Լուցկիներից պատրաստված Էյֆելյան աշտարակի 7 մետրանոց մոդելը մերժվել է Գինեսի կողմից՝ «սխալ ընտրված լուցկու» պատճառով
19:27, 8 փետրվարի
Գինեսի ռեկորդների գիրքը մերժել է որպես համաշխարհային ռեկորդ գրանցել լուցկիներից կառուցված Էյֆելյան աշտարակի 7 մետրանոց մոդելը՝ պնդելով, որ հեղինակը՝ ֆրանսիացի Ռիշար Պլաուդը, օգտագործել է «սխալ լուցկիներ»։
Պլաուդը, ով ութ տարի է ծախսել մոդելի ստեղծման վրա՝ օգտագործելով 706,900 լուցկու հատիկներ, այս լուրը հայտնել է ֆեյսբուքյան գրառման մեջ՝ ներառելով ստեղծագործության լուսանկարը։ «Գինեսի դատավորներն իրենց վճիռը կայացրել են՝ նույնիսկ չտեսնելով իմ աշտարակը իրական կյանքում»,-գրել է Պլաուդը:
Публикация от richard Plaud (@toureiffelallumettes)
«ՄԵԾ ՀԻԱՍԹԱՓՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԹՅՈՒՐԸՄԲՌՆՈՒՄ»,-շարունակել է նա։ «Նրանք ինձ ասում են, թե միմյանց վրա խրված 706900 ձողիկները լուցկի չեն: Եվ դրանք չափազանց կտրված են ու անճանաչելի»։
Նկարիչը ծաղրել է լոնդոնյան կազմակերպությանը. «Ակնհայտ է, որ անգլիացիներն, իսկապես, տարբեր են…», - ասել է նա ու հավելել,-«Մի նեղացեք անգլիացիներ»:

Eiffel Tower’s 7-meter model made from matches not entered into Guinness Book of Records due to ‘wrong matches’
19:27, February 8
The Guinness Book of Records did not register a 7-meter model of the Eiffel Tower built from matches as a world record, claiming that its creator, Frenchman Richard Plaud, used “the wrong matches.”
Plaud, who spent eight years creating the model using 706,900 matchsticks, revealed the news in a Facebook post, including a photo of the structure with the word, "NO!!"
эйфель1.jpeg (37 KB)
“The Guinness Book of Judges made their verdict without even seeing my tower in real life,” Plaud wrote on social media.
“BIG DISILLUSION, DISAPPOINTMENT AND INCOMPREHENSION,,” he continued. “[They] tell me that 706,900 rods stuck one after another are not matches!!?? And they are too cropped beyond recognition!!??”
Also, the artist made fun of the London organization. “Obviously the English are really different...” he said. “No offence to the English.”