Կենդանիների իրավունքների պաշտպանները Սթիվեն Սփիլբերգից պահանջում են «Ֆաբելմանները» ֆիլմից հեռացնել կապիկի մասնակցությամբ տեսարանը
12:23, 2 հոկտեմբերի
Կենդանիների իրավունքների պաշտպանության PETA կազմակերպությունը դիմել է «Ֆաբելմանները» ինքնակենսագրականի ստեղծող Սթիվեն Սփիլբերգին եւ պահանջել, որ կապիկի հետ կապված տեսարանները հանվեն թրեյլերի թողարկումից անմիջապես հետո: Բողոքը տեղադրված է նրանց կայքում։
PETA-ն խնդրանքը բացատրել է նրանով, որ դերասան կապիկները հաճախ բռնության են ենթարկվում մարզիչների կողմից: Նրանց նույնպես վաղ տարիքում են բաժանում ընտանիքից։
«Սթիվեն Սփիլբերգը բավական կրեատիվ էր՝ 1980-ականներին եւ 1990-ականներին ստեղծելու խելոք այլմոլորակայինի կամ համակարգչային տեխնոլոգիաներով ստեղծած դինոզավրերի ստեղծելու գործում: Ի՞նչ արդարացում ունի նա 2022 թվականին կենդանի կապիկին նկարահանման հրապարակ բերելու համար: Երեւի նրա մայրը «պետք է ծիծաղեր», բայց PETA-ն չի ծիծաղում, նրանք հոգ են տանում կենդանիների մասին», - ասել են ակտիվիստները:
Նրանք ֆիլմի ցուցադրված տեսարանը անվանել են «կենդանիների վարժեցման արդյունաբերության մեջ դաժանության հաստատում եւ կենդանիների առեւտրի կեղտոտ գովազդ»՝ խնդրելով Սփիլբերգին հեռացնել կադրերը:
Հրապարակված թրեյլերը պատմում է յոթամյա Սեմմի Ֆաբելմանի մասին, որն իր համար բացահայտում է կինոյի աշխարհը։ Այնտեղ կա կապիկի հետ տեսարան։ Կենդանին բարձրանում է ջահի վրա, նստում գլխավոր հերոսի քրոջ մեջքին, ինչպես նաեւ վերցնում է հոր գլխարկը։ Երբ տղամարդը հարցնում է, թե ինչու է Սեմի մայրը կապիկին տուն տարել, նա պատասխանում է. «Որովհետեւ ինձ ծիծաղելլ է պետք»։

Animal rights activists demand Steven Spielberg to remove monkey scene from 'The Fabelmans' movie
The animal rights organization PETA appealed to the creator of the autobiography "The Fabelmans" Steven Spielberg and demanded to cut scenes involving a monkey shortly after the release of the trailer. The appeal is published on their website.
PETA attributed the request to the fact that monkey actors are often mistreated by their trainers. They are also separated from their families at an early age.
"Steven Spielberg was imaginative enough to create a lovable alien in 1982 and followed that up with herds of realistic computer-generated dinosaurs in the 1990s, so what's his excuse for dragging a real monkey onto a film set in 2022? His mother might have 'needed a laugh,' but PETA's not laughing-and neither should anyone else who cares about animals," the activists said.
They called the scene from the film shown "This monkey scene is an endorsement of the cruel animal-training industry and an advertisement for the seedy wildlife 'pet' trade," asking Spielberg to cut the footage.
The published trailer for "The Fabelmans," about a boy named Sammy discovering the world of filmmaking, features a scene with a monkey. The animal climbs up the chandelier, sits on the back of the protagonist's sister, and grabs his father's hat. When asked by the man why Sammy's mother took the monkey home, the latter replies: "Because I need a laugh!".