«Որոշեցի նայել տղաների աչքերին». Ղեւոնդ Անդրեասյանն արտասվել է՝ Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանության մոտ տեսնելով ընկած զինվորների լուսանկարները
13:11, 21 հոկտեմբերի
Ռուս ռեժիսոր Սարիկ Անդրեասյանի եղբայրը՝ պրոդյուսեր Ղեւոնդ Անդրեասյանը, ինչպես եւ Ռուսաստանի մշակույթի ու արվեստի շատ այլ գործիչներ, անհանգստությամբ հետեւում է Արցախում զարգացող իրադարձություններին։ Անդրեասյանը Facebook-յան էջում գրառում է կատարել, որում պատմել է Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպանություն կատարած այցից հետո զգացմունքների մասին։
«Երեկ երեկոյան հանդիպումից հետո նավիգատորն ինձ տուն տարան հայկական նրբանցքով, թեեւ երբեք այդ ճանապարհով չէր տարել։ Անցնելով Հայաստանի դեսպանատան մոտով՝ ես հարյունավոր լուսանկարներ ու ծաղիկներ տեսա, որոնք հրապարակվում են համացանցում, միայն մի քանի աղջիկ կար, որոնք կա՛մ աղոթում էին, կա՛մ արտասվում։
Որոշեցի կանգնել, մոտենալ, փորձել նայել լուսանկարներում պատկերված տղաների աչքերին։ Մոտենալով նրանց՝ ես այդպես էլ չկարողացա աչքերս ծաղիկներից վեր բարձրացնել. ճնշող ցգացում կոկորդում, արցունքները սկսեցին հոսել, եւ ես, չվերահսկելով այդ ամենը, վազեցի դեպի մեքենան, որ մարդիկ չտեսնեն ինձ։ 10 րոպե արտասվելով՝ նստել էի ու չէի կարողանում նույնիսկ գործի գցել մեքենան, բացեցի պատուհանը, որ թարմ օդը ինձ ուշքի բերի։
Ինձ կա՛մ զինվորական, կա՛մ ոստիկան մոտեցավ (նրանք դեպասանության առաջ նստած են ավոտոբուսում անվտանգության նկատառումներով), ինձ ցածրաձայն հարցրեց. «Ձեզ մոտ ամեն ինչ կարգի՞ն է։ Ես ասացի, որ այո եւ որ շուտով կգնամ։ Նա կրկին ցածրաձայն հարցրեվ՝ ցույց տալով ծաղիկները դեսպանատան մոտ։ - Մտերիմներից ինչ-որ մեկի՞ն եք կորցրել։ Այդ ընթացքում առաջին անգամ կարողացա բարձրացնել գլուխս ու պատասխանեցի. – Բոլորին։ Նա, մի փոքր զարմանալով, ասաց. «Ինչպիսի զարմանալի ազգ եք, ձեզ հնարավոր չէ հաղթել»։ Ու հեռացավ դեպի իր ավտոբուսը։ Մի քանի րոպե անց տուն գնացի՝ գրկելու ու համբուրելու երեխաներիս զգացումով, որ այս մոլորակում յուրաքանչյուր հայ պարտական է զինվորներին, որոնք պաշտպանում են մեր ընդհանուր տունը։ Շնորհակալ եմ ձեզ, եղբայրներ»։

«Решил посмотреть парням в глаза»: Гевонд Андреасян расплакался, увидев снимки павших в бою солдат у посольства Армении в РФ
13:11, 21 октября
Брат российского режиссера Сарика Андреасяна,продюсер Гевонд Андреасян, как и многие другие деятели культуры и искусства России, с беспокойством следит за событиями в Арцахе. Так Андреасян поделился записью в Facebook, где рассказал о своих чувствах после посещения посольства Армении в РФ:
«Вчера вечером, после встречи навигатор меня повез домой через Армянский переулок, хотя никогда раньше так не вез. Проезжая рядом с посольством Армении, я увидел сотни фотографий и цветов, которые постят в интернете, были только несколько девушек которые, то ли молились, то ли плакали.
Решил остановиться, подойти ближе, попробовать посмотреть парням, что на фото, в глаза. Подойдя к ним, я так и не смог поднять голову от цветов, ком в горле, слезы начали прорываться и я, не контролируя это все, побежал в машину, чтобы люди не видели меня. Минут 10 прорыдав, сидел и не мог даже завести машину, приоткрыл окно, чтобы свежий воздух меня привел в чувство.
Тут ко мне подходит то ли военный, то ли полицейский (они в автобусе сидят перед посольством для безопасности), тихо спрашивает меня: «Все нормально у вас?»
Я ответил, что да и что скоро уеду.
Он опять же тихо говорит, показывая на фото у посольство.
- Кого-то то из близких потеряли?
Я впервые за это время смог приподнять голову и ответил:
- Всех
Он, немного удивившись сказал: «Какой вы удивительный народ, вас не победить.»
И отошел к своему автобусу.
Я же через пару минут поехал домой, обнять и поцеловать своих детей и с чувством, что каждый армянин на этой планете должен армянским солдатам, которые охраняют наш общий дом. Спасибо вам, братья!»