2022-ի նորույթները․ սերիալներ, որոնք արժե դիտել
Այս տարի վերջապես կդիտենք «Մատանիների տիրակալի» տիեզերքի՝ այդքան  սպասված սերիալը։ Գրող Ջոն Ռ․ Ռ․ Տոլկինը մեզ է նվիրել ամենազորեղ երեւակայական աշխարհներից մեկը։ Փիթեր Ջեքսոնը հիանալի էկրանավորել է այդ պատմությունը, եւ այժմ Amazon Prime-ը որոշել է ավելի խորասուզվել տիեզերքում՝ մեզ պատմելով այն մասին, թե ինչ է տեղի ունեցել Միջերկրում գրքի եւ ֆիլմերի իրադարձություններից հազարավոր տարիներ առաջ։
Amazon-ի սեփականատեր Ջեֆ Բրիջեսը Տոլկինի ստեղծագործության մոլի երկրպագու է, այդ պատճառով էլ 250 մլն դոլար է վճարել էկրանավորման իրավունքի համար։
Սերիալի ամբողջ բյուջեն աստղաբաշխական է՝ 1 միլիարդ դոլար։
Շոուի գործողությունները տեղի կունենան 2-րդ դարաշրջանի Միջերկրում։Հանդիսատեսին հանդիպում է սպասվում Գալադրիել թագուհու եւ տիրակալ Էլրոնդի, էլֆերի գերագույն թագավոր Գիլ-Գալադի, ինչպես նաեւ բազմաթիվ այլ կերպարների հետ։
Ամենակարեւորն այն է, որ մենք ծանոթանալու ենք  իրական Սաուրոնի հետ, որը ոչ թե պարզապես չարը մարմնավորող ֆիգուր է, ինչպիսի ֆիլմերում ենք տեսել, այլ ամբողջական, ինտրիգային, զորավոր, նենգ եւ սրամիտ կերպար։
Ըստ որոշ ինսայդերների՝ կարելի է ասել, որ Սաուրոնը կենտրոնական կերպար կլինի։ Իհարկե, հակահերոս, սակայն ոչ պարզունակ ու միանշանակ։
Պրեմիերան նախատեսված է 2022 թվականի սեպտեմբերի 2-ին։
«Հալո»
270047296_639177150762389_243186942808502684_n.jpg (49 KB)
Paramount+ սթրիմինգային սերվիսը կուրախացնի ինչպես բոլոր գեյմերներին, այնպես էլ՝  սովորական հեռուստադիտողներին։ Ալիքն այս տարի մեզ կնվիրի «Հալո» կուլտային խաղի էկրանավորումը։
Սերիալի սյուժեն հիմնված է առաջին խաղի՝ «Halo: Combat Evolved»-ի վրա։ Հեռավոր ապագա. երկրային զորքերը տանուլ են տալիս պատերազմը այլմոլորակային քաղաքակրթությունների կրոնական միությանը։ Երկրացիների վերջին հնարավորությունը SPARTAN-II նախագիծն է, որն ուղղված է ուժեղացված զինվորների ստեղծմանը:
Բայց, ցավոք, վճռորոշ ճակատամարտում երկրացիները պարտության են մատնվում, մոլորակը ոչնչացվում է։ Եվ միայն «Աշնան շարասյունը» տիեզերանավին է հաջողվում փրկվել։ Ջոն-117 նավի ուղեւորը, նույն ինքը՝ վարպետ Չիֆը,որը  սպարտացիների վերջին ներկայացուցիչն է, հայտնաբերում է «Հալո» խորհրդավոր արտեֆակտը: Այն իրենից ներկայացնում է օղակ աշխարհ, որի օգնությամբ կարելի է փոխել պատմության ընթացքը:
Սերիայի շոուրաները կլինի Օտտո Բաթհերսթը: Նա սերտորեն համագործակցում է խաղը ստեղծողների հետ, իսկ նախագծի պրոդյուսերը Սթիվեն Սփիլբերգն է: Գլխավոր դերերը կկատարեն Պաբլո Շրայբերն ու Նատաշա ՄակԷլհոունը։
Պրեմիերան նախատեսված է 2022 թվականի ապրիլի 23-ին։
«Վերջինը մեզանից»
269618031_4713356342056868_8113218352975497179_n.jpg (82 KB)
Կուլտային խաղի հերթական կինոադապտացիա, որը հեռարձակվելու է HBO կաբելային ալիքով։
Գոյատևման պայքարում կարծրացած Ջոելը և Էլլին՝ խիզախ, վաղահաս դեռահաս աղջիկը, ստիպված են միավորվել և օգնել միմյանց Միացյալ Նահանգների ավերակների միջով իրենց թափառումների ժամանակ:
Շարքը պետք է լինի մթնոլորտային: Ամենուր ավերված քաղաքներ են, որտեղ ամեն քայլափոխի վտանգ է սպառնում ոչ միայն մուտանտների, այլև հասարակ մարդկանց, ովքեր նույնպես ցանկանում են գոյատևել։ Շոուի իրադարձությունները, ինչպես ասում են, կհամապատասխանեն խաղի սյուժեին, բայց հուսով ենք, որ ստեղծողները նոր բան կավելացնեն դրան, քանի որ ղեկը  խաղը ստեղծող Նիլ Դրաքմանի ձեռքերում է, ով Քրեյգ Մազինի հետ հանդես է գալիս որպես պրոդյուսեր և սցենարիստ:
Գլխավոր դերերը կխաղան Պեդրո Պասկալը և Բելլա Ռեմզին։
Պրեմիերան նախատեսված է 2022 թվականի ամռանը։
«Լուսնի ասպետ»
269873433_4843114359060781_1105081188219201162_n.jpg (131 KB)
Marvel-ը կշարունակի մեզ ուրախացնել իր սերիալներով, որոնցից ամենասպասվածը՝ «Լուսնի ասպետ»-ը,  կցուցադրվի «Disney +» սթրիմինգային սերվիսի միջոցով։
Շոուն հետևում է Մարկ Սպեկտորի արկածներին: Նա ԱՄՆ բանակի նախկին ծովային հետևակային է, իսկ ավելի ուշ՝ անհատականության խանգարում ունեցող վարձկան։ Նման հերոսը, որին ոմանք համեմատել են Բեթմենի հետ, հաստատ Marvel –ի կինոտիեզերքին կարող է մռայլություն  ավելացնել։

"The Lord of the Rings"
This year we are waiting for the long-awaited series on the "Lord of the Rings" universe. The writer J.R.R. Tolkien gave us one of the greatest fantasy worlds. Peter Jackson delightfully filmed this story and, now, Amazon Prime has decided to delve even deeper into this story, telling us about what happened in Middle-earth many thousands of years before the events in the book and in the movies.
Amazon owner Jeff Bridges is an ardent fan of Tolkien's work, and he paid as much as 250 million dollars for the right to a film adaptation.
The entire budget of the series is astronomical, namely $ 1 billion.
The show will take place in Middle-earth of the 2nd epoch. We are waiting for a meeting with the elven queen Galadriel and with the lord Elrond, as well as with the high king of the elves Gil-Galad and many other characters.
But, most importantly: we have to get acquainted with the true Sauron. Not just a figure who personified the pure evil that we saw in the movies, but a holistic, intriguing powerful, insidious and cunning character.
According to some insiders, we can say that Sauron will be the central character. An antagonist, of course, but far from primitive and unambiguous.
The premiere is scheduled for September 2, 2022.
"Halo"
Paramount+ streaming service will please all gamers, and I think the ordinary viewers too. This year the service will give us a film adaptation of the cult game "Halo".
The plot of the series is based on the first game - "Halo: Combat Evolved". In the distant future, the Earth troops are losing the war to the religious union of alien civilizations. The last chance of Earthlings is the SPARTAN-II project, aimed at creating soldiers with increased strength.
But, unfortunately, in the decisive battle, the earthlings are defeated, the planet is destroyed. And only the spaceship "Column of Autumn" manages to survive. A passenger onboard the ship John-117, aka Master Chief - the last representative of the Spartans, discovers "Halo" - a mysterious artifact that represents a ringworld with which you can change the course of history.
The showrunner of the series will be Killen Kyle and the producer of the project is Steven Spielberg himself. The main roles will be played by Pablo Schreiber and Natasha McElhone.
The premiere is scheduled for April 23, 2022.
"The Last of Us"
Here is another adaptation of the cult game, which will be broadcast on the cable channel HBO.Hardened in the struggle for survival, Joel and Ellie - a brave, precocious teenage girl - are forced to unite and help each other in wandering through the ruins of the United States.
The series should be atmospheric. Destroyed cities, where danger lurks at every step, not only in the face of mutants but also ordinary people who also want to survive. The events in the show, as they say, will correspond to the plot of the game, but we hope the creators will complement it with something new because the game creator Neil Drakmann himself is at the helm, who acts as producer and screenwriter together with Craig Mazin.
The main roles will be played by Pedro Pascal and Bella Ramsay.
The premiere is scheduled for the summer of 2022.
"Moon Knight"
Marvel will continue to delight us with its series, the most anticipated of them this year is "Moon Knight", which will be shown on the streaming service Disney+.
The show tells about the adventures of Mark Spector, a former US Army Marine and later mercenary suffering from a personality disorder. Such a hero, whom some compare to Batman, is definitely able to add gloom to the Marvel cinematic universe.