Ջորջ Քլունին մեղադրել է Թրամփին պատերազմական հանցագործությունների մեջ և ծաղրել Սպիտակ տան հարձակումները
10:37, 9 ապրիլի
Ջորջ Քլունին կտրուկ է արձագանքել Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին, այն բանից հետո, երբ Սպիտակ տունը ծաղրել է նրա դերասանական ունակությունները՝ հնարավոր պատերազմական հանցագործությունների մեղադրանքների ֆոնին:
«The Hollywood Reporter»-ին տված մեկնաբանության մեջ Օսկարի մրցանակակիրը քննադատել է կառավարության արձագանքը՝ պնդելով, որ հիմա «մանկական վիրավորանքների» ժամանակը չէ, երբ աշխարհում լուրջ իրադարձություններ են տեղի ունենում։
«Մարդիկ կորցնում են սիրելիներին։ Երեխաներ են մահանում։ Համաշխարհային տնտեսությունը կանգնած է անկման եզրին», - ընդգծել է Քլունին։ «Հիմա բարձրագույն մակարդակներում լուրջ քննարկումների ժամանակն է, այլ ոչ թե մանկական հարձակումների»։
Դերասանը նաև հեգնանքով է հակադարձել իր հանդեպ քննադատությանը։ «Ի՞նչն է վարչակազմի պաշտպանությունը։ Ինձ անհաջողակ դերասան անվանելը։ Ես նույնիսկ պատրաստ եմ համաձայնել դրա հետ, հատկապես «Բեթմեն և Ռոբին» ֆիլմից հետո»։
Հակամարտությունը բռնկվել է այն բանից հետո, երբ Դոնալդ Թրամփը իր սոցիալական ցանցի՝ Truth Social-ի էջում գրել է, որ «ամբողջ քաղաքակրթությունը կարող է մեկ գիշերվա ընթացքում անհետանալ», եթե Իրանը չհամաձայնվի ԱՄՆ-ի հրադադարի պայմաններին։
Քլունին հրապարակավ քննադատել է այս հայտարարությունները Իտալիայում դպրոցականների առջև ունեցած ելույթի ժամանակ։ «Եթե ինչ-որ մեկը խոսում է ամբողջ քաղաքակրթությունը ոչնչացնելու մտադրության մասին, դա ռազմական հանցագործություն է», - ասել է նա։
Դերասանի խոսքերը կտրուկ արձագանք են առաջացրել Սպիտակ տան հաղորդակցության տնօրեն Սթիվեն Չանգի կողմից, ով X-ում գրել էր. «Միակ մարդը, ով հանցագործություններ է կատարում, Ջորջ Քլունին է՝ իր սարսափելի ֆիլմերով և դերասանական խաղով»։
Այնուամենայնիվ, Քլունին չի լռել և կրկնել է, որ խնդիրը շատ ավելի լուրջ է, քան անձնական վիրավորանքները։

George Clooney has fired back at Donald Trump’s administration after the White House mocked his acting ability in response to his comments about potential war crimes.
In a statement to The Hollywood Reporter, the Oscar-winning actor criticized the tone of the response, saying the current global situation calls for serious dialogue — not personal attacks.
“People are losing loved ones. Children are dying. The global economy is on the brink,” Clooney said. “This is a time for serious discussions at the highest level, not childish insults.”
The actor also responded to criticism with a dose of irony. “Is the administration’s defense really to call me a failed actor? I’m actually willing to agree with that — especially after Batman & Robin,” he quipped.
The clash began after Donald Trump wrote on his social media platform Truth Social that “an entire civilization could disappear overnight” if Iran does not agree to U.S. ceasefire terms.
Clooney publicly condemned the remarks while speaking to students in Italy. “If someone talks about destroying an entire civilization, that is a war crime,” he said.
His comments drew a sharp response from White House communications director Steven Cheung, who wrote on X: “The only one committing crimes is George Clooney — with his terrible movies and acting.”
Clooney, however, doubled down, emphasizing that the issue at hand goes far beyond personal attacks and should not be reduced to political mudslinging.