Աշխարհահռչակ ռեժիսորը շուտով կայցելի Հայաստան՝ նոր ֆիլմ նկարահանելու։ Այս մասին խորհրդարանում «Կինեմատոգրաֆիայի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը ներկայացնելիս հայտարարեց իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը։ Ինքը՝ Գաբրիելյանը, այս օրինագծի համահեղինակն է։
Նա նշեց, որ առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունների ընդունումից հետո նախատեսվում է ռեժիսորի այցը եւ օրենսդիր, գործադիր իշխանությունների ու կինոգործիչների միջեւ համապատասխան հուշագրի ստորագրում։ Դրա շրջանակներում նախատեսվում է Netflix-ի համար Հայաստանում նկարահանել երկու գեղարվեստական ֆիլմ եւ սերիալ։
Նրա խոսքով՝ եթե փաստաթուղթն ընդունվի, ապա 6 ամսվա ընթացքում կառավարությունը կմշակի եւ կհրապարակի ապրանքների եւ ծառայությունների ցանկ, որից կինոգործիչները կստանան քեշբեք ներդրված միջոցների 10-40 տոկոսի չափով։ Գաբրիելյանը նշեց, որ սա ընդունված համաշխարհային պրակտիկա է, որը ներդրվում է Հայաստանում՝ ակնկալելով առաջիկա տարիներին երկրի կինոարտադրության զգալի առաջընթացը։ Որպես օրինակ՝ նա բերել է Վրաստանը, որտեղ 3-4 տարի առաջ ներդրվել է նմանատիպ cashback համակարգ եւ արդեն զգալի արդյունքներ է գրանցել։ Նրա կարծիքով՝ օրինագիծը կարող է նպաստել տեղական կինոյի զարգացմանը եւ երկիր ներգրավել հայտնի ռեժիսորների ու նախագծերի։
Պատգամավորը նաեւ նշեց, որ եթե կինոգործիչները ներկայացնեն նախագիծ, որը կապված կլինի Հայաստանի պատմության, նրա մշակութային ու պատմական տեսարժան վայրերի ու հերոսների հետ, ապա վերադարձվող գումարը կարող է ավելի բարձր լինել, քան սահմանված 10-40 տոկոսը։
16:07, 8 դեկտեմբերի
Ինտերիերի լավագույն դիզայներներն ու ճարտարապետները՝ ըստ Architectural Digest-ի15:26, 8 դեկտեմբերի
Վիկտորիա թագուհու տոնածառի զարդարանքները վաճառվել են աճուրդում13:12, 8 դեկտեմբերի
Hermès-ի Kelly հազվագյուտ պայուսակը աճուրդի է հանվել Christie's-ում12:54, 8 դեկտեմբերի
BBC-ի հաղորդավարը միջնամատ է ցույց տվել եթերում12:08, 8 դեկտեմբերի
Pantone-ը պաշտոնապես նշել է «2024 թվականի գույնը»11:23, 8 դեկտեմբերի
Ֆրանսիական Marie Claire ամսագիրը հայ կանանց մասին նյութ է հրապարակել10:56, 8 դեկտեմբերի
Դավիթ Ղահրամանյանի լուսանկարը՝ Reuters-ի «2023 թվականի լուսանկարները եւ դրանց հետեւում գտնվող պատմությունները» շարքում10:18, 8 դեկտեմբերի

2 feature films, 1 TV series planned to be shot in Armenia for Netflix (VIDEO)
A world-renowned filmmaker will soon visit Armenia to shoot a new movie. This was announced in the parliament by Sisak Gabrielyan, an MP of Armenia’s ruling Civil Contract Party, while presenting the bill on amendments and addenda to the Law on Cinematography. Gabrielyan is the co-author of this bill.
He noted that after the adoption of the proposed law amendments, the aforesaid filmmaker's visit to Armenia and the signing of a corresponding memorandum between the Armenian legislative and executive authorities and filmmakers were planned. In the framework of this, two feature films and a TV series are planned to be shot in Armenia for Netflix.
According to Gabrielyan, if the document is accepted, the Armenian government will develop and publish a list of products and services within six months, from which filmmakers will receive cashback in the amount of 10 to 40 percent of the invested funds. The lawmaker noted that this is an accepted global practice which is being implemented in Armenia, anticipating a considerable progress of the country's film production sector in the coming years. In his view, this bill can contribute to the development of local cinema and draw famous filmmakers and respective projects to Armenia.
Sisak Gabrielyan added that if filmmakers submit a project that will be related to the history of Armenia, its cultural and historical sights and heroes, then the aforementioned cashback can be higher than the set 10 to 40 percent.