«Բուրժուազիայի համեստ հմայքը». երազ՝ երազում երազների մասին, որոնք կատարվում են իրականում
Լուիս Բունյուելի «Բուրժուազիայի համեստ հմայքը» որպես լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ ներկայացվել է «Օսկար»-ի: Արդա՞ր է, արդյոք, կարող եք որոշել միայն դուք:
Երգիծական պատմություն՝ հերոսների ճաշելու համառ ցանակության եւ ոչ պակաս համառ հանգամանքների մասին, որոնք խոչընդոտում են դա անել: Կարճ ասած՝ ծաղր բուրժուազիայի եւ նրանց կենսակերպի նկատմամբ: Իսկ ավելի կարճ՝ երազ՝ երազում երազների մասին, որոնք տեղի են ունենում իրականում: Առավել կարճ՝ իրականությունը:
Ֆիլմն այնպես է փոխանցում ժամանակների ռիթմը, որ անգամ սկզբնական լուսագրերն են ձգվում 2 րոպե: Ժամանակակից լսարանի համար սա անթույլատրելի շքեղություն է, հանդիսատեսի համբերության փորձություն: Բյաց տպավորությունը հարթում է  արագ զարգացող սյուժեն՝ հանկարծակի շրջադարձով. օրինակ, 15 կգ կոկաին՝ դեսպանի առանձնասենյակում:  Այնուհետեւ ավելի աբսուրդային եղանակով շարունակվում է սյուրռեալիստական սյուժեն՝ ռեստորանի տիրոջ դիակը հարեւան սենյակում, հոգեւորական-այգեպանը, կոմիսարը, ով առաջին անգամ է ձերբակալություն կատարում, «արտաքին գործերի նախարարը», ճաշ՝ երեկոյան ժամը 9-ին, սնոբիզմ, բուտաֆորական սնունդ եւ այլ բաներ:
«Հոլիվուդյան» ֆիլմերով մեծացած մարդկանց համար այս ֆիլմը հասկանալը եւ ըստ արժանվույն գնահատելը հեշտ չի լինի: Ստիպված եք լինելու հրաժարվել ֆիլմից ձեր սովորական սպասումներից եւ պատրաստ լինել նրան, որ ոչ մի բանի չես կարող պատրաստ լինել:
Խնջույք կազմակերպել հանգուցյալի ներկայությումբ՝ վատ վարքագծի դրսեւորում է: Ուշանալ ճաշից՝ վատ վարքագծի դրսեւորում է, ամուսնուն դավաճանել լույսն անջատված վիճակում՝ պատվի հարց է: Բայց աբսուրդի վարագույրը բացում է բարբարոսական երկրի դեսպանը, ով հյուրասիրում է  մաքուր կոկաինով:
Այս ամենից բացի՝ լուսագրերում ռեժիսորը նշվում է նաեւ որպես ձայնային էֆեկտների հեղինակ: Սա առանձնահատուկ հետաքրքրիր է նրանով, որ ռեժիսորն այդ ժամանակ արդեն խուլ էր:
Որոշ սյուրռեալիստական պահեր կարելի է բացատրել միանգամայն տրամաբանորեն. դաշանամուրի վրա հարձակվող խավարասերները կադրում են միայն ռեժիսորի՝ նման պատկերների նկատմամբ նախասիրության պատճառով:
Պերճախոսության գագաթնակետն այն պատկերն է, որ բոլոր գլխավոր հերոսները  գնում են ճանապարհով՝ անշտապ, աննպատակ եւ բացարձակապես անտարբեր հայացքով: Շարժում, թե՞ պտույտ տեղում:
«Բուրժուազիայի համեստ հմայքը» պատմությունը փաստացի հարուստ, բայց հոգով աղքատ գյուղացիների մասին է: Սակայն երկերեսանիության այս թատրոնում կա մի կերպար՝ երիտասարդ աղջիկ, ով ոչ մի բանում՝ ալկոհոլ, թմրանյութ, իրեն չի սահմանափակում: Նա միակն է, ով չի դիմակայում հերոսներին, բայց բոլոր կերպարների փարիսեության հակադրությունն է:
Ցանկության դեպքում ֆիլմը հեշտությամբ կարելի է ոչնչացնել, բայց բարդ է դիպչել անգամ դերասանական խաղին, քանի որ հնարավոր չէ վստահորեն ասել, որ հենց այդպես պլանավորված չի եղել ի սկզբանե:
Անմտության աստիճանը հասցված է աբսուրդի ամեն մի դետալում: Անհեթեթ իրավիճակները հաջորդում են մեկը մյուսին: Եթե ֆիլմի սկզբում հերոսները ընդհանրապես չէին կարողանում պատվեր անել, ապա ֆիլմի վերջում  յուրաքանչյուրը ստանում է իր սիրելի պատառը: Դալիից շատ է հեռու, բայց դիտել արժե, թեկուզ նրա համար, որ լիակատար սյուր է:

Кино не для всех: «Скромное обаяние буржуазии» - сон во сне о снах, происходящих наяву
«Скромное обаяние буржуазии» – картина Луиса Бунюэля, удостоенная «Оскара» за лучший иностранный фильм. Справедливо ли – решать только вам.
Сатирическая история об упорных попытках героев отобедать и не менее упорных обстоятельствах, мешающих им это сделать. Коротко: глумление и издевка над буржуазией и их укладом жизни. Если еще короче: сон во сне о снах, происходящих наяву. Максимально кратко: реальность.
Ритм картины настолько передает дух того времени, что даже начальные титры длятся почти вечные 2 минуты. Для современной аудитории – это непозволительная роскошь, транжирство хронометража и испытание терпения зрителя. Но впечатление сглаживает быстро закручивающийся сюжет с внезапными и топорными вкраплениями в виде, например, 15 килограмм кокаина в кабинете посла. Дальше сюрреализм втискивается все более абсурдно и беспардонно: труп хозяина ресторана в соседней комнате, священник-садовник, комиссар, впервые в жизни практикующий аресты, пытка на пианино, «министр внешних сношений», обед в 9 вечера, снобизм, бутафорская еда и многое другое.
Людям, выросшим на «голливудских» фильмах понять эту картину и по достоинству оценить будет нелегко: придется отбросить привычные ожидания от фильма и подготовиться к тому, что ни к чему не будешь готов.
Трапезничать в присутствии покойника – моветон, говорить о том, как даму тошнило везде и всюду от алкоголя – будьте так любезны. Опаздывать к обеду – моветон, изменять супругу только при выключенном свете – вопрос чести. Но поднимает занавес абсурда посол варварской страны, торгующий из-под полы отборнейшим, чистейшим кокаином - угощайтесь.
Очень актуальная и сегодня тема лицемерия общества – беспроигрышный вариант, мотив, о котором можно говорить/писать/снимать бесконечно, но это будет хождением по кругу. Ничего нового в таком театре лицемерия не выдумать, как ни старайся. Суть, бесспорно, хороша, но вот подача – на любителя.
Кроме всего прочего, режиссер в титрах к фильму указан в роли создателя звуковых эффектов. Это особенно интересно, если учесть, что режиссер был к тому времени уже глухим.
Так, некоторый сюрреализм можно объяснить вполне логично: тараканы, падающие на пианино, включены в картину просто из-за любви режиссера к вставкам с насекомыми.
Апогеем красноречия являются вставки, где все главные герои картины просто идут по дороге, неспешно, бесцельно и с абсолютно безучастным взглядом. Движение, но не топтание ли на месте?
«Скромное обаяние буржуазии» - история о зажиточных по факту, но нищих ментально крестьянах.
Однако, в этом театре лицемерия есть одна фигура, молодая девушка, не отказывающая себе в косячке и алкоголе, а после высунувшаяся из окна авто, охватываемая рвотными рефлексами. Она - единственная, кто не противостоит всем героям по факту, но олицетворяет полную противоположность фарисейству всех персонажей. Во вставках прогулки по дороге она с тем же постоянством остается в стороне и держится независимо. Надежда ли она или просто честность догола – все относятся к ней снисходительно, впрочем,  это ей никак не мешает.
При желании с легкостью можно разнести фильм в щепки, но сложно придраться даже к посредственной актерской игре, потому что нельзя быть до конца уверенными, что так не задумывалось изначально.
Степень вздора доведена до абсурда практически в каждой детали. Нелепые ситуации одна за другой, как бусины, нанизываются на нить безумия и нелепицы. Если в начале картины героям не удается и вовсе сделать заказ, то к концу фильма каждый получает свой заветный кусок. Мяса и свинца. До Дали́ большие да́ли, но смотреть стоит, хотя бы, потому что полный сюр.