Ամուսնական կապերը կարող են երկարացնել կյանքը, սակայն ամուսնությունը երբեմն բացասաբար է անդրադառնում ամուսինների առողջության վրա։
Միջին և տարեց հետերոսեքսուալ տղամարդիկ և կանայք կարող են արյան բարձր ճնշման ավելի մեծ ռիսկի ենթարկվել, եթե նրանց զուգընկերն ունի նման խնդիր, ասվում է Ամերիկյան կարդիոլոգիական ասոցիացիայի ամսագրում հրապարակված ուսումնասիրության մեջ:
«Մենք զարմացանք, երբ հայտնաբերեցինք, որ շատ տարեց զույգերի մեջ և՛ ամուսինը, և՛ կինը արյան բարձր ճնշում ունեն», - ասում է հետազոտության հեղինակ, Միչիգանի համալսարանի հետդոկտորանտ դոկտոր Չիհուա Լին: «Օրինակ, ԱՄՆ-ում 50 տարեկան և ավելի բարձր տարիքի զույգերի ավելի քան 35%-ն ունեցել է արյան բարձր ճնշում»։
Թեեւ նախորդ ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ զույգերը կարող են արտացոլել միմյանց արյան ճնշումը և այլ հիվանդություններ, դրանք սովորաբար անցկացվել են փոքր շրջաններում կամ մեկ երկրում:
Ըստ հետազոտության համահեղինակ դոկտոր Ջիթին Սեմ Վարգեզեի, որը Ատլանտայի Էմորի համալսարանից է, սա առաջին հետազոտությունն էր, որն ուսումնասիրում էր «արյան բարձր ճնշման միաժամանակյա առաջացումը ինչպես բարձր, այնպես էլ միջին եկամուտ ունեցող երկրների զույգերի մոտ»:
Թիմի առաքելությունն էր պարզել, թե ընդհանուր հետաքրքրությունները, ապրելակերպն ու սովորությունները, օրինակ, տարածվել են հիպերտոնիայի վրա:
Ամուսինների և կնոջ հիպերտոնիայի միջև կապը պարզելու համար թիմը վերլուծել է արյան ճնշման մակարդակը 3989 զույգի մոտ ԱՄՆ-ում, 1086 զույգի Մեծ Բրիտանիայում, 6514 զույգի Չինաստանում և 22389 զույգի մոտ Հնդկաստանում:
Անգլիայում ամուսինների միջին տարիքը 74,2 տարեկան էր, 65,7՝ ԱՄՆ-ում; 61,5՝ Չինաստանում, իսկ Հնդկաստանում՝ 57,2: Անգլիայում կանանց համար այդ ցուցանիշը կազմել է 72,5, ԱՄՆ-ում՝ 62,9, Չինաստանում՝ 59,2, Հնդկաստանում՝ 51,1։
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ թեև արյան ճնշման ընդհանուր մակարդակն ամենաբարձրն էր Արևմուտքում՝ Մեծ Բրիտանիայի բնակչության 47%-ում և 38%-ում՝ ԱՄՆ-ում, ամուսնական հիպերտոնիկ կարգավիճակի միջև կապն ամենաուժեղն էր Չինաստանում և Հնդկաստանում:
Մասնավորապես, այն կանայք, ում ամուսիններն ունեցել են արյան բարձր ճնշում ԱՄՆ-ում և Անգլիայում, 9%-ով ավելի հավանական է եղել հիպերտոնիա ունենալ՝ համեմատած իրենց հասակակիցների հետ, ովքեր չեն տառապել այդ հիվանդությամբ: Այնուամենայնիվ, դրա հավանականությունը Հնդկաստանում 19%-ով բարձր էր, իսկ Չինաստանում՝ 26%-ով։ Արդյունքները գրեթե նույնական էին տղամարդկանց համար, որոնք ամուսնացած էին արյան բարձր ճնշում ունեցող եւ չունեցող կանանց հետ:
Հետազոտության համահեղինակ դոկտոր Պեյի Լուն Կոլումբիայի համալսարանի Mailman School of Public Health-ից կարծում է, որ երեւույթը կարող է կապված լինել պաշտամունքի հետ:
«Չինաստանում և Հնդկաստանում մարդիկ խորապես հավատում են, որ պետք է միասին մնալ ընտանիքում, այնպես որ զույգերը կարող են ավելի մեծ ազդեցություն ունենալ միմյանց առողջության վրա», - բացատրել է նա: «Չինաստանի և Հնդկաստանի կոլեկտիվիստական հասարակություններում զույգերը պետք է կախված լինեն միմյանցից և աջակցեն միմյանց էմոցիոնալ և ֆինանսապես, այնպես որ առողջությունը կարող է ավելի սերտորեն փոխկապակցված լինել»:
Այս տարվա սկզբին Կոլորադոյի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ այն տղամարդիկ, որոնք երբեք ամուսնացած չեն եղել, ավելի քան երկու անգամ ավելի հավանական է, որ մահանան սրտի անբավարարությունից ախտորոշումից հետո հինգ տարվա ընթացքում, համեմատած ամուսնացած տղամարդկանց կամ կանանց:
Միևնույն ժամանակ, Global Epidemiology ամսագրում հրապարակված ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ ամուսնությունը օգնում է կանանց մահացության մակարդակը մեկ երրորդով նվազեցնել, նույնիսկ նրանց, ովքեր հետագայում ամուսնալուծվել են:

Брачные узы, возможно, продлевают жизнь, но брак иногда негативно отражается на здоровье супругов.
Согласно исследованию, опубликованному в журнале Американской кардиологической ассоциации, гетеросексуальные мужчины и женщины среднего и пожилого возраста могут подвергаться большему риску высокого кровяного давления - если у их второй половинки оно тоже есть.
«Мы были удивлены, обнаружив, что среди многих пожилых пар и муж, и жена страдают высоким кровяным давлением», — сообщил автор исследования доктор Чихуа Ли, научный сотрудник Мичиганского университета. «Например, в США более 35% пар в возрасте 50 лет и старше имели высокое кровяное давление».
Хотя предыдущие исследования показали, что пары могут отражать кровяное давление и другие заболевания друг друга, они, как правило, проводились в небольших регионах или одной стране.
По словам соведущего автора доктора Джитина Сэма Варгезе из Университета Эмори в Атланте, это было первое исследование, в котором изучалась «сочетание высокого кровяного давления у пар из стран как с высоким, так и со средним уровнем дохода».
Миссия команды состояла в том, чтобы выяснить, распространяются ли, например, общие интересы, образ жизни и привычки – на гипертонию.
Чтобы определить связь между гипертонией мужа и жены, команда проанализировала уровни артериального давления у 3989 пар в США, 1086 пар в Великобритании, 6514 пар в Китае и 22 389 пар в Индии.
Средний возраст мужей в Англии составлял 74,2 года; 65,7 в США; 61,5 в Китае; и 57,2 года в Индии. Для жен в Англии этот показатель составил 72,5; 62,9 в США; 59,2 в Китае и 51,1 в Индии.
Исследование показало, что, хотя общий уровень артериального давления был самым высоким на Западе — у 47% населения Великобритании и 38% в США — связь между статусом супружеской гипертонии была самой сильной в Китае и Индии.
В частности, женщины, чьи мужья страдали повышенным кровяным давлением, в США и Англии имели на 9% больше шансов к гипертонии по сравнению с их сверстницами, которые этим заболеванием не страдали. Однако ее вероятность была на 19% выше в Индии и на 26% выше в Китае. Результаты были почти идентичными для мужчин, женатых на женщинах с высоким кровяным давлением и без него.
Соавтор исследования доктор Пейи Лу из Школы общественного здравоохранения Мейлмана Колумбийского университета считает, что это явление может быть связано с культой.
«В Китае и Индии твердо верят в необходимость держаться вместе как семья, поэтому пары могут больше влиять на здоровье друг друга», — объяснила она. «В коллективистских обществах Китая и Индии пары должны зависеть и поддерживать друг друга эмоционально и материально, поэтому здоровье может быть более тесно переплетено».
Ранее в этом году исследователи из Университета Колорадо обнаружили, что мужчины, которые никогда не были женаты, более чем в два раза чаще умирают от сердечной недостаточности в течение пяти лет после постановки диагноза по сравнению с женатыми мужчинами или женщинами любого семейного положения.
Между тем исследование, опубликованное в журнале «Глобальная эпидемиология», показало, что брак помогает снизить уровень смертности среди женщин на треть — даже среди тех, кто позже развелся.