Wine Story. լատվիացի Ռայմոնդս Թոմսոնսը դարձել է 2023 թվականի աշխարհի լավագույն սոմելյեն
2023 թվականի աշխարհի լավագույն սոմելյե է ճանաչվել լատվիացի Ռայմոնդս Թոմսոնսը։ Հաղթողի անունը հայտարարվել է նախօրեին կայացած 4000 գինու մասնագետների եւ սիրահարների հանդիպման ժամանակ: Այն տեղի է ունեցել Paris La Défense Arena-յում։
Երկրորդ տեղում դանիացի Նինա Յենսենն է, իսկ երրորդը՝ հոնկոնգցի Ռիզ Չոյը՝ դառնալով եզրափակիչ չինացի առաջին թեկնածուն։ Այս մասին հայտնում է Vino Joy-ը։
Մրցույթը մեծ ուշադրություն է գրավել գինու եւ հյուրընկալության ոլորտում: Եզրափակիչը ուղիղ եթերով հեռարձակվել է կիրակի օրը եւ ASI-ի Youtube-ի պաշտոնական ալիքով դիտել է ավելի քան 33,000 մարդ:
Եզրափակիչ երեք մասնակիցները, որոնք ընտրվել էին կիսաեզրափակիչի 17 մասնակիցներից, փայլել են տարբեր առաջադրանքներից հետո, որոնք ստուգում էին սոմելյեի գիտելիքները, համտեսելու հմտությունները, ծառայության խորաթափանցությունը եւ ճնշման տակ հանգստություն պահպանելու ունակությունը:
Այս տարի աշխարհի լավագույն սոմելյեի կոչման համար պայքարել են 68 մասնակից, որոնք եղել են 65 երկրներից։ ASI World's Best Sommelier մրցույթին մասնակցելու համար մասնակիցը պետք է առաջադրվի ASI անդամ ասոցիացիայի կողմից: Մասնակիցները նաեւ լրացուցիչ մրցույթ են անցնում ASI-ի պաշտոնական լեզուներից մեկով` անգլերենով, ֆրանսերենով կամ իսպաներենով: Բացի այդ, լեզուն, որով նրանք ընտրել են մրցելու համար, չպետք է լինի իրենց առաջին լեզուն:

Wine Story: Latvia's Raimonds Tomsons is the best sommelier in the world in 2023
Latvian Raimonds Tomsons has become the best sommelier in the world in 2023. The winner was announced the day before in Paris at the meeting of 4000 professionals and wine lovers at Paris La Défense Arena.
Nina Jensen of Denmark came in second place and Reeze Choi of Hong Kong third, becoming the first Chinese candidate to reach the final, Vino Joy reports.
The competition attracted widespread attention in the wine and hospitality industry. The final was broadcast live on Sunday and watched by more than 33,000 people on the official ASI YouTube channel.
The three finalists, selected from 17 semifinalists, distinguished themselves after various tasks designed to test sommelier knowledge, tasting skills, service savvy and the ability to remain calm under pressure.
This year 68 participants from 65 countries competed for the title of World's Best Sommelier. To be considered for the ASI World's Best Sommelier, a contestant must be nominated by an ASI member association. Contestants will be quizzed and tested in a multi-day event. Participants also have an additional competition in one of the official ASI languages: English, French or Spanish. In addition, the language they choose to compete in must not be their native language.