Wine Story. լատվիացի Ռայմոնդս Թոմսոնսը դարձել է 2023 թվականի աշխարհի լավագույն սոմելյեն
2023 թվականի աշխարհի լավագույն սոմելյե է ճանաչվել լատվիացի Ռայմոնդս Թոմսոնսը։ Հաղթողի անունը հայտարարվել է նախօրեին կայացած 4000 գինու մասնագետների եւ սիրահարների հանդիպման ժամանակ: Այն տեղի է ունեցել Paris La Défense Arena-յում։
Երկրորդ տեղում դանիացի Նինա Յենսենն է, իսկ երրորդը՝ հոնկոնգցի Ռիզ Չոյը՝ դառնալով եզրափակիչ չինացի առաջին թեկնածուն։ Այս մասին հայտնում է Vino Joy-ը։
Մրցույթը մեծ ուշադրություն է գրավել գինու եւ հյուրընկալության ոլորտում: Եզրափակիչը ուղիղ եթերով հեռարձակվել է կիրակի օրը եւ ASI-ի Youtube-ի պաշտոնական ալիքով դիտել է ավելի քան 33,000 մարդ:
Եզրափակիչ երեք մասնակիցները, որոնք ընտրվել էին կիսաեզրափակիչի 17 մասնակիցներից, փայլել են տարբեր առաջադրանքներից հետո, որոնք ստուգում էին սոմելյեի գիտելիքները, համտեսելու հմտությունները, ծառայության խորաթափանցությունը եւ ճնշման տակ հանգստություն պահպանելու ունակությունը:
Այս տարի աշխարհի լավագույն սոմելյեի կոչման համար պայքարել են 68 մասնակից, որոնք եղել են 65 երկրներից։ ASI World's Best Sommelier մրցույթին մասնակցելու համար մասնակիցը պետք է առաջադրվի ASI անդամ ասոցիացիայի կողմից: Մասնակիցները նաեւ լրացուցիչ մրցույթ են անցնում ASI-ի պաշտոնական լեզուներից մեկով` անգլերենով, ֆրանսերենով կամ իսպաներենով: Բացի այդ, լեզուն, որով նրանք ընտրել են մրցելու համար, չպետք է լինի իրենց առաջին լեզուն:

Wine Story: Лучшим сомелье мира 2023 года стал латвиец Раймондс Томсонс
Лучшим сомелье мира 2023 года стал латвиец Раймондс Томсонс. Победитель был объявлен накануне в Париже на встрече 4000 профессионалов и любителей вина на Paris La Défense Arena.
Нина Дженсен из Дании заняла второе место, а Риз Чой из Гонконга - третье, став первым  китайским кандидатом, который вышел в финал, сообщает Vino Joy.
Конкурс привлек широкое внимание в индустрии виноделия и гостеприимства. Финал транслировался в прямом эфире в воскресенье, и его посмотрели более 33 000 человек на официальном канале ASI на Youtube.
Три финалиста, отобранные из 17 полуфиналистов, отличились после различных заданий, направленных на проверку знаний сомелье, навыков дегустации, сообразительности в обслуживании и способности сохранять спокойствие под давлением.
В этом году за звание лучшего сомелье мира боролись 68 участников из 65 стран. Чтобы претендовать на участие в конкурсе ASI «Лучший сомелье мира», участник должен быть выдвинут ассоциацией-членом ASI. Конкурсы будут проходить викторины и тестироваться в рамках многодневного мероприятия. Участники  также проходят дополнительный конкурс на одном из официальных языков ASI: английском, французском или испанском. Кроме того, язык, который они выбрали для участия в соревнованиях, не должен быть их родным языком.