Կոպենհագենի վավերագրական ֆիլմերի միջազգային փառատոնում կկայանա Ալեքսիս Պազումյանի «Սեւ այգի» ֆիլմի պրեմիերան
13:59, 20 մարտի
Ֆրանսահայ լուսանկարիչ եւ ռեժիսոր Ալեքսիս Պազումյանի «Սեւ այգի» վավերագրական ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան տեղի կունենա Կոպենհագենի վավերագրական ֆիլմերի միջազգային փառատոնի շրջանակում, հայտնում է Armenian Film Society-ն։
«Սեւ այգին» պատմում է Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի անորոշության մեջ հայտնված երեք սերունդների մասին։ Վավերագրական ֆիլմը նվիրված է Լեռնային Ղարաբաղի Թալիշի հայ համայնքում ապրող երեխաներին՝ Սամվելին եւ Ավոյին, երիտասարդ զինվոր Էրիկին, փայտահատ եւ պատերազմի վետերան Կարենին: Գլխավոր հերոսները պատերազմից հետո փորձում են հաշտվել նոր իրականության հետ՝ Էրիկը վիրավորվում է, Կարենը փախչում է Ստեփանակերտ, իսկ Սամվելի եւ Ավոյի ընտանիքները ապաստան են փնտրում Երեւանում։
«Ֆիլմի իրադարձությունները, հիմնականում, տեղի են ունենում Հայաստանում, քանի որ իմ հերոսների մեծ մասն այժմ արտաքսված է, բայց ես նաեւ ցույց եմ տալիս նրանց հայրենիքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը։ Մենք տեսնում ենք այն, ինչ մնացել է նրանից՝ անապատային ու անդեմ տեսարաններ եւ կորսված հոգիներ՝ ինչպես Կարենի հոգին, որը ստեփանակերտցի փախստական է։  Այս տարածքը բաց վերք է հերոսների համար: Սա նրանց մութ ու սիրելի հողն է՝ նրանց սեւ այգին»։

На Международном фестивале документального кино в Копенгагене состоится премьера фильма «Черный сад» Алексиса Пазумяна
13:59, 20 марта
Мировая премьера документального фильма «Чёрный сад» франко-армянского фотографа и режиссёра из Парижа Алексиса Пазумяна состоится на Международном фестивале документального кино в Копенгагене, сообщает Armenian Film Society.
«Черный сад» рассказывает о трех поколениях, оказавшихся в неопределенности войны в Нагорном Карабахе. В центре документального фильма - дети Самвел и Аво, молодой солдат Эрик, лесоруб и ветеран войны Карен, проживающие в армянской общине Талиш в Нагорном Карабахе. Главные герои пытаются смириться с новой реальностью после войны: Эрик ранен, Карен бежит в Степанакерт, а семьи Самвела и Аво ищут убежища в Ереване.
«Большая часть фильма происходит в Армении, поскольку большинство моих персонажей сегодня депортированы, но я также показывая их родину, вернувшись в Нагорный Карабах: [мы видим] то, что от нее осталось - пустынные и обезображенные пейзажи и потерянные души, подобные душе Карена, беженца в Степанакерте. Эта территория представляет собой открытую рану персонажей. Это их темная и любимая земля – их черный сад».