Wine Story. Ֆրանսիան «սուզվում է» գինու մեջ՝ ֆրանսիացիները սկսել են քիչ խմել
Ֆրանսիան ծրագրում է միլիոնավոր եվրոներ ծախսել՝ գինին դեղագործական եւ կոսմետիկ արտադրանքի տեխնիկական ալկոհոլի վերածելու համար, որպեսզի կարողանա հսկայական ավելցուկները հեռացնի։ Այս մասին հայտնում է The Local-ը։
Ֆրանսիան՝ Իտալիայից հետո աշխարհում երկրորդ ամենամեծ գինի արտադրող երկիրն է։  Վաղուց հայտնի է որպես գինու սիրահարների ազգ: Բայց հարավ-արեւմտյան Բորդո շրջանի արտադրողներն ասում են, որ ավելի մատչելի ապրանքանիշերի գերարտադրությունը եւ ներքին սպառման նվազումը ճնշել են մառանները, եւ հաջորդ սեզոնի բերքը պահելու տեղ չունեն։
Գյուղատնտեսության նախարարությունը հայտարարել է, որ ըմպելիքը տեխնիկական սպիրտի մեջ թորելու համար կհատկացնի մինչեւ 160 մլն եվրո։
Բորդոյի գինեգործ Դիդյե Կուզինին կարծում է, որ այս գումարը բավական է ընդամենը մի քանի ամսով փոքր բիզնեսին օգնելու համար՝ միաժամանակ տարածելով ամբողջ արդյունաբերությունը ողջ երկրում: Մեր մառաններում 24 ամիս է, ինչ ապրանքն առանց օգտագործվելու դրված է», - ասել է նա։
Բորդոյի շրջանի գյուղատնտեսական արհմիությունները մի քանի բողոքի ցույցեր են կազմակերպել եւ փոխհատուցում են պահանջում իրենց խաղողի այգիների մի մասն արմատախիլ անելու դիմաց: Սա կնպաստի արտադրության ծավալների կրճատմանը եւ խաղողագործներին թույլ կտա հողը վերափոխել այլ գործունեության համար:
Կուզինի եւ գործընկեր այգեգործների գնահատմամբ, տարածաշրջանում առնվազն 15,000 հեկտար խաղողի այգիներ կան, ինչը համարժեք է 21,000 ֆուտբոլի դաշտերին, որոնք պետք է արմատախիլ արվեն, որպեսզի փոփոխություն լինի: Նրանք պահանջում են փոխհատուցում մեկ հեկտարի համար 10000 եվրոյի չափով։
Ֆրանսիական գինու արդյունաբերությունում աշխատում է մոտ կես միլիոն մարդ՝ ըստ Գինու ազգային միջպրոֆեսիոնալ հանձնաժողովի տվյալների:
Եթե ​​ոչինչ չարվի՝ «մենք մտավախություն ունենք, որ 100,000-ից մինչեւ 150,000 աշխատատեղ վտանգի տակ կհայտնվի հաջորդ տասնամյակում»,- ավելի վաղ նախազգուշացրել էր հանձնաժողովի ղեկավար Բեռնար Ֆարժը:
Ֆրանսիական սուպերմարկետներում կարմիր գինու վաճառքն անցյալ տարի նվազել է 15 տոկոսով։ Այս մասին հայտնում է երկրի Գինեգործների գլխավոր ասոցիացիան: Սպիտակ եւ վարդագույն գինիներն ամենաքիչն են տուժել՝ գրանցելով մոտ երեք եւ չորս տոկոս անկում:
Գինեգործ եւ FNSEA գյուղատնտեսական միության գլխավոր քարտուղար Ջերոմ Դեսպինն ասել է, որ սա ավելի լայն միտում է արտացոլում: Նրա խոսքով՝ 70 տարի առաջ ֆրանսիացիները տարեկան միջինը մոտ 130 լիտր գինի էին խմում, իսկ այսօր այդ ցուցանիշն իջել է 40 լիտրի։

Wine Story: Франция «тонет» в вине; французы стали пить меньше
Франция планирует потратить миллионы евро на переработку вина в технический спирт для фармацевтических и косметических препаратов, чтобы слить огромные излишки, сообщает The Local
Франция, второй по величине производитель вина в мире после Италии, давно известна как нация любителей вина. Но производители в юго-западном регионе Бордо говорят, что перепроизводство и падение внутреннего потребления  более доступных брендов переполнили погреба, и хранить урожай следующего сезона негде.
Министерство сельского хозяйства заявило выделит до 160 миллионов евро на перегонку напитка в технический спирт.
Винодел из Бордо Дидье Кузини считает, что этой суммы хватит только на то, чтобы помочь малому бизнесу всего на пару месяцев при распространении по отрасли по всей стране. У нас «залежей в подвалах на 24 месяца», — сказал он.
Сельскохозяйственные союзы в регионе Бордо, которые устроили несколько акций протеста, и требуют компенсации в обмен на выкорчевывание части их виноградников — практика, известная как «выкорчевывание» земли. Это помогло бы сократить производство и позволило бы виноградарям перепрофилировать землю для другой деятельности.
По оценкам Кузини и его коллег-производителей, по всему региону необходимо выкорчевать не менее 15 000 гектаров виноградников — площадь, эквивалентная 21 000 футбольных полей, — чтобы изменить ситуацию. Они требуют компенсацию в размере 10 000 евро за гектар.
По данным Национальной межпрофессиональной винной комиссии, в винодельческой промышленности Франции работает около полумиллиона человек.
Если ничего не будет сделано, «мы опасаемся, что в ближайшее десятилетие под угрозой окажется от 100 000 до 150 000 рабочих мест», предупредил ранее глава комиссии Бернар Фарж.
По данным Генеральной ассоциации виноделов страны, продажи красного вина во французских супермаркетах в прошлом году упали на 15 процентов. Белое и розовое вино пострадали меньше, зафиксировав снижение примерно на три и четыре процента.
Джером Деспи, виноградарь и генеральный секретарь сельскохозяйственного союза FNSEA, сказал, что это отражает более широкую тенденцию. По его словам, 70 лет назад французы выпивали в среднем около 130 литров вина в год, но сегодня эта цифра упала до 40 литров.