Ջորջ Քլունին եւ Ամալը Լիբանանի բարեգործական կազմակերպություններին 100 հազար դոլար են նվիրաբերել
Ամերիկացի դերասան Ջորջ Քլունին եւ նրա կինը՝ ծնունդով լիբանանցի փաստաբան Ամալ Քլունին, 100 հազար դոլար են նվիրաբերել Լիբանանի բարեգործական կազմակերպություններում Բեյրութի նավահանգստում պայթյունից հետո, գրում է «Variety» ամսագիրը։
«Երկուսս էլ շատ ենք անհանգստանում Բեյրութի բնակիչների եւ նրա համար, թե վերջին օրերի ընթացքում ինչ ավերածությունների են բախվել նրանք։ Այնտեղ էական օգնություն են ցուցաբերում երեք բարեգործական կազմակերություններ՝ լիբանանյան Կարմիր խաչը, Impact Lebanon-ը եւ Baytna Baytak-ը։ Մենք նրանց 100 հազար դոլար ենք նվիրաբերում եւ հույս ունենք, որ մյուսները եւս կօգնեն հնարավոր ցանկացած միջոցով»,- ասված է նրանց պաշտոնական հայտարարության մեջ։
Джордж и Амаль Клуни
Բեյրութը հոլիվուդյան դերասանի կնոջ հայրենի քաղաքն է։ Նա Լիբանանի մայրաքաղաքում ապրել է մինչեւ երկու տարեկանը, ապա ընտանիքը քաղաքացիական պատերազմի պատճառով լքել է երկիրը։ Ամալը մեծացել է Անգլիայում, ուր ուսում է ստացել Սենթ Հյու Օքսֆորդի համալսարանի քոլեջում, ինչից հետո ավարտել է Նյու Յորքի համալսարանի իրավաբանան ֆակուլտետը «միջազգային իրավունք, էքստրադիցիայի հարցեր եւ մարդու իրավունքների պաշտպանություն» մասնագիտացմամբ։

Джордж Клуни и Амаль пожертвуют $100 тыс. благотворительным организациям в Ливане
Американский актер Джордж Клуни и его супруга, британский адвокат ливанского происхождения Амаль Клуни пожертвуют $100 тыс. благотворительным организациям Ливана после взрыва в порту Бейрута, пишет журнал Variety.
Джордж и Амаль Клуни
«Мы оба очень переживаем за жителей Бейрута и то, с какими разрушениями они столкнулись за последние несколько дней. Существенную помощь на месте оказывают три благотворительные организации: ливанский Красный Крест, Impact Lebanon и Baytna Baytak. Мы жертвуем им 100 тысяч долларов и надеемся, что другие люди тоже помогут любым возможным способом»,— говорится в их официальном заявлении.
Бейрут — родной город супруги голливудского актера. В столице Ливана она жила до двух лет, а затем ее семья покинула страну из-за гражданской войны. Амаль выросла в Англии, где затем получила образование в колледже Сент-Хью Оксфордского университета, после чего окончила юридический факультет Нью-Йоркского университета по специальности «международное право, вопросы экстрадиции и защита прав человека».