Հայտնի են 2021-ին «Եվրատեսիլի» անցկացման օրերը
«Եվրատեսիլ»-ը հայտարարել է 2021թ.-ին երաժշտական մրցույթի անցկացման օրերը, հաղորդվում է միջոցառման կայքում։ Կիսաեզրափակիչները տեղի կունենան մայիսի 18-ին եւ 20-ին, եզրափակիչը՝ մայիսի 22-ին։
«Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթը հաջորդ տարի տեղի կունենա Ռոտերդամում։ Ըստ միջոցառման կանոնների՝ այս տարվա երգերը չեն ներկայացվի 2021թ.-ին։ Արտիստի ընտրությունը, որը կմեկնի մրցույթին, կատարում են հեռարձակողները։
Մարտին մրցույթի կազմակերպիչները, որը պետք է անցկացվեր Նիդերլանդներում, հայտնել են կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով դրա չեղարկման մասին։ Հայաստանը մրցույթում պետք է ներկայացներ Աթենա Մանուկյանը «Chains on You» երգով։ Մայիսի 16-ին տեղի է ունեցել «Europe Shine a Light» երաժշտական շոուն տարբեր երկրների կատարողների մասնակցությամբ։

Eurovision 2021 to be held on May 18 and 20
Start the clock! The countdown to the Eurovision Song Contest 2021 has officially begun. The EBU and host broadcasters NPO, NOS and AVROTROS have confirmed that the two Semi-Finals will take place on 18 May and 20 May and the Grand Final on 22 May, 2021. The dates for next year’s Contest were announced at Ahoy in Rotterdam, the venue for next year’s show.
Following the cancellation of the Eurovision Song Contest 2020 fans from all over the world have been anxiously waiting for something to look forward to. During the Eurovision: Europe Shine A Light show back in May it was announced that the 2021 edition would take place in Rotterdam and now we know when!
At the time, Martin Österdahl, the Eurovision Song Contest’s new Executive Supervisor, said: "It’s vitally important that the Eurovision Song Contest returns next year, and we’re pleased to have the necessary commitment from our Members in The Netherlands to bring this much-loved show back to audiences across the world."