Հայտնաբերվել է հազվագյուտ երկնագույն ադամանդ
Firestone Diamonds  ընկերությունն Լեսոտոյում գտնվող իր Liqhobong  հանքում հանտնաբերել է IIB տեսակի ոչ մեծ երկնագույն ադամանդ եւ IIA տեսակի 28 ադամանդ: Երկնագույն ադամանդի նույնականացումը հաստատում է, որ Liqhobong հանքի տեսականին բազմազան է եւ վատ ուսումնասիրված:
Ընկերությունը սեպտեմբերին գտել էր ադամանդի 27 կարատանոց բեկոր, որն ավելի քան 200 կարատանոց քարի մի կտորն էր:
Firestone ընկերությունը սկսել է փորձնական արտադրությունը 2011թ. հուլիսին եւ այդ ժամանակվանից ի վեր հայտնաբերել է  դեղին եւ այլ գույների վառ ադամանդների, այդ թվում երկու դեղին ադամանդի, բաց վարդագույն ադամանդներ եւ մի քանի բարձրորակ թափանցիկ քարերի «զգալի քանակություն»:

Обнаружен редкий голубой алмаз
Компания Firestone Diamonds обнаружила на своем руднике Liqhobong в Лесото один небольшой голубой алмаз типа IIB и 28 алмазов типа IIA. Идентификация голубого алмаза подтверждает, что ассортимент рудника Liqhobong разнообразен и относительно не изучен.
В сентябре компания обнаружила осколок алмаза в 27 карат, который, как оказалось после реконструкции, был частью камня размером более 200 карат.
Исполнительный директор компании Firestone Тим Уилкс отметил, что добыча алмазов редкого типа II и увеличение качества и разнообразия цветов показывают, что ресурс шахты Liqhobong содержит значительный потенциал.
Компания Firestone начала опытное производство в июне 2011 года и с тех обнаружила «значительное количество» ярких алмазов желтого и других цветов, в том числе два маленьких желтых алмаза, светло-розовые алмазы и несколько высококачественных прозрачных камней.