Աֆիշա․ ո՞ւր գնալ այս շաբաթ
Ինչպե՞ս անցկացնել այս շաբաթը։ Ո՞ւր գնալ նոր տպավորությունների, բարձր տրամադրության կամ՝ կատարյալ հանգստի համար։ NEWS.am STYLE-ն առանձնացրել է շաբաթվա 7 հետաքրքիր իրադարձություն։
Մարտի 27․ Երկուշաբթին կարող եք երաժշտական անցկացնել Mezzo ակումբում, որտեղ հանդես կգա The Band-ը։ Համերգը կմեկնարկի 21:00-ին, մուտքավճարը՝ 4000 դրամ։
Մարտի 28․ Անկեղծ կատակերգություն՝ երկու գործողությամբ։ Երեւանի պետական կամերային թատրոնում տեղի կունենա պրեմիերա՝ «Կուլիսներում կամ թատրոնի անատոմիա»։ Դերերում՝ Էվա Խաչատրյան, Մխիթար Ավետիսյան, Սենիկ Բարսեղյան, Ժորա Հովհաննիսյան, Դավիթ Աբրահամյան։ Վերջինը նաեւ ներկայացման հեղինակն ու բեմադրիչն է։ Սկիզբը՝ 19:00-ին, տոմսերի աժեքը՝ 2000-6000 դրամ։
Մարտի 29․ Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբը հրավիրում է ունկնդրել VEM լարային քառյակի համերգը, որը տեղի կունենա Ճարտարապետների միության դահլիճում՝ ժամը 19:30-ին։ Տոմսերի արժեքը՝ 3000-5000 դրամ։
Մարտի 30․ Ֆրանսիացի կոմպոզիտորների վոկալ ստեղծագործությունների համերգ՝ Հայաստանում՝ Nuit d'étoiles։ Համերգը կանցկացվի Ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակում եւ կկայանա Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում, ժամը՝ 19:00-ին։ Տոմսերի արժեքը՝ 2000 դրամ։
Մարտի 31․ Արամեն ելույթ կունենա Գյումրու Վ․ Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում․ լավ առիթ այցելելու Հայաստանի ամենակոլորիտային քաղաքներից մեկն ու վայելելու սիրված երգչի հայտնի ու նոր կատարումները։ Համերգը կմեկնարկի 19:30-ին, տոմսերն արժեն 5000-8000 դրամ։
Ապրիլի 1. ArmComedy-ի Նարեկն ու Սերգեյը նոր ստենդ ափ են պատրաստել՝ «Լույս մուլտիտիեզերքի վերջում»։ Քաղաքական հումոր, ոչ եթերային խոստովանություններ, մուլտիտիեզերքի համապարփակ վերլուծություն, ինչպես նաեւ՝ ArmComedy հերթական թողարկման live նկարահանում։ Ներկայացումը կկայանա Գ․ Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում, ժամը՝ 19:30-ին։ Տոմսերի արժեքը՝ 3000-10 000 դրամ։
Ապրիլի 2․ Կ․ Ստանիսլավսկու անվան դրամատիկական թատրոնում այս կիրակի մեծ պրեմիերա է սպասվում։ Բեմ կբարձրանա «Два плюс два» նոր ներկայացումը, որի գլխավոր դերերից մեկում կտեսնեք ամենասիրելի հայ դերասաններից Մկրտիչ Արզումանյանին։ Ներկայացմանը սկիզբը 19:00-ին է։ Տոմսերի արժեքը` 2000-8000 դրամ։

Playbill: Where to go in Yerevan this week?
How to spend this week primarily in Yerevan? Where to go for new impressions, high mood or perfect rest in Armenia’s capital? NEWS.am STYLE points to seven respective interesting events of the week.
March 27: On Monday, you can have a musical time at Mezzo Club, where The Band will perform. The concert will start at 21:00, and the admission is AMD 4,000.
March 28: A sincere comedy in two acts. "Behind the Scenes or Theater Anatomy" will be premiered at the Yerevan State Chamber Theater, starring Yeva Khachatryan, Mkhitar Avetisyan, Senik Barseghyan, Zhora Hovhannisyan, and Davit Abrahamyan. The latter is also the author and director of this play. It starts at 19:00, the price of tickets is 2000-6000 AMD.
March 29: The Armenian State Jazz Orchestra invites you to the concert of the VEM string quartet, which will take place in the hall of the Union of Architects of Armenia, starting at 19:30. The price of tickets: 3000-5000 AMD.
March 30: Concert of vocal works by French composers in Armenia: Nuit d'etoiles (Starry Night). The concert will be held within the framework of La Francophonie days in Armenia and will take place at Arno Babajanyan Concert Hall, starting at 19:00. Ticket price: 2000 AMD.
March 31: Arame will perform at Gyumri State Drama Theater After Vardan Achemyan. This is a good opportunity to visit one of the most colorful cities in Armenia and enjoy the popular and new performances of this popular singer. The concert will start at 19:30, tickets cost 5000-8000 AMD.
April 1: ArmComedy political satire program hosts Narek Margaryan and Sergey Sargsyan have prepared a new stand-up, entitled "Light at the End of the Multiverse." Political humor, off-air confessions, a comprehensive analysis of the multiverse, as well as a live recording of another edition of ArmComedy. The performance will take place at the Sundukyan State Academic Theater, starting at 19:30. Ticket price: 3000-10000 AMD.
April 2: A grand premiere is expected this Sunday Russian drama theater named after K. Stanislavsky where the new play "Two Plus Two" will be staged, in one of the main roles of which you will see Mkrtich Arzumanyan, one of the most beloved Armenian actors. The performance starts at 19:00. Ticket price: 2000-8000 AMD.
• Eurovision backstage: Armenian and Greek representatives actively dance in between rehearsals Jaklin Baghdasaryan from Ladaniva, representing Armenia in Eurovision 2024, is one of the most active artists of this year’s Concert…