Խելացի, բայց միայնակ. ինչու է բարձր IQ-ն խանգարում սեր գտնելուն
Սերը կո՞ւյր է։ Հնարավոր է՝ այն նաև մի փոքր հիմար է, կամ առնվազն ընտրողական։ Ցյուրիխի համալսարանի նոր ուսումնասիրությունը պարզել է, որ բարձր ինտելեկտ ունեցող մարդիկ ավելի հակված են ավելի երկար մնալ միայնակ, քան իրենց՝ պակաս ինտելեկտ ունեցող հասակակիցները։
«Մեր արդյունքները ցույց են տալիս, որ ինչպես սոցիալ-դեմոգրաֆիկ գործոնները, ինչպիսիք են կրթությունը, այնպես էլ հոգեբանական բնութագրերը, ինչպիսիք են ներկայիս բարեկեցությունը, օգնում են կանխատեսել, թե ով կմտնի ռոմանտիկ հարաբերությունների մեջ, իսկ ով՝ ոչ»,-ասել է ուսումնասիրության համահեղինակ Մայքլ Կրամերը։
Հարաբերությունների «ճգնաժամի» աճող միտման ֆոնին՝ վերջին 50 տարիների ընթացքում 25-34 տարեկան ամերիկացիների համամասնությունը, ովքեր ապրում են առանց զուգընկերոջ, կրկնապատկվել է՝ հասնելով տղամարդկանց 50%-ի և կանանց 41%-ի՝ գիտնականների եզրակացությունները հատկապես արդիական են թվում։
Հետազոտողները հետևել են Մեծ Բրիտանիայից և Գերմանիայից 16-ից 29 տարեկան ավելի քան 17,000 մասնակիցների՝ բացահայտելով գործոններ, որոնք մեծացնում են երկարատև միայնության ռիսկը։ Նրանց թվում էին երիտասարդ տղամարդիկ՝ բարձր կրթական մակարդակով, ապրում էին միայնակ կամ իրենց ծնողների հետ և ցածր հոգեբանական բարեկեցություն ունեին։ Մինչդեռ, ընկերների կամ հարևանների հետ ապրելը, ընդհակառակը, մեծացնում էր ռոմանտիկ հարաբերություններ սկսելու հավանականությունը։
Նշվել է, որ միայնության երկարատև ժամանակահատվածները բացասաբար են անդրադառնում բարեկեցության վրա. կյանքից բավարարվածությունը նվազում է, միայնության զգացողությունը մեծանում է, և դեպրեսիայի ռիսկը մեծանում է։ Մյուս կողմից, առաջին լուրջ հարաբերությունների մեջ մտնելը զգալիորեն բարելավում է երիտասարդների հուզական բարեկեցությունը։
«Երիտասարդության տարիներին երկար ժամանակ միայնակ մնալը կապված է մտավոր և հուզական առողջության համար չափավոր ռիսկերի հետ»,-եզրակացրեց Կրամերը։ Այլ կերպ ասած, որքան երկար սպասեք «մեկին», այնքան ավելի դժվար է առաջին քայլը կատարել ռոմանտիկայի աշխարհ։

Is love blind? Maybe it’s a little bit clueless too—or at least picky. A new study from the University of Zurich suggests that people with higher intelligence tend to stay single longer than their less brainy peers.
“Our results show that both socio-demographic factors, like education, and psychological traits, such as current well-being, help predict who will enter a romantic relationship and who won’t,” said co-author Michael Krämer.
The findings come amid a growing “relationship recession”: over the past 50 years, the share of Americans aged 25–34 living without a partner has doubled, reaching 50% for men and 41% for women.
Researchers tracked over 17,000 participants from the UK and Germany, from age 16 to 29, identifying factors that increase the likelihood of long-term singledom. High-risk groups included young men with higher education, living alone or with parents, and those reporting lower well-being. On the flip side, living with friends or flatmates seemed to improve chances of finding love.
The study also found that prolonged singlehood takes a toll on mental health: life satisfaction drops, feelings of loneliness rise, and the risk of depression increases. Entering your first serious relationship, however, can significantly boost emotional well-being.
“Remaining single for a prolonged period in young adulthood is associated with moderate risks to mental and emotional health,” Krämer concluded. In other words, the longer you wait for “the one,” the harder it can be to take that first romantic leap.