Դուբայում պատրաստվում են կառուցել աշխարհում առաջին 3D տպագրությամբ մզկիթը
Դուբայի կառավարության Իսլամական հարցերի եւ բարեգործական գործունեության վարչության գլխավոր ճարտարագետ Ալի Մոհամմադ Ալխալյան Ալսուվեյդիի խոսքով՝ կառույցը կտեղավորի 600 հավատացյալ եւ կզբաղեցնի 2000 քառակուսի մետր երկու հարկ: Այն պատրաստվելու է բետոնե խառնուրդից, իսկ շինարարությունը նախատեսվում է սկսել մինչեւ տարեվերջ եւ ավարտել 2025 թվականի առաջին եռամսյակում։
«Մենք ընտրեցինք մզկիթի 3D տպագրությունը, քանի որ այն նոր եւ նորարարական տեխնոլոգիա է, որը կարող է պոտենցիալ խնայել ժամանակ ու ռեսուրսներ՝ համեմատած ավանդական շինարարական մեթոդների հետ», - ասաց Ալխալյան Ալսուվայդին՝ հրաժարվելով նշել այն ընկերության անունը, որը պատասխանատու կլինի շինարարության համար:
3D տպագրությամբ շենքերի կառուցման համար պահանջվում են դիզայնի տեղեկություններով ծրագրավորված մեծ տպագրական մեքենաներ: Շինանյութը քամվում է վարդակից՝ կառուցվածքը կառուցելով շերտերով: 3D տպագրված կառույցների ճնշող մեծամասնությունը պատրաստված է բետոնից, սակայն այլ նյութեր, ինչպիսիք են կավը, նույնպես կարող են տպագրվել:

Дубай собирается построить первую в мире мечеть, напечатанную на 3D-принтере
По словам Али Мохаммада Алхальяна Алсувайди, главного инженера Департамента по делам ислама и благотворительной деятельности правительства Дубая, сооружение вместит 600 верующих и займет 2000 квадратных метров на двух этажах. Оно будет изготовлено из бетонной смеси, строительство планируется начать к концу года и завершить в первом квартале 2025 года.
«Мы выбрали 3D-печать мечети, потому что это новая и инновационная технология, которая потенциально может сэкономить время и ресурсы по сравнению с традиционными методами строительства», — сказал Алхалян Алсувайди, отказавшись назвать компанию, которая будет отвечать за строительство.
Для строительства зданий с помощью 3D-печати требуются большие печатные машины, на которые запрограммирована проектная информация. Строительный материал выдавливают из насадки, наращивая конструкцию слоями. Подавляющее большинство конструкций, напечатанных на 3D-принтере, сделаны из бетона, но можно печатать и из других материалов, например из глины.