Նա երթեւեկում է մետրոյով եւ միայնակ զբոսնում է այգում․ Կիանու Ռիվզը 57 տարեկան է
Սեպտեմբերի 2-ին Կիանու Ռիվզը դարձավ 57 տարեկան, իսկ սեպտեմբերի 9-ին ցուցադրվեց «Մատրիցա.Հարություն» ֆիլմի առաջին թրեյլերը, որում դերասանը կրկին մարմնավորեց մարդկության փրկչի՝ Նեոյի կերպարը։
Տեղին կլինի հիշելը, թե որքան «զիլ» անձնավորություն է Կիանուն, որի տաղանդները չեն սահմանափակվում միայն դերասանական խաղով։
Հնարավոր է, որ  հենց դժվարին մանկությունը, իրադարձություններով լի պատանեկությունը եւ այլ փորձությունները, որոնց միջով  անցել է Կիանուն, դաձրել են նրան այնպիսի մի մարդ, որը լիակատար տարբերվում է Հոլիվուդյան աստղի կարծրատիպային կերպարից։
Երեք տարեկան հասակում ընտանիքից հեռացել է Կիանուի հայրը, եւ  աշխատանք փնտրելու համար մայրը հաճախ է ստիպված եղել տեղափոխվել, ինչի արդյունքում  Ռիվզը հասցրել է ապրել ԱՄՆ - ում, Ավստրալիայում եւ Կանադայում:
Մանկության տարիներին «անհնազանդության»  համար  նրան հեռացրել են Կանադայի արվեստի դպրոցից։
Չնայած դժվարություններին՝ Կիանուն զենքերը վայր չի դրել։
Առաջին դերը Ռիվզը կատարել է ինը տարեկանում ՝ դրվագային դեր խաղալով մյուզիքլում։ Երիտասարդության տարիներին նա փորձել է համատեղել դերասանի մասնագիտական աշխատանքը և ուսումը, բայց, ի վերջո, թողել է ուսումը: Նա այդպես էլ դպրոցի ավարտական և միջնակարգ կրթության վկայական չի ստացել։
Կիանուի թռիչքը  դեպի Հոլիվուդյան Օլիմպոս սկսվել է 80-90-ական թվականներին այնպիսի ֆիլմերի շնորհիվ, ինչպիսիք են  «Վտանգավոր կապեր», «Բիլի և Թեդի անհավանական արկածները», «Ալիքի կատարին», «Բիլի և Թեդի նոր արկածները» եւ «Դրակուլաան»: Իսկ Ռիվզին գերաստղ է դարձրել «Արագություն» ֆիլմը (1994թ.)։
Արդեն հայտնի լինելով ՝  նա 9 տարի շարունակ ապրել է հյուրանոցներում և վարձով։
Հետո Կիանուի ֆիլմացանկում հայտնվում է գլուխգործոց «Սատանայի դատապաշտպանը», որի հետ կապված  շատ հետաքրքիր փաստ  կա։
Ռիվզի հոնորարը նվազեցվել է իր իսկ խնդրանքով, որպեսզի պրոդյուսերները հնարավորություն ունենան հրավիրել Ալ Պաչինոյին, որի ծառայությունների վճարման համար գումարը չէր բավականացնում:
1999 թվականին Էկրան Է բարձրանում  Վաչովսկի եղբայրների պաշտամունքային «Մատրիցա» ֆիլմը ։ Քննադատները ֆիլմը, ինչպես նաեւ նրա շարունակություններն անվանել են մշակութային շոկ։ Այստեղ  կան եւ՛ տեխնիկական, եւ՛ վիզուալ նորամուծություններ, եւ՛ փիլիսոփայական լուրջ ուղերձ... եւ՛, իհարկե, կհանդիպեք հիասքանչ Կիանուին՝ Նեոյի դերում:
Սակայն  «Կոնստանտին. Խավարի տիրակալը» ֆիլմից հետո Կիանուի մոտ սկսվեց ստեղծագործական անկում։
«Օր, երբ երկիրը կանգնեց» (2008թ.) ֆիլմի ֆինանսական անհաջողությունը և  «47 Րոնիններ»  (2013թ.) կինոնկարի՝ բոլոր առումներով տոտալ ֆիասկոն շատերին առիթ տվեցին մտածելու այն մասին, որ Կիանուի դարաշրջանը մոտենում է ավարտին:
Բայց ո՛չ: 2014 թ. Ռիվզը կրկին հայտնվում  է էկրաններին «Ջոն Ուիք» սուպերհիթով, որը մեկնարկ  տվեց մեգահաջող ֆրանշիզին, որն էլ, ըստ էության, վերակենդանացրեց  Կիանուի կարիերան։
Հոլիվուդում Կիանուն հայտնի է որպես «ամենատխուր աստղ». Ռիվզն իրոք  ունի  պատճառներ այդ համբավի համար։ Նրա կյանքում այնպիսի դժբախտություններ են տեղի ունեցել, որոնք թշնամուն էլ չես ցանկանա։
1999 թվականին Կիանու Ռիվզի ընկերուհին ՝ Ջենիֆեր Սայմը, կորցնում է իրենց ընդհանուր երեխային, իսկ որոշ ժամանակ անց՝ մահանում ավտովթարից։
Զարմանալի չէ, որ այդ ամենից  հետո Կիանուն փակվեց ինքն իր մեջ և սիրեց մենակությունը։ Նա հաճախ է այգում  միայնակ քայլում, մետրոյով  ուղևորվում, ինչպես սովորական մահկանացուները
Ռիվզը չի սիրում ավելորդ խոսակցություններ  իր շուրջը։ Նա դեռ չի ամուսնացել եւ չունի երեխաներ։ Նույնիսկ իր 50-ամյակը Կիանուն նշել է տանը՝ լեյկեմիայով հիվանդ քրոջ հետ:
Հենց քրոջ հիվանդությունից ազդված ՝ Ռիվզը հիմնադրել է քաղցկեղի դեմ պայքարի հիմնադրամը, որին մեծ գումարներ է նվիրաբերում։
Հավանաբար ծանր փորձությունները հանգեցրել են նրան, որ Կիանուն դարձել է աթեիստ։ Նա ունի իր փիլիսոփայությունը նրանց մասին, ովքեր հեռանում են մեր աշխարհից։
Բայց մեզ ՝ սովորական հանդիսատեսներիս համար, Կիանու Ռիվզը մեր իրական կյանքի Նեոն է: Դժվար ճակատագիրը կկոտրեր շատերին, բայց հենց իր օրինակով է Կիանուն ցույց տալիս, որ որքան էլ դժվար լինի, երբեք չպետք է հանձնվել:

Он ездит в метро и гуляет по парку в одиночестве: Киану Ривзу- 57!
На днях, 2 сентября Киану Ривзу исполнилось 57 лет, а 9-го сентября показали первый трейлер к фильму «Матрица: Воскрешение», в котором актёр  вновь сыграл избранного спасителя человечества Нео.
По такому случаю давайте вспомним насколько крут Киану, таланты которого не ограничиваются лишь актерской игрой. Возможно непростое детство, полная событий юность и прочие испытания сделали его таким другим, не очень похожим на тех, о ком принято называть голливудской тусовкой.
В возрасте трех лет из семьи ушел отец Киану и матери пришлось часто переезжать в поисках работы- так что,  Ривз успел пожить в США, Австралии и в Канаде.
Из канадской Школы искусств его в детстве исключили «за непокорность».
Но несмотря на трудности Киану не опускал руки.
Первую роль Ривз получил в девятилетнем возрасте, сыграв эпизодическую роль в мюзикле. В юности он пытался совмещать актерскую профессию и школу, но в итоге забросил обучение. Он так и не получил аттестат об окончании школы и получении среднего образования.
Взлет Киану на Голливудский олимп начался в 80- 90-ых с таких картин как «Опасные связи», «Невероятные приключения Билла и Теда», «На гребне волны», «Новые приключения Билла и Теда» и «Дракула». А суперзвезду из Ривза сделала картина «Скорость» 1994 года.
Уже будучи известным, на протяжении девяти лет Ривз жил в отелях и съемных домах.
После у Киану в фильмографии появился шедевральный «Адвокат дьявола», с которым связан очень интересный момент.
Гонорар Ривзу был уменьшен по его собственной просьбе, чтобы у продюсеров появилась возможность пригласить Аль Пачино, на оплату услуг которого не хватало денег.
В 1999 году на экраны выходит культовая «Матрица», от тогда еще братьев Вачовски. Критики назвали фильм культурным шоком, равно как и его продолжения: тут и технические, и визуальные новшества, и серьёзный философский посыл… И, конечно, неподражаемый Киану в роли Нео.
Но уже после картины «Константин: Повелитель тьмы»  у Киану начался творческий спад.
Кассовая неудача фильма «День, когда Земля остановилась» 2008 года и тотальное фиаско во всех аспектах картины «47 ронинов» 2013 года, дали многим повод подумать о том, что эра Киану подходит к концу.
Но нет!  Уже в 2014 году, Ривз возвращается на экраны с супер хитом «Джон Уик», давшим старт мега успешной франшизе, которая по сути и реанимировала карьеру Киану.
В Голливуде Киану известен как «самая грустная знаменитость», и у Ривза есть на то причины: в его жизни случались беды, которых и врагу не пожелаешь.
В 1999 году девушка Киану Ривза Дженнифер Сайм потеряла их общего ребенка. Вскоре она погибла в автокатастрофе.
Неудивительно, что после такого Киану замкнулся в себе и полюбил одиночество. Он часто гуляет по парку, ездит в метро, как обычные смертные…
Ривз не любит лишней шумихи вокруг себя. Он до сих пор так и не женился и детей у него нет. Даже свой 50-летний юбилей он отметил дома, с сестрой, которая больна лейкемией.
Именно на фоне недуга сестры Ривз основал фонд по борьбе с раком, которому жертвует крупные суммы.
Видимо, тяжкие испытания привели к тому, что Киану стал атеистом-  у него есть своя философия о тех, кто покидает наш мир.
Но для нас, обычных зрителей Киану Ривз- это Нео нашей реальной жизни. Человек с трудной судьбой, которая надломила бы многих, но именно своим примером Киану показывает, что как бы ни было трудно, никогда нельзя опускать руки.