«Եղիսաբեթ II. նրա կյանքը ոճի մեջ» ցուցահանդեսը այցելուների առաջ բացում է թագավորական նրբագեղության անկրկնելի աշխարհը։
Լոնդոնի Թագավորական պատկերասրահում կցուցադրվի ավելի քան 300 նմուշ, որոնց կեսը ցուցադրվում է առաջին անգամ՝ նշելու հանգուցյալ թագուհու ծննդյան հարյուրամյակը։
Դրանց թվում են՝ Նորման Հարթնելլի շքեղ հարսանեկան և թագադրման զգեստները, 2012 թվականի Օլիմպիական խաղերի համար նախատեսված վարդագույն կոստյումը, ինչպես նաև եզակի անձնական իրեր, այդ թվում՝ 1960-ականների թափանցիկ վերարկու և հղիների համար նախատեսված նրբագեղ երեկոյան զգեստ, որը թաքցնում էր ապագա թագավոր Կառլ Երրորդին։
Royal Collection Trust-ի կազմակերպիչները՝ Քերոլայն դե Գիտուի գլխավորությամբ, լիարժեք հասանելիություն են ստացել զգեստապահարանի 4500 առարկաներին, որոնք խնամքով պահպանվել են թագուհու ողջ կյանքի ընթացքում։ Արդյունքում ստեղծվել է Եղիսաբեթ II-ի ոճին նվիրված ամենախոշոր և ամենաշքեղ ցուցահանդեսը, որի պատրաստումը տևել է 18 ամիս։
Այցելուներին այստեղ սպասում են ոչ միայն պետական այցերի և հանդիսավոր առիթների համար նախատեսված երեկոյան ու առօրյա զգեստներ, այլև աքսեսուարներ, որոնք դարձել են թագուհու ոճի անբաժանելի մասը՝ թագեր, ապարանջաններ, Launer պայուսակներ, Cornelia James ձեռնոցներ և ծիածանի բոլոր գույներով ավելի քան 50 գլխարկներ։
Առանձնահատուկ ուշադրություն են գրավում Queen Mary’s Diamond Fringe Tiara թագը, հարսանեկան զգեստը, որը կրկին միավորվել է իր թանկարժեք թագով, ինչպես նաև բազմաթիվ եզակի հանդերձանքներ՝ այն երկրների ազգային մոտիվներով, որոնք այցելել է Եղիսաբեթ II-ը։
Ցուցահանդեսը բացահայտում է, թե ինչպես էր թագուհին վարպետորեն օգտագործում նորաձևությունը որպես դիվանագիտական գործիք՝ միաժամանակ ցուցադրելով բրիտանական վարպետությունը և ստեղծելով կերպար, որը մինչ այսօր մնում է ոճի չափանիշ։
«Նրա համարձակ հագուստային որոշումները միջոց էին նրբորեն ընդլայնելու ընդունված կանոնների սահմանները և սահմանելու թագավորական նրբագեղության նոր չափանիշներ»,— նշում է դե Գիտուն։

The exhibition “Elizabeth II: Her Life in Style” invites visitors to step into the iconic world of royal elegance.
Over 300 garments, half of them displayed publicly for the first time, are showcased at King’s Gallery in London, marking the centenary of the late queen’s birth. Highlights include Norman Hartnell’s dazzling wedding and coronation gowns, a pink ensemble from the 2012 Olympics, and rare personal pieces such as a sheer 1960s coat and an elegant maternity dress worn during the pregnancy of the future King Charles III.
Curators from the Royal Collection Trust, led by Caroline de Gitu, were granted full access to the queen’s 4,500 meticulously preserved wardrobe items, resulting in the largest and most luxurious exhibition ever devoted to Elizabeth II’s style, prepared over 18 months.
Visitors will encounter evening and day dresses worn for state visits and official occasions, alongside signature accessories that defined the queen’s look: tiaras, bracelets, Launer handbags, Cornelia James gloves, and more than 50 hats in every color imaginable. Standout pieces include Queen Mary’s Diamond Fringe Tiara, the wedding gown reunited with its crown, and numerous ensembles inspired by the national motifs of countries visited by Elizabeth II.
The exhibition also highlights how the queen skillfully used fashion as a diplomatic tool, showcasing British craftsmanship while cultivating a personal image that remains a benchmark of style today.
“Her bold fashion choices were a subtle way to stretch the rules and set new standards for royal elegance,” notes de Gitu.