«Զգեստի վերաբերյալ բացասական կարծիք երբեք չեմ արտահայտել, մինչդեռ այն անհարմար էր». «Միսս Տիեզերք Արմենիա 2019» Դայանա Դավթյանը պատասխանել է քննադատությանը
12:19, 16 դեկտեմբերի
«Միսս տիեզերք 2019» միջազգային մրցույթի հայ մասնակից Դայանա Դավթյանը Facebook-յան էջում հրապարակում է արել, որում պարզաբանել է տարազի հետ կապված իրավիճակը, որով բեմ է բարձրացել։ Վերջին օրերին նրա հագուստը շատ են քննադատել, եւ Դայանան որոշել է պատասխանել։
«Զգեստն անհարմար էր. ներսից միացված էր «սկրեպներով» եւ կապվում էր թելերով, որոնք արձակելու համար օգնողները ստիպված եղան կտրել դրանք, այլապես զգեստը հանել հնարավոր չէր,- գրում է նա. - Շատերդ երեւի տեղյակ եք «Միսս Տիեզերք 2019» մրցույթում դիզայներ Վերա Սմբատի հեղինակությամբ կարած եւ իմ կողմից ներկայացրած հայկական տարազի վերաբերյալ մասնագետների և հանրության խիստ ԲԱՑԱՍԱԿԱՆ արձագանքի մասին: Ցանկանում եմ պարզաբանել. զգեստի վերաբերյալ բացասական կարծիք ինքս երբեք չեմ արտահայտել, մինչդեռ զգեստն անհարմար էր։ Գլխազարդը փոքր էր եւ չէր ֆիքսվում, գոտին լայն էր: Այնուամենայնիվ, տարազը ներկայացրեցի մաքսիմալ լավ կերպով»...
Դայանային զայրացրել է, որ հագուստի դիզայներն ու «Միսս տիեզերք Արմենիա»-ի ազգային տնօրեն Գոհար Հարությունյանն իրեն մեղադրել են ձախողման մեջ, թեեւ նախքան մեկնելը բողոքել է, որ գոտին կախ էր ընկած։ Ըստ նրա՝ դիզայներն ասել է, որ այն կարող է գոտկատեղից ներքեւ ամրանալ։ Իսկ գլազախարդը փոխել են նորով. այն ինչպես հարկն է չէր ֆիքսվում։
Իրավիճակին արձագանքել է նաեւ Գոհար Հարությունյանը, որը նշել է, որ միջազգային ոչ մի հետևորդ հագուստը չի ծաղրել, միայն Դայանայի ձեռքի շարժումը, որը իրականում սխալ նկարի հետեւանք էր (տպավորություն է ստեղծվում, թե աղջիկը ձեռքոցվ STOP շարժումն է անում)։ Նա նշել է, որ մասնակցությունը չի սահմանափակվել միայն տարազով. որոշիչ են եղել հարցազրույցի փուլը, երեկոյան հագուստը եւ լողազգեստը:
«Մեծ քանակությամբ էսքիզներից ընտրել ենք Դայանայի հետ այս զգեստը, ոտքի բացվածքը նույնպես եղել է Դայանայի ցանկությամբ: Անգամ եթե ինչ- որ մի բան չի ստացվել, Վերան մեծ նվիրվածությամբ է ստեղծել այն: Նորից եմ ասում, այստեղ կարեւորը Դայանայի տրամադրությունն էր, որից բողոքելու իրավունքը ես ունեմ քանի որ իրա մասնակցությունը իմ մի տարվա աշխատանքն է»,- գրել է Գոհարը։

«Я не критиковала платье, хотя оно и было неудобным»: участница конкурса «Мисс Вселенная» Даяна Давтян ответила на критику
12:19, 16 декабря
Армянская участница международного конкурса красоты «Мисс Вселенная 2019» Даяна Давтян написала в FB пост, в котором разъяснила ситуацию с таразом, в котором она вышла на сцену. Заметим, в последние дни ее наряд очень много критиковали, и девушка решила ответить.
«Платье было неудобным, изнутри было соединено скрепками и подшито. Помощники не могли их развязать и были вынуждены отрезать, иначе платье невозможно было снять, - пишет она.- Многие из вас, наверняка, в курсе негативной реакции специалистов и общественности на созданный дизайнером Верой Смбати (Мхитарян) армянский тараз, в котором я вышла на сцену конкурса «Мисс Вселенная 2019». Я сама не критиковала платье, хотя оно и было неудобным. Головной убор был маленький, его нельзя было закрепить, пояс - большой. И все же я наилучшим образом представила этот костюм»...
Даяну очень возмутило, что дизайнер одежды и национальный директор «Мисс Вселенная Армения» Гоар Арутюнян обвинили ее в провале, хотя перед отъездом девушка жаловалась на то, что пояс платья свисает. Дизайнер на это возразила, что он может быть ниже талии. А головной убор и вовсе заменили на новый: он не был как следует закреплен.
Что касается обвинений в том, что двигалась она не грациозно, Даяна сообщила администрации, что не владеет национальными танцами.
Параллельно откликнулась и Национальный директор конкурса Гоар Арутюнян, которая отметила, что ни один международный пользователь не высмеял тараз Даяны. Разве только движение ее руки и то из-за неудачного фото (содается впечатление, что девушка делает рукой движение STOP).
«Вместе с Даяной мы выбрали это платье из множества эскизов. Вырез также был выбран по желанию девушки. Даже если что-то и не получилось, хочу отметить, что Вера создавала костюм с большой преданностью. Самым важным во всем этом было настроение Дианы, на которое имею право жаловаться только я, потому что ее участие – это результат моей годичной работы», - написала Гоар в FB.