«Շատերը, ցավոք, տեղյակ չեն տիրող իրավիճակից»․ Prof-Art պարային ստուդիան ԱՄՆ-ում պատմում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման մասին
16:04, 6 փետրվարի
Arm Folk Group-ի Prof-Art Dance Studio-ն այս օրերին ԱՄՆ-ում է՝ մշակութային փոխանակման ծրագրով։ Շրջագայությունը մեկնարկել էր հունվարի 18-ից։ NEWS.am STYLE-ի հետ զրույցում Prof-Art-ի գեղարվեստական ղեկավար Տիգրան Մնոյանը նշեց, որ իրենք ԱՄՆ-ի ուսումնական հաստատություններում ունենում են մշակութային շնորհանդեսներ՝ ներկայացնելով հայկական մշակույթը:
325055606_1294143341507536_6759378635430724083_n.jpg (68 KB)
«Մեկնել ենք 13 հոգուց բաղկացած խմբով։ Այստեղ ներկայացնում ենք մեր մշակույթն ու պատմությունը։ Մեր ելույթների ժամանակ բարձրաձայնում ենք Արցախի հիմնահարցը, այսօրվա շրջափակումը, Հայաստանի ու Արցախի հանդեպ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից սանձազերծված ագրեսիան: Մեր հանդիպումները, բացառապես, ԱՄՆ-ի ուսանողների եւ ազդեցիկ մարդկանց ներկայությամբ են լինում, եւ շատ ենք կարեւորում հենց այդ միջավայրում այս հարցերի բարձրացումը: Շատերը, ցավոք սրտի, նույնիսկ, տեղյակ չեն տիրող իրավիճակից»,-պատմում է խմբի ղեկավարը։
325116770_3264793977105855_1139251906527322325_n.jpg (36 KB)
Խումբն արդեն հասցրել է լինել ավելի, քան 20 նահանգում եւ բազմաթիվ քաղաքներում։ Տիգրան Մնոյանի խոսքով՝ այսպիսի մասշտաբային այց դեռեւս չէր գրանցվել հայկական պարային խմբերի պատմության մեջ։
«Եղել ենք Նյու Յորքում, Նյու Ջերսիում, Օհայոյում, Կոլորադոյում: Այս պահին Արիզոնայում ենք: Մեր շրջագայությունը շարունակվում է։ Խմբի անդամները ոչ միայն դասավանդում են, կիսվում իրենց պատմությամբ, այլեւ ունենում են փորձի փոխանակում, դասեր վերցնում ԱՄՆ-ի հայտնի քոլեջներից։ Այցելություններ ենք ունենում նաեւ տեսարժան վայրեր»։
Arm Folk Group-ի Prof-art պարային ստուդիան ստեղծվել է 2014 թ-ին։ Այն մասնագիտացված է ժողովրդական երգի ու պարի ոլորտում: Խմբի տնօրենն Ալեքսան Զաքյանն է։

Prof-Art Dance Studio in US talks about Azerbaijan's siege of Artsakh: 'Unfortunately, many people are unaware of the current situation'
16:04, February 6
Syune Araqelyan
The Arm Folk Group's Prof-Art Dance Studio is currently in the United States on a cultural exchange program. The tour started on January 18. In a conversation with NEWS.am STYLE, Prof-Art Artistic Director Tigran Mnoyan noted that cultural presentations presenting Armenian culture are held at educational institutions in the United States.
325055606_1294143341507536_6759378635430724083_n.jpg (68 KB)
"We left with a group of 13 people. Here we present our culture and history. In our presentations we raise the issue of Artsakh, the current blockade, the aggression unleashed by Azerbaijan and Turkey against Armenia and Artsakh. Our meetings take place exclusively in the presence of American students and influential people, and we attach great importance to raising these issues in that environment. Unfortunately, many people are not even aware of the situation," says the leader of the group.
325116770_3264793977105855_1139251906527322325_n.jpg (36 KB)
The group has already visited more than 20 states and many cities. According to Tigran Mnoyan, there has never been such a large-scale visit in the history of Armenian dance groups.
"We have been to New York, New Jersey, Ohio, Colorado. We're in Arizona now. Our tour continues. The band members are not only teaching, sharing their stories, but also sharing their experiences and taking classes at famous colleges in the United States. We also visit landmarks."
The Arm Folk Group's pro-art dance studio was created in 2014. It specializes in folk songs and dances. The director of the group is Alexan Zakyan.