Դիզայներ Հայկ Ավանեսյանն իր նոր հավաքածուի շուրջ բարձրացած աղմուկի մասին (ֆոտո/վիդեո)
Մի քանի օր շարունակ ուկրաինական լրատվամիջոցների աշխարհիկ քրոնիկոններն անդադար գրում էին դիզայներ Հայկ Ավանեսյանի առաջացրած իրարանցման մասին, որը Կիեւում ներկայացրել էր Hayk Avanesyan գարուն/ամառ 2018 նոր հավաքածուն։
Ցուցադրությունը փակ էր, իսկ հաջողությունը՝ ցնցող, քանի որ տեղական մամուլում տաղանդավոր հային սկսել են կոչել «ուկրաինական Էլի Սաաբ»։
Հավաքածուի ցուցադրության մեխն ու ամենաշատ քննարկված պահը մոդել Էմի Գրեյսի հայտնությունն էր, որի ներկայացրած հիասքանչ անսամբլը գրավել էր ուկրաինական ամբողջ բոմոնդի ուշադրությունը։ NEWS.am STYLE-ը թեմայի շուրջ զրուցել է Հայկ Ավանեսյանի հետ.
«Ստեղծելով այդ զգեստի մոդելը՝ ես արդեն պատկերացնում էի, թե ինչ դժվար աշխատանք է լինելու։ Աշխատանքը շատ ծավալուն ու նուրբ էր։ Զգեստը գրեթե ամբողջությամբ ձեռքով է հավաքված մի քանի կիլոգրամ ուլունքից։
Երբ դեռ նոր էի էսքիզներ անում, ես ամբողջովին պատկերացնում էի այդ կերպարը ու հստակ գիտեի, որ այդ զգեստը ցուցադրության ժամանակ սեւամորթ մոդել է ներկայացնելու։
Եվ մոդելների քասթինգի ժամանակ իմ ընտրությունը կանգ է առել պոպուլյար մոդելի վրա, որը «Ուկրաինական թոփ մոդել» նախագծի ամենավառ մասնակիցներից մեկն է՝ հիասքանչ Էմի Գրեյսին։
Ու ես շատ գոհ եմ արդյունքից եւ ուրախ եմ, որ Էմին ցույց տվեց այն բոլոր էմոցիաները, որոնք ես ուզում էի փոխանցել։ Չեմ կարող չնշել, որ սանրվածքի ու շպարի համար պատասխանատու էր Իրինա Խոմյակովայի շպարի դպրոցը»։

Несколько дней подряд колонки светских хроник украинских изданий не переставая пишут о фуроре, произведенном дизайнером Гайком Аванесяном, который в Киеве представил свою новую коллекцию Hayk Avanesyan «Весна-лето -2018».
Показ был закрытым, а успех ошеломляющим, так как в местной прессе талантливого армянина начали называть «украинским Эли Саабом».
Гвоздем показа коллекции и после самым обсуждаемым моментом было появление модели Эми Грейс, которая презентовала восхитительный ансамбль, взбудораживший украинский бомонд. Ажиотаж вокруг образа модели и самого платья стоит нешуточный, и мы на этой волне позитива, который всегда веет от показов Гайка, связались с дизайнером и поговорили именно об этом платье.
«Придумывая модель этого платья, я уже представлял, какой будет сложный труд. Работа была очень трудоемкая и деликатная. Платье практически полностью собрано в ручную из нескольких килограмм бисера и кристаллов Swarovski.
Еще в самом начале создания платья, когда только начинал рисовать эскиз, я полностью себе представлял образ, и точно знал, что это платье на показе коллекции представит темнокожая модель.
И когда пришло время кастинга моделей, выбор пал на популярную модель, одну из самых ярких участниц проекта «Топ-модель по-украински», очаровательную Эми Грейс.
И я очень доволен результатом, и рад, что Эми продемонстрировала все эмоции, которые я хотел передать. Не могу не отметить, что макияж и прическа от школы макияжа Ирины Хомяковой», - рассказал Гайк.