«Դա ինձ արցունքների է հասցրել». Նաոմի Քեմփբելը պատմել է «Vogue»-ի անհաջող շապիկի մասին
Սուպերմոդել եւ դերասանուհի Նաոմի Քեմփբելը երիտասարդության տարիներին արտասվել է «Vogue» ամսագրի իտալական տարբերակի շապիկի համար նկարահանման ընթացքում վիզաժիստի սխալի հետեւանքով։ Այս մասին հայտնել է «ԲիԲիՍի»-ի եթերում հեռարձակվող «Woman’s Hour» հաղորդման ընթացքում։
Քեմփբելը հիշել է ամսագրի հետ իր ամենաանհաջող համագործակցության մասին 1988թ.-ին։ Վիզաժիստը, որը մոդելին պետք է պատրաստեր ֆոտորաշքին, չի իմացել, որ նա թխամորթ է։
«Նա ակնհայտորեն զարմացած էր, երբ ես գնացի։ Հետո ասաց, որ իմ մաշկի համար տոնային քսուկ չունի եւ մի քանի այլ երանգ խառնեց։ Արդյունքում մոխրագույն ստացվեց։ Արդեն այդ ժամանակ ես հասկացա, որ ինչ-որ տարօրինակ բան է տեղի ունենում, եւ շապիկին եզրափակիչ նկարն ինձ արցունքների է հասցրել»,- հայտնել է Նաոմին։
Մոդելը նաեւ պատմել է նորաձեւության ոլորտում թխամորթների նկատմամբ խտրականության մասին։ Նրա խոսքով՝ կարիերայի սկզբում իրեն բազմաթիվ անգամներ փորձել են աղախին կոստյում հագցնել։ «Մեզ նույն հարգանքով չէին վերաբերում, ինչ սպիտակամորթ մոդելներին։ Նորաձեւության բիզնեսում անհավասարություն էր տիրում»,- մեկնաբանել է նա։

Supermodel Naomi Campbell has opened up about how the lack of makeup for black-skinned models led to an Italian Vogue cover on which her skin “looked grey," The Independent reported
Her remarks came during BBC’s Woman’s Hour on Thursday.
After arriving at the photoshoot for the June 1988 issue, Campbell was told by the makeup artist: “Oh, we didn’t know you were black”.
“He said he didn’t have the foundation for me,” the model noted. “He had to mix some colours that he had of foundations to make up own colour, and that consisted of a lot of grey.”
“When that cover came out, I just cried,” she added.
“I wanted so much to be on the cover of this publication so much... it was Italian Vogue actually. But I didn’t want to be grey.”
“A lot of people at the beginning of my career tried to put me in a maid’s outfit.”
“In general in the fashion industry, we have not had the seat at the table that we deserved,” she added.