Ադամանդները կարող են լինել աղջկա լավագույն ընկերը, սակայն լեգենդար հսկա De Beers-ի համար բիզնեսը կանգ է առել:
Նախկին ադամանդի մենաշնորհը բանակցություններ է վարում ընկերությունը ներդրողների կոնսորցիումին ընդամենը 1 միլիարդ դոլարով վաճառելու շուրջ, ինչը արժեքի աղետալի անկում է De Beers-ի գագաթնակետին մոտ 18 միլիարդ դոլար արժողությամբ:
Բրիտանական բազմազգ հսկան բանակցություններ է վարում Global Diamond Consortium խմբի հետ՝ De Beers-ի նախկին գործադիր տնօրեն Գարեթ Փեննիի գլխավորությամբ, հայտնում է Bloomberg-ը։
Արդյունաբերության երկարատև ճգնաժամի պատճառով De Beers-ի շուկայական արժեքը մինչև փետրվար ընկավ մինչև 2,3 միլիարդ դոլար: Այժմ կոնսորցիումն առաջարկում է վերահսկիչ փաթեթ գնել Anglo American Plc հանքարդյունաբերական հսկաից՝ համեստ 1 միլիարդ դոլարով (750 միլիոն դոլար անմիջապես, իսկ մնացորդը՝ ավելի ուշ): Համեմատության համար նշենք, որ 2024 թվականի սկզբին BHP հանքարդյունաբերական ընկերությունը դիտարկում էր 50 միլիարդ դոլարի ակտիվներ գնելու հնարավորությունը:
Ինչու՞ փլուզվեց ադամանդի կայսրությունը
Վերջին տարիներին ոսկերչական իրերի շուկան ենթարկվել է լուրջ ճնշման մի քանի գործոնների պատճառով.
«Այս գնահատականը (դեռ պաշտոնապես հաստատված չէ) արտացոլում է ադամանդի արդյունաբերության սարսափելի վիճակը և այն գիտակցումը, որ ներկայիս խնդիրները երկարաժամկետ են, ոչ թե ժամանակավոր», - մեկնաբանում է Rapaport Group-ի ավագ վերլուծաբան Ջոշուա Ֆրիդմանը:
Դարաշրջանի ավարտ
De Beers-ը հիմնադրվել է 1888 թվականին Սեսիլ Ռոդսի կողմից և ադամանդագործության բիզնեսի հոմանիշը մնացել է ավելի քան մեկ դար: Օպենհայմերների ընտանիքը մինչև 2011 թվականը պատկանում էր ընկերության բաժնետոմսերի 40%-ին, որից հետո նրանք վաճառեցին իրենց մասնաբաժինը Anglo American-ին։
De Beers-ի բաժնետոմսերի 15%-ը պատկանում է Բոտսվանայի կառավարությանը՝ Աֆրիկայում ադամանդի ամենամեծ արտադրողը, որտեղ գտնվում են ընկերության հանքավայրերի մեծ մասը (նաև արտադրվում է Նամիբիայում, Հարավային Աֆրիկայում և Կանադայում): Ադամանդի արդյունաբերության ճգնաժամը Բոտսվանայի տնտեսական աճը մոտեցրել է փակուղու:
Փորձագետները նշում են, որ նոր սեփականատերը պետք է ամբողջությամբ փոխի շուկայավարման մոտեցումը։
«30 տարվա ընթացքում այս բիզնեսում ես երբեք չեմ հանդիպել գնորդի, ով կգնի ադամանդ միայն այն պատճառով, որ այն փայլում է», - ասում է ընկերության նախկին ղեկավար Գարեթ Փեննին:
Վերլուծաբան Փոլ Զիմնիսկին ավելացրեց, որ ադամանդի արդյունաբերությունն այժմ ապրում է «սերունդների անդորր», որը քննադատորեն արժեզրկել է ինչպես չվաճառված քարերի պաշարը, այնպես էլ ընկերության ռեսուրսները հողում:

Diamonds may be a girl's best friend, but for legendary giant De Beers, business has hit a wall. The former diamond monopolist is in talks to sell the company to a consortium of investors for just $1 billion—a catastrophic collapse in valuation compared to De Beers' peak estimate, which once reached around $18 billion.
The British multinational giant is in negotiations with the Global Diamond Consortium, led by former De Beers CEO Gareth Penny, Bloomberg reports.
Driven by a prolonged industry crisis, De Beers' market value dropped to $2.3 billion by February. Now, the consortium is offering to buy a controlling stake from mining giant Anglo American Plc for a modest $1 billion ($750 million upfront and the remainder later). For comparison, in early 2024, mining company BHP considered acquiring the assets for $50 billion.
In recent years, the jewelry market has come under intense pressure due to several key factors:
Slump in China: Following a post-pandemic sales surge, declining luxury spending in the PRC hit demand for natural diamonds hard.
Lab-Grown Diamond Boom: Synthetic diamonds are rapidly capturing market share. According to wedding planning service The Knot, nearly half of all engagement rings in 2023 featured lab-grown stones.
Geopolitics: Trade wars and global conflicts have only exacerbated the decline in demand for genuine gemstones.
"This valuation (which is not yet officially confirmed) reflects the dire state of the diamond industry and the realization that current issues are long-term rather than temporary," commented Joshua Freedman, Senior Analyst at Rapaport Group.
Founded in 1888 by Cecil Rhodes, De Beers remained virtually synonymous with the diamond business for over a century. The Oppenheimer family held a 40% stake in the company until 2011, when they sold their share to Anglo American.
A 15% stake in De Beers is owned by the government of Botswana—Africa's largest diamond producer, home to most of the company's mines (with additional mining operations in Namibia, South Africa, and Canada). Due to the crisis in the diamond sector, Botswana's economic growth has come to a near standstill.
Experts note that the new owner will have to completely overhaul the company's marketing strategy. "In my 30 years in this business, I have never met a buyer who bought a diamond simply because it sparkles," noted former CEO Gareth Penny.
Analyst Paul Zimnisky added that the diamond industry is currently experiencing a "generational lull," which has severely devalued both unsold inventory and the company's unmined underground resources.