Հայ եղբայրների կողմից հիմնադրված շքեղ ապրանքանիշ Petrossian-ը L'Alliance New York-ի կողմից արժանացել է ամեն տարի շնորհվող Art de Vivre 2026 հեղինակավոր մրցանակին, հաղորդում է Huys Media-ն: Մրցանակը գնահատում է ֆրանսիական արվեստի կենսակերպի պահպանման և տարածման գործում ունեցած ակնառու ներդրումը գաստրոնոմիայի, արհեստագործության և մշակութային ժառանգության միջոցով։
Պետրոսյանների պատմությունը սկսվել է Փարիզում` 1920 թվականին, երբ հայ եղբայրներ Մելքում և Մուշեղ Պետրոսյանները հիմնադրել են ընտանեկան ընկերություն, որն այսօր համարվում է աշխարհի ամենահայտնի շքեղ գաստրոնոմիկ ապրանքանիշերից մեկը: 20-րդ դարի սկզբի ողբերգական իրադարձություններից հետո հայրենիքից փախած եղբայրները զրոյից սկսել են նոր կյանք Ֆրանսիայում և կառուցել մի ընկերություն, որի անունը, ավելի քան մեկ դար անց, դարձել է անթերի որակի, շքեղության և բարձրակարգ խոհանոցի խորհրդանիշ։
Petrossian-ը խավիարի սպառումը ներմուծեց Ֆրանսիա, ապա ամբողջ Արևմուտք՝ այս հազվագյուտ արտադրանքը վերածելով գաստրոնոմիկ շքեղության հիմնական խորհրդանիշներից մեկի։ Այսօր, ավելի քան մեկ դար անց, ընտանեկան ապրանքանիշը մնում է իր ոլորտում համաշխարհային չափանիշ. նրա բուտիկներն ու ռեստորանները գործում են Եվրոպայում, Հյուսիսային Ամերիկայում և Ասիայում, և Petrossian անունը վաղուց հոմանիշ է եղել անթերի որակի, նրբագեղության և ֆրանսիական արվեստի և կենսուրախության։
Մրցանակը ընտանիքի անունից ընդունեցին նոր սերնդի ներկայացուցիչները՝ Միքայել և Ալեքսանդր Պետրոսյանները, ովքեր շարունակում են զարգացնել ընկերությունը՝ պահպանելով հիմնադիրների կողմից սահմանված ավանդույթները։
Հանձնման արարողությունից հետո Միքայել Պետրոսյանը նշել է, որ այս մրցանակը ճանաչում է ոչ միայն ապրանքանիշի առևտրային հաջողությունը, այլև ընտանեկան արժեքները, վստահությունը և տարիների քրտնաջան աշխատանքը, որոնք ապահովել են, որ Petrossian-ը մնա որակի չափանիշ ավելի քան մեկ դար։
2014 թվականին հիմնադրված Art de Vivre մրցանակը ամեն տարի ճանաչում է շքեղության, նորաձևության, դիզայնի, գաստրոնոմիայի և արվեստի աշխարհի ամենաազդեցիկ դեմքերին։

Основанный армянскими братьями люксовый бренд Petrossian удостоился престижной премии Art de Vivre 2026, которую ежегодно вручает организация L'Alliance New York, сообщает Huys Media. Награда присуждается за выдающийся вклад в сохранение и продвижение французского искусства жизни через гастрономию, ремесленное мастерство и культурное наследие.
История Petrossian началась в Париже в 1920 году, когда армянские братья Мелкум и Мушег Петросяны основали семейную компанию, которая сегодня считается одним из самых известных гастрономических люксовых брендов в мире. Покинув родину после трагических событий начала ХХ века, братья начали новую жизнь во Франции практически с нуля и сумели создать компанию, имя которой спустя более века стало символом безупречного качества, роскоши и высокой кухни.
Именно Petrossian познакомил Францию, а затем и весь Запад с культурой потребления икры, превратив редкий продукт в один из главных символов гастрономической роскоши. Сегодня, спустя более века, семейный бренд остается мировым эталоном в этой сфере: его бутики и рестораны работают в Европе, Северной Америке и Азии, а название Petrossian давно стало синонимом безупречного качества, изысканности и французского art de vivre.
Награду от имени семьи приняли представители нового поколения – Микаэль и Александр Петросян, которые продолжают развивать компанию, сохраняя традиции, заложенные ее основателями.
После церемонии Микаэль Петросян отметил, что эта награда является признанием не только коммерческого успеха бренда, но и семейных ценностей, доверия и многолетнего труда, благодаря которым Petrossian остается эталоном качества уже более ста лет.
Премия Art de Vivre, учрежденная в 2014 году, ежегодно отмечает наиболее влиятельных представителей мира роскоши, моды, дизайна, гастрономии и искусства.