«Հետեւել են բրաուզերի պատմությանն ու լսել են հեռախոսազանգերը»․ Բրիթնի Սփիրսի անվտանգության նախկին աշխատակիցը պատմել է երգչուհուն հետեւելու մեթոդների մասին
10:14, 26 սեպտեմբերի
Ամերիկացի երգչուհի Բրիթնի Սփիրսի անվտանգության ծառայության նախկին աշխատակից Ալեքս Վլասովը պատմել է 13 տարի հոր խնամակալության ներքո երգչուհու կյանքի մասին: Այս մասին հայտնում է The New York Times-ը։
Արտիստուհու փաստաբանը սեպտեմբերի 22-ին դիմել է դատարան՝ խնդրելով անհապաղ հեռացնել նրա հորը՝ Ջեյմս Սփիրսին խնամակալությունից եւ նշանակել նոր ժամանակավոր խնամակալի՝ մինչեւ խնամակալության լրիվ վերացումը:
Վլասովի խոսքով՝ Սփիրսը եւ անվտանգության ընկերությունը, որոնք վարձվել էին Բրիթնիի պաշտպանության համար, ակտիվորեն հետեւել են, թե ու հետ է շփվում եւ գաղտնի ձայնագրություն են արել նրա ննջարանից, այդ թվում՝ նրա զրույցների մասին ընկերոջ եւ երեխաների հետ: Անվտանգության ծառայության նախկին աշխատակցի խոսքով՝ երգչուհու հեռախոսը մշտապես հսկողության տակ է եղել. նրա սմարթֆոնի iCloud հաշիվը հայելային արտացոլվել է iPad-ում, իսկ հետո՝ iPod-ում: Վլասովը ծածկագրել է Սփիրսի թվային հաղորդագրությունները եւ ուղարկել դրանք նրա հորն ու նախկին բիզնես-մենեջեր Ռոբին Գրինհիլին։ Նրանք կարողանում էին հետեւել բոլոր հաղորդագրությունները, FaceTime-ի զանգերը, նշումները, բրաուզերի պատմությունը եւ լուսանկարները։
NYT-ի տվյալներով՝ Վլասովը որպես ապացույց է ներկայացրել էլեկտրոնային նամակներ, հաղորդագրություններ եւ ձայնագրություններ: Տղամարդը նշել է, որ իրեն հավաստիացրել են, որ դիտարկման խիստ միջոցները պահանջվել են երգչուհու պաշտպանության համար, եւ որ ինքը ցանկացել է մնալ խնամակալության տակ:

«Следили за историей браузера и прослушивали звонки»: Экс-сотрудник охраны Бритни Спирс рассказал о методах наблюдения за певицей
10:14, 26 сентября
Бывший сотрудник службы охраны американской певицы Бритни Спирс Алекс Власов рассказал о жизни певицы на протяжении 13 лет опекунства. Об этом сообщает газета The New York Times.
Адвокат артистки 22 сентября обратился в суд с просьбой немедленно отстранить ее отца Джеймса Спирса от опекунства и назначить нового временного опекуна до полного снятия опеки.
По словам Власова, Спирс и охранная фирма, нанятые для защиты Бритни, активно следили за ее общением и скрытно делали аудиозаписи из ее спальни, в том числе ее разговоров с молодым человеком и детьми. По словам экс-сотрудника охранной службы телефон певицы постоянно находился под наблюдением: учетная запись iCloud на ее смартфоне зеркально отображалась на iPad, а затем на iPod. Власов шифровал цифровые сообщения Спирс и отправлял их ее отцу и бывшему бизнес-менеджеру Робину Гринхиллу. Таким образом, они могли отслеживать все смс, звонки по FaceTime, заметки, историю браузера и фотографии.
По данным NYT, Власов представил в качестве доказательств электронные письма, сообщения и аудиозаписи. Мужчина отметил, что его заверили в том, что жесткие меры наблюдения требовались для качественной защиты певицы и, что она сама хотела находиться под опекой.