Կինոինդուստրիան ինչպես է հակազդում կորոնավիրուսին (Մաս 2)
Եթե առաջին մասը բաց եք թողել, որում պատմել էինք նկարահանումների եւ կինոպրեմիերաների դադարեցման մասին, ապա հոդվածին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։
Իսկ մենք ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում տեղեկությունների նոր չափաբաժին այն մասին, թե այս տարի ինչ այլեւս չեն ցուցադրի կինոմաններին...
Ինչ է կատարվում սերիալների հետ
Պրահայում կորոնավիրուսի պատճառով չեղարկել են «Բազեն եւ Ձմեռային զինվորը» սերիալի նկարահանումները:
COVID-19-ի բռնկմամբ պայմանավորված՝ Պրահայում ընդհատվել են Disney+-ի «Բազեն եւ Ձմեռային զինվորը» մինի սերիալի նկարահանումները: Նախագծի վրա աշխատանքները մի քանի ամիս ընթացել էին Ատլանտայում (Ջորջիա նահանգ), որից հետո արտադրությունը տեղափոխվել էր Չեխիա: Սակայն Եվրոպայում կորոնավիրուսի համաճարակը Marvel-ին ստիպել էր վերանայել իր ծրագրերը եւ նկարահանումները չեղարկել:
Netflix-ը դադարեցրել է նախագծերը, որոնց նկարահանումները պետք է անցկացվեին ԱՄՆ-ում եւ Կանադայում: Դրանց թվում են, օրինակ, «Շատ տարօրինակ գործեր»-ի չորրորդ եթերաշրջանը ու «Գրեյս եւ Ֆրենկի»-ի եզրափակիչ եթերաշրջանը: Սթրիմինգ ծառայությունը հետաձգել է նաեւ «Վեդմակ» սերիալի երկրորդ եթերաշրջանի վրա աշխատանքը:
Apple-ն իր առանցքային նորույթների շարունակության դադար է վերցրել: Խոսքը «Առավոտյան շոու», «Տանը՝ սպասավորի հետ», «Տեսնել», «Հանուն ամբողջ մարդկության» եւ «Միստիկական քվեսթ» նախագծերի մասին է:
FX-ն իր հերթին մինչեւ լավագույն ժամանակներ է հետաձգել «Ֆարգո»-ի եւ «Ձյուն է տեղում»-ի չորրորդ եթերաշրջանները, «Ատլանտա»-ի երրորդ եթերաշրջանը, ինչպես նաեւ «Y. Վերջին տղամարդը» նորույթը, որը հիմնված է Բրայան Կ. Վոնի կոմիքսների վրա:
Warner TV-ն ժամանակավորապես դադարեցրել է «Ընկերները» սերիալի աստղերի պատրաստվող վերամիավորման նկարահանումները: Էկրանին հատուկ թողարկման մեջ կրկին կհանդիպեն Քորթնի Կոկսը, Մեթ ԼեԲլանը, Լիզա Քուդրոուն, Մեթյու Փերին, Դեւիդ Շվիմերը եւ Ջենիֆեր Էնիսթոնը:
AMC ալիքը հրաժարվել է «Քայլող մեռյալները» սերիալի իններորդ եթերաշրջանի եզրափակիչ տեսարանի թողարկումից: Այս որոշումը թելադրված է փոսթփրոդաքշնի խնդիրներով. COVID-19 կորոնավիրուսի պատճառով անհնար է սերիալն ավարտել նախանշված ժամկետին:
The CW ալիքը ստիպված էր դադարեցնել «Գերբնականը» սերիալի եզրափակիչ 15-րդ եթերաշրջանի վերջին սերիաների նկարահանումները: Հնարավոր է՝ սերիալի վերջին 7 սերիաները հանդիսատեսը կարողանա տեսնել 2020 թվականի աշնանը:
Կինոփառատոների չեղարկում
Կինոյի աշխարհը նաեւ կարմիր գորգի արահետն է, որը խորհրդանշում է դրանով անցնող մարդկանց կարեւորությունը:
Բեռլինի կինոփառատոն - կայացել է:
Կաննի կինոփառատոն - չեղարկվել է:
Մոսկովյան կինոփառատոն - հետաձգվել է մինչեւ հոկտեմբեր:
«Կինոտավր» փառատոն - հետաձգվել է մինչեւ աշուն:
Վենետիկի կինոփառատոն - հետաձգվել է մինչեւ սեպտեմբեր:
Տորոնտոյում կինոփառատոն - սեպտեմբերի 10-ին:
Տոկիոյում կինոփառատոն - հոկտեմբերի 31-ին:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոն - հետաձգվել է մինչեւ նոյեմբեր:
San Diego Comic-Con փառատոն - հետաձգվել է:
Comic Con Russia - հոկտեմբերի 1-ին:
«Ոսկե գլոբուս 2021» - 2021 թվականի հունվար:
«Օսկար 2021» - հնարավոր է 2021 թվականի փետրվարից մայիս տեղափոխումը:
Ֆինանսական կորուստներ
Հոլիվուդի համար COVID-19-ը կունենա պատմության մեջ ամենախոշոր կորուստները:
Հիվանդության տարածումն արդեն հասցրել է հարվածել կինոինդուստրիային. որոշ հաշվարկներով՝ ստուդիաները կզրկվեն 20 մլրդ դոլարից:
Միջազգային դրամարկղ արդեն չի ստացվել մոտ 7 մլրդ դոլար՝ առաջին հերթին ամբողջ աշխարհում կինոթատրոնների փակման եւ մարդկանց զանգվածային հավաքույթների արգելքի պատճառով: Վերլուծաբանների կանխատեսումներով՝ մարտից, ապրիլից եւ մայիսից հետո, եթե իրավիճակն անսպասելիորեն դրական ուղղությամբ չփոխվի, կորուստները կարող են մեծանալ:
Կորոնավիրուսի բռնկմամբ պայմանավորված շատ ստուդիաներ ստիպված էին հրաժարվել ծրագրած պրեմիերաներից եւ արդեն հասցրել են վնասներ կրել: Քանի որ գործարկվել էին գովազդային արշավներ, պրոմոնյութեր, հեռուստատեսությունում ժամանակ էր գնվել եւ այլն, եւ այլն:

Как киноиндустрия противостоит коронавирусу (Часть 2)
Если вы пропустили первую часть, в которой мы рассказали о приостановке съемок и кинопремьер, то  можете ознакомится с материалом здесь
А мы предлагаем вашему вниманию новую порцию информации о том, чего уже не покажут не киноманам в этом году...
Что там с сериалами
Съемки сериала «Сокол и Зимний Солдат» в Праге отменили из-за коронавируса.
В связи со вспышкой COVID-19 в Праге прекратились съемки мини-сериала Disney+ «Сокол и Зимний Солдат». Несколько месяцев работа над проектом проходила в Атланте, штат Джорджия, после чего производство переместилось в Чехию. Однако эпидемия коронавируса в Европе заставила Marvel пересмотреть планы и отменить съемки.
Netflix приостановил проекты, съемки которых должны были проходить в США и Канаде. Среди них, например, четвертый сезон «Очень странных дел» и финальный сезон «Грэйс и Фрэнки». Также стриминг-сервис отложил работу над вторым сезоном сериала «Ведьмак».
Apple поставила на паузу продолжение своих ключевых новинок. Речь идет о  проектах «Утреннее шоу», «Дома с прислугой», «Видеть», «Ради всего человечества» и «Мистический квест».
В свою очередь, FX отложил до лучших времен четвертые сезоны «Фарго» и «Снегопада», третий сезон «Атланты», а также новинку «Y. Последний мужчина», основанную на комиксах Брайана К. Вона.
Warner TV прекратил на время съемки готовящегося воссоединения звезд сериала «Друзья». В спецвыпуске на экране вновь встретятся Кортни Кокс, Мэтт ЛеБлан, Лиза Кудроу, Мэттью Перри, Дэвид Швиммер и Дженнифер Энистон.
Канал AMC отказался от выпуска финального эпизода десятого сезона сериала «Ходячие мертвецы». Это решение продиктовано проблемами с постпродакшеном: из-за коронавируса COVID-19 невозможно закончить серию к назначенному сроку.
Kанал The CW вынужден был приостановить съемки последних серий заключительного 15-го сезона сериала «Сверхъестественное». Последние 7 серий сериала, зрители возможно смогут увидеть осенью 2020 года.
Отмена кинофестивалей
Мир кино, это еще и красная ковровая дорожка, которая символизирует значимость людей которые по ней ходят.
Берлинский кинофестиваль – состоялся.
Каннский кинофестиваль – отменен.
Московский кинофестиваль - отложен до октября.
Фестиваль «Кинотавр» - отложен до осени.
Венецианский кинофестиваль - отложен до сентября.
Кинофестиваль в Торонто - 10-го сентября.
Кинофестиваль в Токио – 31-го октября.
Кинофестиваль «Золотой абрикос» - отложен до ноября.
Фестиваль San Diego Comic-Con - отменен.
Comic Con Russia – 1-го октября.
«Золотой глобус 2021» - январь 2021 года.
«Оскара2021» - возможен перенос с февраля на май 2021 года.
Финансовые потери
COVID-19 обернется для Голливуда крупнейшими потерями в истории.
Распространение болезни уже успел ударить по киноиндустрии: студии по некоторым подсчетам лишатся 20 млрд. долларов.
Международная касса уже не досчиталась около 7 млрд. долларов, в первую очередь из-за закрытия кинотеатров по всему миру и запретов на массовые собрания людей. По прогнозам аналитиков, после марта, апреля и мая, если ситуация неожиданно не изменится к лучшему, потери могут увеличиться.
В связи со вспышкой коронавируса многие студии были вынуждены отказаться от запланированных премьер и уже успели понести убытки. Так как были запущенны рекламные кампании, промоматериалы, куплено время на телевидении и т.д., и т.п..