Հրդեհից տուժած Խլեբնիկովան դուրս է եկել կոմայից
Երգչուհի Մարինա Խլեբնիկովան, որն իր տանը տեղի ունեցած հրդեհից հետո մարմնական ծանր վնասվածքներով շտապօգնության մեքենայով տեղափոխվել էր Սկլիֆոսովսկու անվան գիտահետազոտական ինստիտուտ, արթնացել է դեղորայքային կոմայից հետո։ Այս մասին հաղորդում է kp.ru-ն։
Ներկայումս դերասանուհին կարողանում է ինքնուրույն շնչել, շաբաթ օրը թեստային ռեժիմով պարբերաբար հեռացրել են թոքերի օդափոխության արհեստական սարքը: Պարբերականի տեղեկություններով՝ երգչուհու վիճակը շարունակում է ծանր մնալ, սակայն կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Ինչպես պատմել է շտապ օգնության գիտահետազոտական ինստիտուտի վիրաբույժ Իգոր Շարիպովը, Խլեբնիկովան ունի կյանքի համար վտանգ հանդիսացող 20% այրվածքներ:
«Նրա մոտ երեք վնասվածք կա՝ դեմքի այրվածք, շնչուղիների այրվածք (թոքեր), գումարած թունավորում։ Առաջինը, ինչից մահանում են սուր շրջանում՝ շմոլ գազից թունավորումից, քայքայումից։ Եվ դա, փառք Աստծո, հաջողվել է հաղթահարել», - պարզաբանել է մասնագետը։
Բժիշկները կարծում են, որ արտիստուհուն սպասում է երկարատեւ վերականգնում, դեմքի վերականգնման բարդ պլաստիկ վիրահատություններ, նրանք նախազգուշացնում են բարդությունների ռիսկի եւ վերականգնման երկարատեւ գործընթացի մասին։
Խլեբնիկովայի տնօրեն Դանիլա Փրայսի խոսքով՝ երգչուհու առօրյան ծանրաբեռնված է եղել, եւ հրդեհը նրա հոգնածության, այլ ոչ թե ալկոհոլի նկատմամբ հակվածության հետեւանք է եղել: Խլեբնիկովայի գործընկերները պատմում են, որ Խլեբնիկովան ալկոհոլ չի օգտագործում, քանի որ առանց դրա էլ նա աշխույժ է։
Խլեբնիկովային ծանր վիճակում տեղափոխել են հիվանդանոց նոյեմբերի 18-ի երեկոյան տեղի ունեցած հրդեհից հետո:

Пострадавшая при пожаре Хлебникова пришла в себя после комы
Певица Марина Хлебникова, госпитализированная в НИИ скорой помощи им. Н.В. Склифосовского после пожара в собственной квартире, пришла в себя после медикаментозной комы, сообщает kp.ru.
В настоящее время артистка находится в сознании и может дышать сама, на неделе ее в тестовом режиме периодически снимали с аппарата ИВЛ. По информации издания, состояние певицы остается тяжелым, но угрозы жизни нет.
Как рассказал хирург НИИ скорой помощи им. Н.В. Склифосовского Игорь Шарипов, у Хлебниковой 20% жизнеугрожающих ожогов.
«У нее три поражающих фактора – ожог лица, ожог дыхательных путей (легкие), плюс интоксикация. Первое, от чего погибают в остром периоде, – от отравления угарным газом, продуктами распада. И это, слава богу, удалось купировать», — пояснил специалист.
Врачи считают, что артистку ждет длительное восстановление, сложные пластические операции по восстановлению лица, они предупреждают о риске осложнений и долгом процессе реабилитации.
По словам директора Хлебниковой Данилы Прайса, у артистки были загруженные будни, и пожар стал следствием ее усталости, а не пристрастия к алкоголю. Коллеги Хлебниковой рассказывают, что Хлебникова не пьет, так как и без него «зажигалка».