Ինչ տեսք կունենա Նոտր Դամը ռեստավրացիայից հետո. ճարտարապետական մրցույթի ամենախելահեղ նախագծերը
Ապրիլի կեսին Փարիզի Աստվածամոր տաճարում սարսափելի հրդեհ է բռնկվել, ինչի արդյունքում գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացել է շինության փայտա մասը, փլուզվել են տանիքն ու աշտարակը։
Встроенное видео
Տաճարի վերականգնման համար հաջողվել է 460 մլն եվրո հավաքել, եւ ռեստավրացիայի մասնագետները, Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ֆրանկ Ռիստերը, ինչպես նաեւ նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել են, որ Նոտր Դամն առհավետ կորսված չէ եւ կվերականգնվի։
Ավելի ուշ Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպը միջազագային ճարտարապետական մրցույթ հայատարարեց ծայրաձողի վերակառուցման համար։ Ճիշտ է, ճարտարապետների որոշ ստեղծագործական լուծումներ շշմեցրել են նույնիսկ ամենահմուտներին։ Դատեք ինքներդ...

Как будет выглядеть Нотр-Дам после реставрации? Самые безумные проекты с архитекторского конкурса
В середине апреля в Соборе Парижской Богоматери случился страшный пожар, в результате которого практически полностью была уничтожена деревянная часть здания, обрушились шпиль и крыша.
После этого на восстановление здания удалось собрать 460 млн евро, и специалисты по реставрации, министр культуры Франции Франк Ристер и президент Франции Эммануэль Макрон заявили журналистам, что Нотр-Дам не потерян навсегда и его восстановят.
А позже премьер-министр Франции Эдуар Филипп объявил международный архитектурный конкурс на проект перестройки обрушившегося шпиля! Правда, некоторые креативные решения архитекторов поразили даже самых искушенных. Судите сами...