Louis Vuitton-ը ոսկերչական արվեստի գագաթնակետին. «Virtuosity» հավաքածուն՝ մինչեւ 60 կարատ քաշով քարերով
22:18, 27 մայիսի
Ցանկացած դիզայներ կասի ձեզ, որ թվացյալ անհնարին գաղափարի մարմնացումը ոչ միայն երևակայության արդյունք է, այլև բարձրակարգ արհեստավորների հետ համագործակցության արդյունք։ Հենց այս հայեցակարգն է՝ արհեստագործությունից մինչև անսահման ստեղծագործականություն, ընկած Louis Vuitton-ի նոր բարձրակարգ զարդերի հավաքածուի՝ Virtuosity-ի հիմքում, որը ներկայացվել է Իսպանիայի Մալյորկա կղզու գոթական Բելվեր ամրոցում կայացած տպավորիչ ցուցադրության ժամանակ, հաղորդում է WWD-ն։
«Արհեստը մեր բոլոր զարդերի գծերի անկյունաքարն է, իսկ բարձրակարգ զարդերի գիծը՝ դրա կատարյալ օրինակը», -ասել է Louis Vuitton-ի գործադիր տնօրեն Պիետրո Բեկարին։ «Մեր հաճախորդները միշտ գրավվում են բացառիկ զարդերով և ավելի ու ավելի հաճախ են դիմում մեր Place Vendôme ատելյեին՝ անհատական ​​պատվերների համար, որտեղ նրանք կարող են ընտրել քարերի ուշադիր ընտրված տեսականուց, այդ թվում՝ եզակի մոնոգրամային կտրվածքով ադամանդներից»։
вук1.jpg (61 KB)
Հավաքածուի առաջին գլուխը բաղկացած է 110 զարդերից, որոնք բաժանված են երկու թեմատիկ բլոկների՝ «Արհեստագործության աշխարհ» և «Ստեղծագործության աշխարհ»։ Մոդելները ցուցադրել են նրանց Louis Vuitton-ի կանացի հագուստի ստեղծագործական տնօրեն Նիկոլա Ժեսկյերի կողմից հատուկ ստեղծված կերպարներով։
«Արհեստների աշխարհ» բաժնում ապրանքանիշը ուսումնասիրում է Louis Vuitton-ի ժառանգությունը՝ գիտելիքին և արհեստին վերաբերող յոթ թեմաների միջոցով։ «Ստեղծագործության աշխարհն» ավելի վերացական և հուզական մեկնաբանություն է, որտեղ լույսն ու ձևը հատուկ դեր են խաղում։ Գեղագիտական ​​առումով հավաքածուն համատեղում է գրաֆիկական որակը, արտահայտչականությունը և պաշտպանիչ տարրերը՝ հղում անելով Ֆրանչեսկա Ամֆիտեատրոֆի աշխատանքին, ով մարտին լքեց զարդերի բաժնի գեղարվեստական ​​​​ղեկավարի պաշտոնը։
вук2.jpg (35 KB)
Հատուկ ուշադրություն է դարձվում ամենահազվագյուտ քարերին, որոնք դարձել են զարդերի կենտրոնական տարրերը։ Օրինակ՝ Սավուար վզնոցի կենտրոնում էր սև ավստրալիական օպալը՝ կարմիր շեշտադրումներով։ 30.56 կարատանոց քարը սկզբում եռանկյունաձև էր, և դիզայներները որոշեցին չփոխել այն։ «Դուք պետք է հարգալից լինեք օպալի հետ. այն հին հանքանյութ է, ինչպես ադամանդները և բնական ցիրկոնը։ «Մենք չենք զոհաբերում մի բան, որի ստեղծման համար միլիարդավոր տարիներ են պահանջվել դիզայնի համար»,-բացատրել է Louis Vuitton-ի թանկարժեք քարերի գնման բաժնի ղեկավարը։
Օպալին համապատասխանում են Զամբիայից բերված զմրուխտները, ինչպես նաև դիզայնի տարրեր, որոնք հղում են կատարում LV լոգոյին և ապրանքանիշի ճամպրուկների մետաղական անկյուններին։
Արհեստավորության իսկական գագաթնակետը փոխակերպվող Apogée վզնոցն է, որը բաղկացած է երկու մասից և կրելու երեք տարբերակից։ Կենտրոնական շեշտը Բրազիլիայից բերված ավելի քան 30 կարատ քաշով զմրուխտն է, որը ոսկերիչները անվանում են իսկական «բնության հրաշք»։
вук3.jpg (35 KB)
Հավաքածուն ներառում է նաև պաշտամունքային չոկեր օձիքների նոր տարբերակներ՝ Louis Vuitton-ի ճանաչելի ձևաչափ, որը համատեղում է ստորագրության մոտիվները թարմ գաղափարների հետ։ Դրանք ներառում են Դամիեի նախշի մեկնաբանությունները, ծաղկային տարրերը, կուբայական ոճի շղթաները և աչքի նոր խորհրդանշական պատկերը, որը խորհրդանշում է ամենատես, բայց միևնույն ժամանակ բարեգործական գիտելիքը։
Հատուկ տեղ է հատկացվում Keeper անվամբ տղամարդկանց զարդերին՝ մատանիներից մինչև կրծքավանդակներից և խորհրդանշական V-աձև ձևերից ոգեշնչված տարրերով զանգվածեղ շղթաներ։ Կոմպոզիցիայի կենտրոնական մասը Շրի Լանկայից բերված ավելի քան 10 կարատ քաշով շափյուղա է և քրիզոբերիլով, որը հայտնի է որպես «կատվի աչք»։
«Ստեղծագործության աշխարհ» բլոկում ձևերը դառնում են ավելի համարձակ և ավելի օրգանական։ Այսպիսով, Joy վզնոցը օգտագործում է միահյուսված ոսկե թելեր՝ 10-ից մինչև 41 կարատ չափի թանկարժեք քարերի ներդիրներով, որոնք հիշեցնում են կարամել։
вук4.jpg (46 KB)
Այլ թեմաներից են Ֆլորեսենսը (չորս թելանի վզնոցներ՝ ինդիկոլիտով և ռուբելիտե տուրմալիններով) և Աուրան, որտեղ ֆիրմային Մոնոգրամ ծաղիկը շրջանակված է ոսկեգույն և վարդագույն տուրմալիններով, ներառյալ երկգույն գրադիենտները, որոնք տեսանելի են տարբեր անկյուններից։ «Մենք որոշեցինք չշեշտել գույների միջև սահմանը, այլ խառնել դրանք՝ ուժեղացնելով էֆեկտը ադամանդի կտրվածքով», - բացատրել է տան գեմոլոգը։
вук5.jpg (121 KB)
Վերջնական ակորդը «Հավերժական արևի» թեման էր՝ «Առաջին տեղում քարն է» փիլիսոփայության մարմնացումը։ Զարդը պարունակում է մոտ 60 կարատ դեղին ադամանդներ, այդ թվում՝ 27 վառ քարեր Սիեռա Լեոնեի Զիմմի հանքերից։ Վզնոցի դիզայնը կառուցված է պարուրաձև կառուցվածքի շուրջ, որը ստեղծում է «լողացող» քարերի պատրանք. այստեղ մետաղը գրեթե անտեսանելի է։

Любой дизайнер скажет, что воплощение, казалось бы, невозможной идеи — это не только плод фантазии, но результат сотрудничества с мастерами высочайшего уровня. Именно эта концепция — от мастерства к безграничному творчеству — стала сердцем новой коллекции высокого ювелирного искусства Louis Vuitton под названием Virtuosity, которая была представлена на эффектном показе в готическом замке Бельвер на испанском острове Майорка, сообщает WWD.
«Ремесло — краеугольный камень всех наших направлений, а высокая ювелирная линия служит идеальным примером», — отметил глава Louis Vuitton Пьетро Беккари. — «Наши клиенты всегда тянутся к исключительным украшениям, и всё чаще обращаются в ателье на Вандомской площади за индивидуальными заказами, где могут выбрать из тщательно отобранных камней, включая уникальные бриллианты с огранкой Monogram».
Первая глава коллекции состоит из 110 украшений, разделённых на два тематических блока: Мир Мастерства и Мир Творчества. Модели демонстрировали их в специально созданных образах от креативного директора женской линии Louis Vuitton Николя Жескьера.
В разделе Мир Мастерства бренд исследует наследие Louis Vuitton через семь тем, связанных с познанием и ремеслом. Мир Творчества же представляет собой более абстрактную и эмоциональную интерпретацию, в которой особую роль играют свет и форма. Эстетически коллекция сочетает графичность, выразительность и элементы защиты, отсылая к работам Франчески Амфитеатроф, покинувшей пост арт-директора ювелирного направления в марте.
Особое внимание уделено редчайшим камням, ставшим центральными элементами украшений. Например, чёрный австралийский опал с красными отблесками занял главное место в колье Savoir. Камень весом 30,56 карата изначально имел треугольную форму, и дизайнеры приняли решение не менять её. «С опалом нужно быть уважительным — это древнейший минерал, как алмазы и природный циркон. Мы не жертвуем тем, что создавалось миллиарды лет ради дизайна», — объяснил глава отдела закупок драгоценных камней Louis Vuitton.
Опалу под стать — изумруды из Замбии, а также дизайнерские элементы, отсылающие к логотипу LV и металлическим уголкам фирменных сундуков.
Настоящей вершиной мастерства стало трансформируемое колье Apogée, включающее в себя две части и три варианта ношения. Центральный акцент — изумруд весом свыше 30 карат из Бразилии, который ювелиры называют настоящим «чудом природы».
Коллекция также включает новые версии знаковых воротничков-колье — узнаваемого формата Louis Vuitton, где сочетаются фирменные мотивы и свежие идеи. Среди них — интерпретации узора Damier, цветочные элементы, цепи в кубинском стиле и новое символическое изображение глаза, символизирующего всевидящее, но доброжелательное знание.
Особое место отведено мужским украшениям под названием Keeper — от перстней до массивных цепей с элементами, вдохновлёнными сундуками и знаковыми формами V. В качестве центра композиции — сапфир весом более 10 карат из Шри-Ланки и броши с хризобериллом, известным как «кошачий глаз».
В блоке Мир Творчества формы становятся смелее и органичнее. Так, в колье Joy использованы переплетённые золотые нити с вставками из драгоценных камней размером от 10 до 41 карата, напоминающих карамель.
Другие темы — Florescence (четырёхрядные колье с турмалинами индиголита и рубеллита) и Aura, где фирменный цветок Monogram обрамлён золотом и розоватыми турмалинами, включая двухцветные с градиентом, видимым под разными углами. «Мы решили не подчёркивать границу между цветами, а смешать их, усилив эффект огранкой “бриллиант”», — пояснил геммолог дома.
Завершающим аккордом стала тема Eternal Sun — воплощение философии “сначала — камень”. Украшение включает около 60 карат жёлтых бриллиантов, включая 27 ярких камней из месторождений Zimmi в Сьерра-Леоне. Дизайн колье построен вокруг спиральной структуры, создающей иллюзию «парящих» камней — металл здесь практически незаметен.