով կապված են արվեստի հետ: Լավ է, թե վատ, հարցի մյուս կողմն է:
Հեռուստատեսային սերիալը դասական իմաստով կինորվեստ համարվո՞ւմ է:
Սերիալը դասական կինոյի դրսեւորումներից մեկն է: Փոխվել են կինոյի եւ հեռուստատեսության հարաբերությունները: Այսօր հեռուստատեսային սերիալները հաճախ առավել գերադասելի ու հեղինակավոր են, քան կինոն, թեեւ, որպես արվեստի յուրօրինակ դրսեւորում կինոյի դերը պահպանվում է եւ անկասկած դեռ երկար կպահպանվի: Սա անխուսափելի պրոցես է:
Ե՞րբ կարող է արվեստը դառնալ վտանգավոր գործիք:
Արվեստն իր տեսակով պահպանողական երեւույթ է ու չի սիրում փոփոխություններ: Նախընտրում է ամեն բան թողնել այնպես ինչպես կա, որովհետու մարդկային շփումներ ապահովող մեխանիզմ է: Երբ սկսում են փոխվել արվեստի կանոնները, վտանգվում է նաեւ մարդկային հարաբերությունների որակը, երբեմն անգամ՝  անհնարին դառնում:  Միեւնույն ժամանակ այն իր մեջ պարունակում է բարակ մի շերտ, որ կոչվում է՝ ակտուալ արվեստ, համաձայն որի՝ այս դաշտում ժամանակ առ ժամանակ ի հայտ են գալիս որոշակի նորարարություններ: Սա իհարկե մշակույթին դուր գալ չի կարող: Հենց այդ պատճառով է, որ ակտուալ արվեստը հաճախ սվիններով է ընդունվում, բայց սա օրինաչափ երեւույթ է: Իր հայտնության սկզբում քրիստոներությունը եւս վտանգավոր էր թվում շատերին:
Կար ժամանակ, երբ  Դուք հոդվածներ էիք գրում հօգուտ զվարճալի ժամանցային ծրագրերի, հետո Ձեր վերաբերմունքը կտրուկ փոխվեց դեպի ինտելեկտուալը: Ինչո՞վ էին պայմանավորված այդ փոփոխությունները:
Դե դա շատ պարզ է՝ լրացնում ես այն բացը, որ կա տվյալ ժամանակահատվածում: Կար ժամանակ, երբ ժամանցային արվեստի մասին գրելը խենթության պես մի բան էր, եւ ես գրում էի հենց այդ մասին: Հիմա իրավիճակն այլ է՝ միայն ծույլերն այդ մասին չեն գրում. բոլորը կարծես լծված են միայն այդ գործին, նույնիսկ համակարգը: Արդեն վաղուց ես գրում եմ միայն ինտելեկտուալ, փորձարարական, էքսպերիմենտալ եւ ավանգարդ կինոյի մասին: Բոլորովին այլ խնդիր է, որ զվարճալի - ժամանցային ինֆորմացիայի տարածումը վերահսկող գաղափարը մեր մշակույթում դեռեւս ներդրված չէ: Ու թեեւ  ժամանցայինն ամենուր ու միշտ հաղթող է, այնուամենայնիվ գոյութուն ունի մշակութային էլիտա, որ այս ամենին նայում է բարձունքից՝ միաժամանակ մնալով աղքատ ու անտեսված:
Պատահե՞լ է մասնագիտական կյանքում ռիսկային քայլերի կամ որոշումների գնաք:
Առանց դրա կյանքը հետաքրքիր չէ: Այլ բան էր ռիսկային քայլերի գնալ սովետական միության տարիներին, երբ ամենուր գաղափարական «սահմաններ» էին, բոլորովին այլ բան հետխորհրդային ժամանակաշրջանում: Բայց ինչպես Ժան Կոկտոն կասեր. «Արվեստը ցույց է տալիս, թե որքան հեռու կարելի է գնալ, երբ քեզ չեն կանգնեցում»: Հետեւաբար, այո՛: Վերակառուցման տարիներին ինձ թույլ էի տալիս անել ծայրահեղ ռիսկային քայլեր՝ էկրան բարձրացնել ֆիլմեր, որոնք երբեւիցէ չէին ցուցադրվել: Ես վիրավորված էի միայն այն մտքից, որ տեսնում էի ու գիտեի շատ ճշմարտություններ, որոնց մասին բարձրաձայնելու հնարավորություն կամ իրավունք չունեի: Երեւի հենց դա էր պատճառը, որ ես սկսեցի մեծ սիրով ու նվիրումով զբաղվել կինոփառատոններով: Դա հնարավորություն էր տալիս ցուցադրել ֆիլմեր, որոնք, ըստ իս, չափազանց հետաքրքիր էին: Հենց այդ նկատառումներով ստեղծեցի նաեւ իմ հեռուստահաղորդումը, ուր թույլատրելիի սահմաներում լուսաբանում եմ այդ թեմաները:
Ինչո՞վ է պայմանավորված «թույլատրելիի սահմաններում»- ը: Ցենզուրայո՞վ:
Իհարկե: Առանց դրա հասարակությունը գոյատեւել չի կարող:
Տարիներ առաջ Դուք խաղարկային նախագծի ստեղծման փորձ արեցիք: Ինչպե՞ս ավարտվեց այդ փորձը:
Ես միայն մեկ լուրջ խաղարկային նախագծի նախաձեռնություն ունեցա, որն էլ ինձ ապացուցեց, որ այլեւս չփորձեմ: Ինչպես ասում են՝ իմը չէր:
Ի՞նչն է Ձեզ ամեն տարի բերում Հայաստան:
Հիմա զարմանալի մի բան եմ ասելու: Պապիկս հայ էր. ամեն անգամ Հայաստան գալով կարծես վերադառնում եմ սեփական արմատներիս:

Кирилл Разлогов: «Каждый раз, возвращаясь в Армению, я возвращаюсь к своим корням»
Кирилл Разлогов - директор Российского института культурологии, автор 14 книг и около 600 научных работ по истории искусства и кинематографа, различным проблемам культуры,  автор и ведущий программы «Культ кино» на телеканале «Культура». NEWS.am STYLE представляет эксклюзивное интервью с Кириллом  Разлоговым, интереснейшим собеседником, с которым полезно поговорить на самые разные темы. Сегодня он объясняет свои подходы к проблемам  и достижениям мировой киноиндустрии, попутно раскрывая свои армянские корни.
Господин Разлогов, когда возник «Культ кино»?
Культ кино понимается очень по-разному, но с самого начала кино было культовым явлением, которое заместило в определенной степени культ религиозный. Кинотеатры превратились в новые храмы, кинозвезды - в новых богов… Как сказал президент Каннского кинофестиваля: «Вообще во всем этом есть что–то религиозное -  красная дорожка,  большая лестница, шествие наверх, в голубое небо...» Поэтому кино стало таким важным явлением культуры.
Вы несколько лет прожили во Франции, и эти годы совпали с французской «новой волной». Что Вам дали эти годы?
Это заставило меня уйти от математики. В молодости я собирался стать математиком. Но именно тот факт, что я попал во Францию в тот ключевой период взросления, смотрел много фильмов, побудил меня заняться кино. Это имело решающее значение в моей судьбе.
Какую разницу в создании фильмов Вы видите в 90-е годы и сейчас?
Искусство не развивается десятилетиями. Оно развивается очень по-разному. У меня есть теория, что оно скорее развивается поколениями – 25-и, 11-и, 12-и и 6-летний цикл. Главный рубеж был в 70-е годы, когда Голливуд из оплота национальной американской кинематографии превратился в транснациональный, захватил мировой кинорынок,  стали появляться разного рода субкультуры, представленные в кино. Стали множиться фестивали, изменилась форма потребления фильмов. Их начали скачивать из интернета чаще, чем смотреть в кинотеатрах. Изменилась психология отношения к кинопроизведениям.
Если в XXI веке искусство - не есть способ зарабатывания денег, то должно ли оно существовать?
Искусство никогда не было исключительно бизнесом, оно существует независимо. Другое дело, что кино требует больших затрат, и вопрос - как оно будет существовать. Сейчас есть много телефонов, дешевых видеокамер, компьютеров, с помощью которых можно монтировать фильмы. Поэтому кино будет существовать в этих формах. Будет одновременно существовать в виде крупнобюджетных фильмов, наподобие голливудских, и в малобюджетном варианте в малых странах типа Армении, где нет больших бюджетов. И развиваться, в первую очередь, будет совместное производство. Кстати, на армянском фестивале «Золотой абрикос», и на Московском фестивале, есть соответствующие подразделения, которые работают на развитие совместного производства в самых разных направлениях. В Армении это в основном работа с диаспорой, контакты и связи на пространстве бывшего Советского Союза. Будущее в этом плане лежит в сфере индивидуального отображения национальной культуры, но с точки зрение финансов это будет совместное производство.
Вы знакомы с армянскими фильмами?
Да. Настолько, насколько участвую в международном кинофестивале «Золотой абрикос», и как член жюри знакомлюсь всеми фильмами,  в том числе и армянскими.
Как Вы оцениваете темпы и качество армянского кинопроизводства?
Армянская киноиндустрия сейчас в какой-то степени возрождается. Был период полного упадка. Сложилась ситуация, которая существует в кинопроизводстве многих стран. Если в советский период из армянских режиссеров были известны Генрих Малян и Фрунзе Довлатян, то в постсоветский – на слуху имя Арутюна Хачатряна и еще 2 – 3 человек. Сейчас, на мой взгляд, появляется молодое поколение, которое начинает снимать короткометражные фильмы. Что там будет дальше - сказать трудно… Конечно, они конфликтуют, не идут на компромиссы. В творческой среде всегда так. Будем надеяться, что новое поколение все-таки сумеет принести новое дыхание.
За последние 25 лет в нашей стране произошли исторические события, но на киноискусстве это не отразилось и осталось незамеченным в нем. С чем это может быть связано?
Вообще- то нам понадобится 100 лет, чтобы иметь возможность объективно отразить события. Когда они слишком близко,  ты многого не видишь. Глобальные события познаются на расстоянии. Хотя на спитакское землетрясение откликнулось документальное кино. Что касается игрового кино,  там процесс более сложный. Вообще, в задачи искусства не входит мгновенный отклик на то, что происходит здесь и сейчас. Иногда бывают периоды, когда кино этим занимается очень активно, особенно когда это вызывает большой интерес. Но бывает и время, когда кино становится пассивным,  потому что активность рискованна и опасна, и на это трудно найти деньги.  Люди, дающие деньги, не хотят рисковать… В этом нечего страшного нет. Страшно, когда нет потребности в творчестве, в самовыражении, в развитии культуры.
Каким Вы видите будущее кино в техническом смысле?
Сейчас пришло время  3D. Это главная революция в техническом плане за последнее десятилетие.
Сейчас молодые режиссеры предпочитают снимать фильмы на цифровую технику. Как Вы на это смотрите?
Пленка уже уходит в прошлое и  становится музейным достоянием. Она будет храниться в архиве,  станет источником создания цифровых копий. Сейчас на Московском фестивале 80% копий представленных фильмов - на DVD. Кинотеатры станут цифровыми, хотя оператором будет очень обидно – действительно, некоторые эффекты пленки не воспроизводятся в цифровом формате или их воспроизведение очень сложно.  Тем не менее, «цифра» в этом плане победила.
Говорят, что телевидение - не совсем искусство. Вы разделяете это мнение?
Телевидение есть явление, связанное с искусством. Есть так называемое высокое искусство, например, Рубенс. А есть и другое определение искусства. Это то, что общество считает искусством. Тогда относится ли телевидение к искусству? Не все телевидение. Для меня все то, что экспертная часть общества относит к искусству, является искусством. Хорошее или плохое – это уже другой вопрос.
Можно ли телевизионный сериал в классическом смысле считать киноискусством?
Это скорее вещи, выходящие за рамки собственно кино. Изменилось отношение к кино и телевидению. Сегодня телевизионные сериалы очень часто становятся более престижными, чем кинофильмы.  Хотя роли в кинофильмах, как своеобразное средоточие экранного искусства, продолжают оставаться неизменными.
Когда искусство может стать опасным инструментом?
Культура по своей природе консервативна. Она не любит перемен. Она любит, чтобы все оставалось по-прежнему, так как это механика, с помощью которой люди общаются друг с другом. Если будут меняться правила, общение станет невозможным. Но в культуре есть очень узкий слой - он сейчас называется актуальным искусством - согласно которому искусство все время должно находить что–то новое. Когда оно находит это новое,  оно пытается что–то в культуре изменить. Конечно, культуре это не нравится. Поэтому актуальное искусство всегда воспринимается с некоторой опаской. Если правила изменятся, то как люди станут общаться друг с другом? Это нормальная ситуация.
Было время, когда Вы писали статьи в пользу развития развлекательного и смешного искусство, а потом Ваше отношение изменилось в сторону интеллектуального. С чем были связаны эти изменения?
Это очень просто – ты заполняешь то,  чего нет. Одно время было безумием написать статью в защиту развлекательности - тогда я написал такую статью. Сейчас только ленивые не пишут об этом… Сейчас наоборот – надо писать о том, что мейнстрим должно вытягивать с периферии кино интеллектуальное, поисковое, экспериментальное, авангард… Другое дело, что задача добиться культурной респектабельности развлечений в нашей культуре еще не решена. При том, что развлекательность всегда и везде побеждает, все равно есть культурная элита, которая смотрит на нее свысока.
Приходилось в профессиональной жизни идти на риск?
Не идти на риск - неинтересно… Совсем другое дело было рисковать в советское время. Но, по определению Жана Кокто, искусство должно показывать, насколько далеко можно зайти, если тебя не остановят. Поэтому - да! В перестроечный период я сделал вещи,  которые были на грани риска - добился официального выхода на экраны картин, которые никогда не показывались. Поэтому я с удовольствием занимаюсь фестивалями. Это дает мне возможность показывать вещи, которые мне кажутся интересными. И также потому у меня телевизионная программа, в которой я, на грани допустимого, пытаюсь показать, по моему мнению, интересное.
С чем связано «на грани допустимого»? Речь идет о цензуре?
Естественно… Без цензуры общество существовать не может.
Несколько лет назад Вы попытались осуществить художественный проект. Чем закончилась эта попытка?
У меня был только этот один серьезный художественный проект, который убедил меня в том, что это - не мое, и у меня не получится.
Что Вас заставляет каждый год приезжать в Армению?
Сейчас я вас немножко удивлю... Мой дед - армянин, и каждый раз возвращаясь в Армению, я возвращаюсь к своим корням…