Hermès-ի գործադիր տնօրենը հետևում է Չինաստանում մսի գներին՝ Birkin պայուսակների պահանջարկը կանխատեսելու համար
19:35, 30 հուլիսի
Չինաստանում իր նորաձևության տան վաճառքի հնարավոր վերականգնումը գնահատելիս Hermès-ի գործադիր նախագահ Ակսել Դյուման օգտագործում է բավականին անսպասելի տնտեսական ցուցանիշ՝ խոզի մսի գները, հաղորդում է BoF-ը։
«Խոզի միսը հատկապես տարածված է Չինաստանում խնջույքների և ռեստորանային հավաքույթների ժամանակ։ Սա հասարակության մեջ տոնական տրամադրության հիանալի ցուցանիշ է», - վերլուծաբաններին ասել է Դյուման ընկերության առաջին կիսամյակի ֆինանսական արդյունքների ներկայացման ժամանակ։ «Ես չեմ ասում, որ մեր բոլոր հաճախորդները զգայուն են խոզի մսի գների նկատմամբ, բայց ես ակնկալում եմ, որ դրանք կբարձրանան. սա լավատեսության և մարդկանց ուրախության ցանկության հաստատ նշան կլինի»։
Ասիական հսկայի դանդաղեցումը
Շքեղության ոլորտը ծանր հարված է ստացել Չինաստանում սպառողական ծախսերի կրճատումից, որը երկար ժամանակ եղել է ամբողջ ոլորտի աճի հիմնական շարժիչ ուժը։
Մինչ Hermès International SCA-ն երկրորդ եռամսյակում հայտնել է վաճառքի աճի մասին՝ համապատասխան շուկայի սպասումներին, Չինաստանում աճի բացակայությունը լուրջ մտահոգություններ է առաջացրել վերլուծաբանների շրջանում։
Ակսել Դյուման ընդգծել է, որ չինական շուկան դեռևս «դուրս չի եկել ռիսկի գոտուց»։ Սա նրան դրդում է ուշադիր հետևել ոչ միայն տեղական անշարժ գույքի շուկայի ճգնաժամին, այլև խոզի մսի գների դինամիկային։
Մսի շուկան լավատեսության քիչ առիթ է տալիս։
Առայժմ այս թվերը, հավանաբար, չեն մխիթարի նորաձևության տան ղեկավարին.
Չինաստանում խոզի մսի մեծածախ գները անցյալ ամիս իջել են մինչև 16 տարվա ամենացածր մակարդակ։
Չնայած Չինաստանի կառավարության կողմից արտադրության ծավալները կրճատելու և շուկայի կայունությունը պահպանելու փորձերին, գների վերականգնումը, հավանաբար, երկարաժամկետ կլինի։
Ակցիաները անկում են ապրում և կախվածություն են ստեղծում Չինաստանից
Hermès-ի հայտնի կաշվե իրերի վաճառքը նվազել է ներդրողների սպասումներից ցածր, ինչը մտահոգություններ է առաջացրել ապրանքանիշի թուլացող չինական շուկայից մեծ կախվածության վերաբերյալ։
Այս ֆոնին Hermès-ի բաժնետոմսերը չորեքշաբթի օրը կտրուկ անկում են ապրել գրեթե 11.5%-ով՝ հասնելով 2023 թվականի հունվարից ի վեր ամենացածր մակարդակին։
Hermès-ը շատ ավելի խոցելի է եղել Չինաստանում առկա խնդիրների նկատմամբ, քան իր հիմնական մրցակիցները։ Քանի որ տարածաշրջանը, ներառյալ Չինաստանը, կազմում է ֆրանսիական ապրանքանիշի եկամտի գրեթե կեսը, պրեմիում դասի պայուսակների վաճառքը կմնա ճնշման տակ, մինչև չինացիները կրկին չսկսեն պատվիրել շքեղ խնջույքներ։

Когда речь заходит об оценке потенциального восстановления продаж своего модного дома в Китае, исполнительный председатель Hermès Аксель Дюма использует весьма неожиданный экономический индикатор — цены на свинину, пишет BoF.
«Свинину в Китае особенно активно употребляют во время банкетов и ресторанных застолий. Это отличный показатель праздничных настроений в обществе», — заявил Дюма аналитикам во время презентации финансовых результатов компании за первое полугодие. — «Я не говорю, что все наши клиенты чувствительны к ценам на свинину, но я жду их роста — это станет верным признаком оптимизма и стремления людей к радости».
Торможение азиатского гиганта
Сектор роскоши сильно пострадал от сокращения расходов потребителями в Китае, который долгие годы оставался ключевым двигателем роста для всей индустрии.
Хотя Hermès International SCA отчиталась о росте продаж во втором квартале в пределах ожиданий рынка, отсутствие роста в КНР вызвало серьезную тревогу у аналитиков.
Аксель Дюма подчеркнул, что китайский рынок еще «не вышел из зоны риска». Это заставляет его внимательно следить не только за кризисом на местном рынке недвижимости, но и за динамикой цен на свиное мясо.
Рынок мяса не дает повода для оптимизма
Пока что эти показатели вряд ли могут утешить главу модного дома:
Падение акций и зависимость от КНР
Продажи знаменитых кожаных изделий Hermès оказались ниже ожиданий инвесторов, усилив опасения по поводу высокой зависимости бренда от ослабевающего китайского рынка.
На этом фоне акции Hermès во среду рухнули почти на 11,5%, упав до самого низкого уровня с января 2023 года.
Hermès оказался намного более уязвимым к проблемам в Китае, чем его главные конкуренты. Поскольку на регион, включающий КНР, приходится почти половина всей выручки французского бренда, пока китайцы не начнут снова заказывать пышные банкеты — продажи сумок премиум-класса останутся под давлением.