Ռոտերդամը պատրաստ է «Եվրատեսիլ»-ն ընդունել 2021-ին
Ռոտերդամի քաղաքային խորհրդի անդամները քվեարկել են 2021թ.-ին «Եվրատեսիլ»-ն ընդունելու օգտին, հայտնում է NL Times պորտալը։
Մրցույթը ծրագրվում է անցկացնել Ahoy համերգային դահլիճում։ Կազմակերպիչները պատրաստ են մրցույթին պատրաստվելու համար լրացուցիչ 6,7 մլն եվրո հատկացնել։ Միջոցները կծածկեն դահլիճի վարձակալության, լրացուցիչ անվտանգության եւ գովազդային ցուցանակների ծախսերը։
Պարբերականի տվյալներով՝ այս տարի ծրագրվող երաժշտական մրցույթի համար Ռոտերդամն արդեն իսկ ծախսել էր մոտ 15 մլն եվրո։
«Եվրատեսիլ»-ի չեղարկման մասին հայտնի է դարձել մարտի 18-ին։ Մրցույթը պետք է անցկացվեր Ռոտերդանում մայիսի կեսերին, սակայն Եվրոպական հեռարձակողների միությունը հայտնել է, որ ամբողջ Եվրոպայում COVID-19-ի տարածումն ու սահմանափակումները, որոնք համավարակի պատճառով մտցվել են երկրների իշխանությունների կողմից, չեն կարող թույլ տալ անցկացնել երաժշտական մրցույթը։
Այս տարի Հայաստանը երգի մրցույթում պետք է ներկայացրեր Հունաստանից երգչուհին Աթենա Մանուկյանը «Chains on you» երգով։

Роттердам готов принять «Евровидение» в 2021 году
Члены городского совета Роттердама проголосовали за то, чтобы принять «Евровидение» в 2021 году, сообщает портал NL Times.
Конкурс планируется провести в концертном зале Ahoy. Организаторы готовы выделить на подготовку дополнительные 6,7 миллиона евро. Средства покроют расходы на аренду зала, дополнительную охрану и рекламные вывески.
По данным издания, на планировавшийся в текущем году песенный конкурс Роттердамом уже было потрачено около 15 миллионов евро.
Об отмене «Евровидения» стало известно 18 марта. Конкурс должен был пройти в Роттердаме в середине мая, однако в Европейском вещательном союзе заявили, что распространение COVID-19 по всей Европе и ограничения, наложенные властями стран из-за пандемии, не могут позволить провести песенное соревнование.
Армению в этом году должна была представлять певица из Греции Атена Манукян с песней «Chains on you».