Որքան էլ պարադոքսալ է, շատերը հաճախ ապշում են` բարդ խնդրի բախվելով: Երբ խնդիրն իրոք բարդ է, ձեր ամբողջ ժամանակն անհրաժեշտ կլինի այն կատարելու համար:
Անիմաստ է նախատեսված ժամանակը ծախսել` մտածելու համար, թե ինչ անհասանելի է այդ առաջադրանքը: Չի կարելի թույլ տալ, որ վախը գերակայի, եւ հրաժարվել առաջադրանքի իրականացումից:
Պետք է սեփական առաջադրանքը մի քանի մասի բաժանել եւ սկսել դրա փուլային իրականացումը: Երբ խոսքը դժվար իրականացվելի առաջադրանքների մասին է, ձեր գլխավոր թշնամին դանդաղումն է:
Ինձ անընդհատ ինչ-որ մեկը շեղում է
Մեր մեծամասնության համար դժվար է սկսել աշխատել մեծ նախագծի վրա: Մեզ խանգարում են ամեն տեսակ մանր, անիրականանալի գործեր, որոնք մեզ շեղում են իրականում դրված առաջադրանքից: Մենք պատասխանում ենք էլեկտրոնային նամակներին, զանգում ենք ինչ-որ մեկին, ինտերնետում լուրեր ենք ստուգում. մի խոսքով, անում ենք ինչ ասես, միայն թե չնկատենք «փղին սենյակում»:
Զբաղված լինելը դեռեւս չի նշանակում արդյունավետ լինել: Հանգստացեք եւ պատկերացրեք, թե ինչ կլինի, եթե դուք շարունակեք հետաձգել աշխատանքը:
Ձեզ հիշեցնելով, թե ձեզ ինչ է սպասում այն դեպքում, եթե շարունակեք խուսափել աշխատանքից, կարող եք կորցնել հետաքրքրությունը մանր գործերի հանդեպ եւ ձեր ուշադրությունը կենտրոնացնել գլխավոր առաջադրանքի վրա:
Դա շատ հեշտ գործ է, հետո կանեմ
Հեշտ թվացող առաջադրանքները շատ նենգ են, որովհետեւ դրանք հետոյի թողնելով` շատ հեշտ է թերագնահատել, թե իրականում որքան ժամանակ պետք կլինի դրանց կատարման համար:
Երբ դուք ի վերջո անցնեք դրանց, զարմանքով կնկատեք, որ ձեր ժամանակը չհերիքեց դրանք ժամանակին ավարտելու կամ էլ լավ ավարտելու համար:
Եթե առաջադրանքը չափազանց պարզ է, զուգահեռ անցկացրեք փոքրից մեծին: Օրինակ, եթե դուք տանել չեք կարողանում տվյալների ներմուծումը, մտածեք, թե ինչ կարեւոր ռազմավարական դեր են խաղում այդ տվյալները ամբողջ փաստաթղթում եւ ամբողջ նախագծում. եւ այդ դեպքում առաջադրանքը կշիռ եւ նշանակություն ձեռք կբերի:
Ինձ դուր չի գալիս այս աշխատանքը
Գործերը հետաձգելու սովորությունը ոչ միշտ է կախված առաջադրանքի բարդությունից: Երբեմն դուք ուղղակի չեք ուզում անել դա: Շատ դժվար է առաջ գնալ, եթե դուք բոլորովին հետաքրքրված չեք նախագծով կամ էլ ընդհանրապես արհամարհում եք այն, ինչ անում եք:
Ինչ եղանակով է հնարավոր առավելագույն արդյունավետությամբ հաղթահարել առօրյա առաջադրանքը: Հնարավոր է արդյոք փոփոխել առաջադրանքների կատարման հերթագայությունը եւ միաժամանակ նույն արդյունքին հասնել:
Սեփական գործերին ուշադրություն եւ գիտակցվածություն ավելացնելով` հնարավոր է այլ կերպ նայել իրավիճակին: Խնդիրն ինքնին զվարճանք չի կարող լինել, բայց խաղ` կարող է:
20:36, 26 մայիսի
«Նուրբ»․ Քրիստինա Եղոյանի լուսանկարը20:12, 26 մայիսի
Թողարկվել է Ռոուեն Ատկինսոնի մասնակցությամբ «Մարդն ընդդեմ մեղվի» կատակերգական սերիալի թրեյլերը19:36, 26 մայիսի
«Մինչեւ չսովորես երջանիկ լինել ունեցածովդ, ավելին չես ստանա»․ Հրաչուհի Ութմազյան19:12, 26 մայիսի
«Արյուն ու մեղր»․ նոր կադրեր են հրապարակվել Վինի Թուխի եւ դրա ընկերների մասին սարսափ ֆիլմից18:45, 26 մայիսի
«Տիկնիկ»․ Աննա Թովմասյանի գարնանային լուքը18:12, 26 մայիսի
«Ինչպես սպանել ամուսնուդ» գրքի հեղինակին մեղավոր են ճանաչել իր ամուսնուն սպանելու համար17:38, 26 մայիսի
«Գեղեցկուհի»․ Գայանե Ասլամազյանի նոր լուսանկարները17:12, 26 մայիսի
Ֆիլիպ Կիրկորովը Նատաշա Կորոլյովային «վհուկ» է անվանել16:35, 26 մայիսի
Տարերքը՝ կինո․ Ֆրունզե Դովլաթյանը կդառնար 95 տարեկան16:12, 26 մայիսի
Մերիլին Մենսոնն արդարացվել է բռնության մեղադրանքներից հետո15:31, 26 մայիսի
«Սկզբում գլխավոր դերի համար էին կանչել քասթինգի». տիկտոկեր Թամ Սահակյանը` «Վիշապ» ֆիլմում նկարահանվելու ու սպասվող նոր սերիալում իր դերի մասին15:12, 26 մայիսի

Как заставить себя работать, когда совсем не хочется
Как это ни парадоксально, но многие часто приходят в ступор, сталкиваясь с трудной задачей. Когда задача действительно сложная, вам потребуется всё ваше время на её выполнение.
Нет никакого смысла тратить отведённое время на раздумывание над тем, какое это непостижимое задание. Нельзя позволить страху взять вверх над собой и отказаться от выполнения задачи.
Нужно разбить свою задачу на части и приступить к поэтапному их выполнению. Когда речь идет о трудновыполнимых задачах, главным врагом для вас является промедление.
2. «Меня постоянно кто-то отвлекает»
Большинству из нас трудно приступить к работе над большим проектом. Нам мешают всякие мелкие, несущественные дела, которые отвлекают нас от реально поставленного задания. Мы отвечаем на электронные письма, звоним кому-то, проверяем новости в интернете — в общем, делаем всё что угодно, лишь бы не заметить »слона в комнате».
Быть занятым – это ещё не значит быть продуктивным. Успокойтесь и представьте, что произойдет, если вы будете продолжать откладывать работу.
Напомнив себе, что ждет вас в том случае, если вы продолжите убегать от работы, вы сможете потерять интерес к мелким делам и сосредоточить своё внимание на главной задаче.
3. Это очень простое дело. Потом сделаю.
Задачи, которые кажутся лёгкими, весьма коварны, потому что, откладывая их на потом, очень легко недооценить, сколько времени реально понадобится на их выполнение.
Когда вы, в конце концов, приметесь за них, вы с удивлением обнаружите, что вам не хватило времени на то, чтобы вовремя завершить их либо завершить их хорошо.
Если задача слишком проста, проведите параллель от маленького к большему. К примеру, если вы терпеть не можете ввод данных, задумайтесь над тем, какую важную стратегическую роль эти данные сыграют во всём документе и во всем проекте — и тогда задача сразу приобретёт вес и значимость.
4. «Мне не нравится эта работа».
Привычка откладывать дела не всегда зависит от сложности задачи. Иногда вы просто не хотите этого делать. Очень трудно продвигаться вперёд, если вы совершенно не заинтересованы в проекте или вообще презираете то, что делаете.
Каким образом справиться с рутинной задачей максимально эффективно? Можно ли изменить очередность выполнения задач, и при этом достичь того же самого результата?
Добавляя внимательности и осознанности к своим делам, можно иначе посмотреть на ситуацию. Задача сама по себе не может быть развлечением, но игрой — вполне.
5. «Я не справлюсь с этим делом».
Вам поручен новый проект. Вы так давно этого хотели, но вот, когда он уже в ваших руках, вы просто не можете собраться с силами и приступить к нему.
«А если я его провалю? Как я вообще смогу его выполнить? Уволят ли меня из-за этого?»
В определённый момент вы решите, что наилучшим вариантом будет избежать неудачи. Ведь если не начинать проект, он не сможет закончиться провалом, не так ли?
Но очевидно, что вывод не логичен. Нельзя скрывать свои таланты и способности, так и не воспользовавшись ими. Этим вы разрушаете свою веру в себя.
Вспомните: когда вы учились водить автомобиль, вы могли смотреть только вперед, потому что когда вы смотрели на что-то по сторонам дороги, то непроизвольно направляли колеса в эту же сторону?
Беспокойство о том, что что-то пойдет не так, дает тот же эффект. Переживание подталкивает вас к провалу. Безосновательные переживания в отношении того, что может пойти не так, сковывают вам руки. Разорвите цепи и беритесь за дело!
Выводы.
Бороться с прокрастинацией нужно каждый день. Сделайте это главным проектом вашей жизни. Боритесь — и обязательно начнете справляться лучше. Главное — осознавать проблему и пробовать разные техники для борьбы с ней.