Թատրոնի դերասանները՝ օճառային օպերաներում հանդես գալու մասին
Հայկական թատրոնների դերասանները հեռուստասերիալներում նկարահանվելու մեջ ոչ մի վատ բան չեն տեսնում: Գ.Սունդուկյանի անվան Ազգային ակադեմիական թատրոնի դերասաններ Ծովինար Մարտիրոսյանն ու Նարեկ Հայկազյանը, ովքեր հայտնի են նաեւ հայկական հեռուստանախագծերից, հունիսի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը պատմեցին թատրոնի եւ օճառային օպերաների նմանությունների ու տարբերությունների մասին:
Նարեկ Հայկազյանի կարծիքով, հեռուստատեսությունը չի կարող խոչընդոտ հանդիսանալ, որպեսզի դերասանը լրջորեն աշխատի թատրոնում: Բացի այդ, նրա խոսքով, այսօր թատրոնի աշխատավարձով ոչ մի դերասան չի կարող ընտանիք պահել եւ հոգալ մտերիմների մասին: «Իսկ դերասանից բացի ո՞վ պետք է նկարահանվի հեռուստասերիալներում: Շինարարը շինարարությամբ է զբաղվում, տաքսու վարորդու՝ ուղեւորափոխադրումներով, իսկ դերասանի մասնագիտությունը կինոյում եւ թատրոնում խաղալն է: Ամեն մեկը պետք է իր գործով զբաղվի»,- նշեց նա:
Ավելին, դերասանի պնդմամբ, չնայած ամենից հաճախ սերիալները ստեղծվում են բացասական սյուժեների հիման վրա, դրանցից շատերը նաեւ դրական պահեր ունեն, որոշ կերպարներից կարելի է բարություն, հավատարմություն եւ սեր սովորել:
«Կյանքի կարուսել» հեռուստանախագծի դերասանուհի Ծովինար Մարտիրոսյանի կարծիքով էլ, դերասանի համար հեռուստասերիալներում նկարահանվելն ամոթ չէ: Նրա խոսքով, այսօր հայկական արտադրության հեռուստասերիալներում խաղում են տաղանդավոր ու հայտնի հայ դերասաններ, եւ ամեն տարի նրանց թիվն ավելանում է:
«Ասեմ ավելին. սերիալները ոչ միայն չեն խանգարում բեմական գործունեությանը, այլ հակառակը, օգնում են: Թատրոնում հայ դերասաններն այնքան էլ հաճախ հանդես չեն գալիս, իսկ սերիալները հրաշալի հնարավորություն են ընձեռում սիրած գործով զբաղվել ամեն օր»,- նշեց նա:
Դերասանները սերիալների հանդիսատեսին կոչ արեցին ըմբռնել իրական եւ մտացածին կյանքի միջեւ սահմանները: Նրանց խոսքով, հարկավոր է հիշել, որ կերպարներն ու սցենարները հորինվում են նախագծի ռեժիսորական անձնակազմի կողմից:

Армянские театральные актеры не видят ничего плохого в участии в телесериалах. Артисты Национального академического театра имени Габриэла Сундукяна Цовинар Мартиросян и Нарек Айказян, известные также по армянским телепроектам, 29 июня на встрече с журналистами рассказали о сходствах и различиях театральной сцены и мыльных опер.
По мнению Нарека Айказяна, телевидение не может стать препятствием для того, чтобы актер серьезно работал в театре, к тому же, по его словам, сегодня на одну театральную зарплату никакой актер не сможет содержать семью и заботиться о близких. «А кто, как не актер, должен сниматься в телесериалах? Строитель занимается строительством, водитель такси - извозом, а профессия актера - сниматься в кино и играть в театре. Каждый должен заниматься своим делом», - отметил он.
Более того, актер выразил убежденность в том, что, хотя чаще всего сериалы построены на негативных сюжетах, многие из них несут в себе и положительные моменты, у некоторых персонажей можно научиться доброте, преданности и любви.
По мнению актрисы телепроекта «Карусель жизни» Цовинар Мартиросян, для актера сниматься в телесериалах не зазорно. По ее словам, сегодня в отечественных телесериалах задействованы талантливые и известные армянские актеры, и с каждым годом их число увеличивается.
«Я скажу больше: сериалы не только не мешают сценической деятельности, но даже наоборот - помогают. На сцену театра армянские актеры выходят не часто, а сериалы дают прекрасную возможность заниматься любимым делом ежедневно», - отметила она.
Актеры призвали зрителей сериалов осознавать грань между реальной и вымышленной жизнью и не переносить актерскую игру в жизнь. По их словам следует помнить, что образы и сценарии всего лишь продуманы режиссерским составом проекта.