«Հուղարկավորություն չեմ ցանկանում». հայտնի է Կարլ Լագերֆելդի մարմնի «ճակատագիրը»
Համաշխարհային ճանաչում վայլելող մոդելյեր Կարլ Լագերֆելդի դին կայրեն առանց արարողության, հայտնում AFP-ն։ Նման ցանկություն է հայտնել անձամբ Լագերֆելդը։
«Ես խնդրել եմ այրել դիս, իսկ մոխիրը խառնել մայրիկիս դիակի մոխրի հետ… Եվ Շուպետի (Լագերֆելդի սիրելի կատուն), եթե նա ինձանից շուտ մահանա»,- հրատարակությունը մեջբերում է մոդելյերի խոսքերը։
Ավելի ուշ Լագերֆելդը կտակել է դիակի մոխիրը խառնել զուգընկերոջ՝ Ժակ դե Բեշարի դիակի մոխրի հետ, ով մահացել է 1989թ.-ին ՁԻԱՀ-ի պատճառով։ «Նրա դիակի փոշին մորս դիակի փոշու հետ հանգչում է գաղտնի վայրում։ Մի օր նրանց կմիանամ նաեւ ես։ Բայց ես հուղարկավորություն չեմ ցանկանում։ Մի օր ես եկել եմ, մի օր կհեռանամ»,- ասել է դիզայները։
Կարլ Լագերֆելդը 85 տարեկան հասակում մահացել է փետրվարի 19-ին Փարիզի հիվանդանոցներից մեկում ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղի պատճառով։ Դիզայներն աշխատել է Fendi, Chloe, Krizia նորաձեւության տներում։ 1983թ.-ին Լագերֆելդը դարձել է Chanel նորաձեւության տան ստեղծագործական տնօրենը։

«Не хочу никаких похорон»: стала известна «судьба» тела Карла Лагерфельда
Скончавшегося всемирноизвестного  модельера Карла Лагерфельда кремируют без проведения церемонии, сообщает AFP. Представитель дизайнера заявил, что так хотел сам Лагерфельд.
«Я попросил, чтобы меня кремировали, а мой прах развеяли вместе с прахом моей матери… И Шупетт [любимой кошки Лагерфельда], если она умрет раньше меня», — приводит издание слова модельера.
Позднее Лагерфельд завещал смешать его прах с прахом его партнера Жака де Башера, скончавшегося от СПИДа в 1989 году. «Его прах покоится в тайном месте вместе с прахом моей матери. Однажды к ним присоединюсь и я. Но я не хочу никаких похорон. Однажды я пришел, однажды я и уйду», — говорил дизайнер.
19 февраля Карл Лагерфельд скончался в парижской больнице в возрасте 85 лет от рака поджелудочной железы. Великий дизайнер работал в модных домах Fendi, Chloe, Krizia. В 1983 году Лагерфельд стал художественным директором дома Chanel, где поначалу занимался созданием коллекций прет-а-порте, а затем основал линейки KL и KL by Karl Lagerfeld.