Ջորջ Քլունին մեղադրել է Թրամփին պատերազմական հանցագործությունների մեջ և ծաղրել Սպիտակ տան հարձակումները
10:37, 9 ապրիլի
Ջորջ Քլունին կտրուկ է արձագանքել Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին, այն բանից հետո, երբ Սպիտակ տունը ծաղրել է նրա դերասանական ունակությունները՝ հնարավոր պատերազմական հանցագործությունների մեղադրանքների ֆոնին:
«The Hollywood Reporter»-ին տված մեկնաբանության մեջ Օսկարի մրցանակակիրը քննադատել է կառավարության արձագանքը՝ պնդելով, որ հիմա «մանկական վիրավորանքների» ժամանակը չէ, երբ աշխարհում լուրջ իրադարձություններ են տեղի ունենում։
«Մարդիկ կորցնում են սիրելիներին։ Երեխաներ են մահանում։ Համաշխարհային տնտեսությունը կանգնած է անկման եզրին», - ընդգծել է Քլունին։ «Հիմա բարձրագույն մակարդակներում լուրջ քննարկումների ժամանակն է, այլ ոչ թե մանկական հարձակումների»։
Դերասանը նաև հեգնանքով է հակադարձել իր հանդեպ քննադատությանը։ «Ի՞նչն է վարչակազմի պաշտպանությունը։ Ինձ անհաջողակ դերասան անվանելը։ Ես նույնիսկ պատրաստ եմ համաձայնել դրա հետ, հատկապես «Բեթմեն և Ռոբին» ֆիլմից հետո»։
Հակամարտությունը բռնկվել է այն բանից հետո, երբ Դոնալդ Թրամփը իր սոցիալական ցանցի՝ Truth Social-ի էջում գրել է, որ «ամբողջ քաղաքակրթությունը կարող է մեկ գիշերվա ընթացքում անհետանալ», եթե Իրանը չհամաձայնվի ԱՄՆ-ի հրադադարի պայմաններին։
Քլունին հրապարակավ քննադատել է այս հայտարարությունները Իտալիայում դպրոցականների առջև ունեցած ելույթի ժամանակ։ «Եթե ինչ-որ մեկը խոսում է ամբողջ քաղաքակրթությունը ոչնչացնելու մտադրության մասին, դա ռազմական հանցագործություն է», - ասել է նա։
Դերասանի խոսքերը կտրուկ արձագանք են առաջացրել Սպիտակ տան հաղորդակցության տնօրեն Սթիվեն Չանգի կողմից, ով X-ում գրել էր. «Միակ մարդը, ով հանցագործություններ է կատարում, Ջորջ Քլունին է՝ իր սարսափելի ֆիլմերով և դերասանական խաղով»։
Այնուամենայնիվ, Քլունին չի լռել և կրկնել է, որ խնդիրը շատ ավելի լուրջ է, քան անձնական վիրավորանքները։

Джордж Клуни резко ответил администрации Дональда Трампа после того, как в Белом доме высмеяли его актёрские способности на фоне его заявлений о возможных военных преступлениях.
В комментарии для The Hollywood Reporter обладатель «Оскара» раскритиковал реакцию властей, заявив, что сейчас не время для «детских оскорблений», когда в мире происходят серьёзные события.
«Люди теряют близких. Дети гибнут. Мировая экономика балансирует на грани», — подчеркнул Клуни. — «Это время для серьёзных дискуссий на высшем уровне, а не для инфантильных выпадов».
Актёр также парировал критику в свой адрес с иронией. «В чём защита администрации? В том, чтобы назвать меня неудавшимся актёром? С этим я даже готов согласиться — особенно после “Бэтмена и Робина”».
Конфликт разгорелся после того, как Дональд Трамп написал в своей соцсети Truth Social, что «целая цивилизация может исчезнуть за одну ночь», если Иран не согласится на условия США по прекращению огня.
Клуни публично раскритиковал эти заявления во время выступления перед школьниками в Италии. «Если кто-то говорит о намерении уничтожить целую цивилизацию — это военное преступление», — заявил он.
Высказывания актёра вызвали резкую реакцию директора по коммуникациям Белого дома Стивена Ченга, который написал в X: «Единственный, кто совершает преступления — это Джордж Клуни своими ужасными фильмами и актёрской игрой».
Однако Клуни не стал молчать и вновь подчеркнул, что речь идёт о гораздо более серьёзных вещах, чем личные нападки.