NEWS.am STYLE-ը շարունակում է կիսվել հայտնի ֆիլմերի մասին հետաքրքիր փաստերով։ Այսօր կխոսենք Ջեյմս Գանի՝ 2017թ.-ի «Գալակտիկայի պահապանները» ժապավենի մասին։
Եվ այսպես…
1.Ջեյմս Գանը խոստովանել է, որ ինքն ու Քեւին Ֆայգին շատ են ցանկացել ֆիլմի էպիզոդիկ դերում նկարահանել Դեւիդ Բոուիին, սակայն 2016 թվականի հունվարի 10-ին երգիչը մահացել է:
2.Չարագործի դերն առաջարկել են Մեթյու Մաքքոնահին, սակայն դերասանը մերժել է առաջարկը։
3.Մեքենան, որով ֆիլմի սկզբում Էգոն ճանապարհորդում է Մերեդիտ Քուիլի հետ, 1978 թ. Ford Mustang II King Cobra է։
4.Առաջին ֆիլմի նկարահանումների ժամանակ Դեյվ Բատիստային 4 ժամ գրիմ են քսել, իսկ երկրորդ ֆիլմի նկարահանումների ժամանակ՝ մեկուկես ժամ։ Գրիմը հանելու համար դերասանը ստիպված էր շոգեբաղնիքում երկար ժամանակ անցկացնել։
5.Նախնական տիտրերի ժամանակ Գրուտայի պարը՝ շարժման գրավման տեխնոլոգիայի կիրառմամբ, կատարում է ռեժիսոր Ջեյմս Գանը։
6.Էգոյի դերի համար դիտարկվում էին Գարի Օլդմանը, Վիգգո Մորտենսենը, Քրիստոֆ Վալցը, Մաքս ֆոն Սյուդովը եւ Լիամ Նիսոնը, սակայն արդյունքում դերը բաժին հասավ Կուրտ Ռասելին:
7.Ֆիլմի ողջ ընթացքում Գրուտը «Ես Գրուտն եմ» արտահայտությունը ասում է 17 անգամ:
8.Քրիս Փրատի խոսքով՝ սցենարն օգնել է իրեն հաշտվել հոր մահվան հետ։
9.Ֆիլմում Սթեն Լիի կամեոն, որտեղ նա քննարկում է նախորդ արկածները, որոնք ներառում են իր այլ կամեոները Marvel-ի ֆիլմերում, ըստ Քեւին Ֆայգիի՝ հարգանքի տուրք է երկրպագուների հայտնի տեսությանը, որով Լին Marvel-ում տիեզերական արարած է հանդիսանում:
10.Ինչպես պնդում են հատուկ էֆեկտների խմբի ներկայացուցիչները, Էգո կենդանի մոլորակի կերպարի ստեղծման համար օգտագործվել է տրիլիոն պոլիգոլ: Այսպիսով, էգոն դարձել է պատմության մեջ ամենախոշոր հատուկ էֆեկտը։
11.Համաձայն Marvel Studios-ի ավանդույթի՝ ֆիլմը տիտրերից հետո ունի տեսարաններ: Այս ֆիլմում դրանք հինգն են։
23:47, 20 մայիսի
«Ես իմ վախերը հաղթահարեցի իմ երազանքների շնորիվ»․ Թամարա Գեւորգյանի հմայիչ կերպարը23:12, 20 մայիսի
Թմրանյութեր գովազդելու համար դատարանը ռեփեր Մորգենշտերնին տուգանել է 100 հազար ռուբլով22:38, 20 մայիսի
«Բոլորին անսահման սեր են ցանկանում»․ Դիանա Տոնոյանի եւ Բեն Ավետիսյանի նոր լուսանկարը Կալիֆոռնիայից22:12, 20 մայիսի

Did you know? Guardians of the Galaxy Vol. 2: 11 interesting facts about the movie
1.James Gunn admitted that he and Kevin Feige really wanted to shoot David Bowie in a cameo role, but on January 10, 2016, the singer died.
2.The role of the villain in the film was offered to Matthew McConaughey, but the actor rejected the offer.
3.The car in which Ego rides with Meredith Quill at the beginning of the film is a 1978 Ford Mustang II King Cobra.
4.During the filming of the first movie, applying makeup to Dave Batista took 4 hours. On the set of the second movie, it took an hour and a half. To remove the makeup, the actor had to sit in the sauna after filming.
5.The Groot dance during the opening credits is performed by director James Gunn using motion capture technology.
6.Gary Oldman, Viggo Mortensen, Christoph Waltz, Max von Sydow, and Liam Neeson were considered for the role of Ego, but in the end, the role went to Kurt Russell.
7.During the entire film, Groot utters the phrase "I am Groot" 17 times.
8.According to Chris Pratt, the script helped him come to terms with the death of his father.
9.Stan Lee's cameo in the film, where he discusses previous adventures that include his cameos in other Marvel films, according to Kevin Feige, is a tribute to the popular fan theory that Lee is a cosmic being in Marvel.
10.According to representatives of the special effects group, it took a trillion polygons to create the image of a living planet of the Ego. Thus, Ego became the largest special effect in history.
11.According to the tradition of Marvel Studios, the picture has a scene after the credits. There are five of them in this film.