Hermès-ի գործադիր տնօրենը հետևում է Չինաստանում մսի գներին՝ Birkin պայուսակների պահանջարկը կանխատեսելու համար
19:35, 30 հուլիսի
Չինաստանում իր նորաձևության տան վաճառքի հնարավոր վերականգնումը գնահատելիս Hermès-ի գործադիր նախագահ Ակսել Դյուման օգտագործում է բավականին անսպասելի տնտեսական ցուցանիշ՝ խոզի մսի գները, հաղորդում է BoF-ը։
«Խոզի միսը հատկապես տարածված է Չինաստանում խնջույքների և ռեստորանային հավաքույթների ժամանակ։ Սա հասարակության մեջ տոնական տրամադրության հիանալի ցուցանիշ է», - վերլուծաբաններին ասել է Դյուման ընկերության առաջին կիսամյակի ֆինանսական արդյունքների ներկայացման ժամանակ։ «Ես չեմ ասում, որ մեր բոլոր հաճախորդները զգայուն են խոզի մսի գների նկատմամբ, բայց ես ակնկալում եմ, որ դրանք կբարձրանան. սա լավատեսության և մարդկանց ուրախության ցանկության հաստատ նշան կլինի»։
Ասիական հսկայի դանդաղեցումը
Շքեղության ոլորտը ծանր հարված է ստացել Չինաստանում սպառողական ծախսերի կրճատումից, որը երկար ժամանակ եղել է ամբողջ ոլորտի աճի հիմնական շարժիչ ուժը։
Մինչ Hermès International SCA-ն երկրորդ եռամսյակում հայտնել է վաճառքի աճի մասին՝ համապատասխան շուկայի սպասումներին, Չինաստանում աճի բացակայությունը լուրջ մտահոգություններ է առաջացրել վերլուծաբանների շրջանում։
Ակսել Դյուման ընդգծել է, որ չինական շուկան դեռևս «դուրս չի եկել ռիսկի գոտուց»։ Սա նրան դրդում է ուշադիր հետևել ոչ միայն տեղական անշարժ գույքի շուկայի ճգնաժամին, այլև խոզի մսի գների դինամիկային։
Մսի շուկան լավատեսության քիչ առիթ է տալիս։
Առայժմ այս թվերը, հավանաբար, չեն մխիթարի նորաձևության տան ղեկավարին.
Չինաստանում խոզի մսի մեծածախ գները անցյալ ամիս իջել են մինչև 16 տարվա ամենացածր մակարդակ։
Չնայած Չինաստանի կառավարության կողմից արտադրության ծավալները կրճատելու և շուկայի կայունությունը պահպանելու փորձերին, գների վերականգնումը, հավանաբար, երկարաժամկետ կլինի։
Ակցիաները անկում են ապրում և կախվածություն են ստեղծում Չինաստանից
Hermès-ի հայտնի կաշվե իրերի վաճառքը նվազել է ներդրողների սպասումներից ցածր, ինչը մտահոգություններ է առաջացրել ապրանքանիշի թուլացող չինական շուկայից մեծ կախվածության վերաբերյալ։
Այս ֆոնին Hermès-ի բաժնետոմսերը չորեքշաբթի օրը կտրուկ անկում են ապրել գրեթե 11.5%-ով՝ հասնելով 2023 թվականի հունվարից ի վեր ամենացածր մակարդակին։
Hermès-ը շատ ավելի խոցելի է եղել Չինաստանում առկա խնդիրների նկատմամբ, քան իր հիմնական մրցակիցները։ Քանի որ տարածաշրջանը, ներառյալ Չինաստանը, կազմում է ֆրանսիական ապրանքանիշի եկամտի գրեթե կեսը, պրեմիում դասի պայուսակների վաճառքը կմնա ճնշման տակ, մինչև չինացիները կրկին չսկսեն պատվիրել շքեղ խնջույքներ։

When assessing the potential recovery of his fashion house's sales in China, Hermès Executive Chairman Axel Dumas turns to a rather unexpected economic indicator: the price of pork, Bloomberg reports.
"Pork in China is particularly consumed during banquets and festive dining out. It serves as an excellent gauge of the overall celebratory mood in society," Dumas told analysts during the company's first-half financial results presentation. "I'm not saying all our clients are sensitive to pork prices, but I am waiting for them to rise—it will be a sure sign of optimism and people seeking joy."
The luxury sector has been hit hard by retrenching consumers in China, which for years served as the primary growth engine for the entire industry.
Although Hermès International SCA reported second-quarter sales growth in line with market expectations, the lack of acceleration in China sounded alarm bells among analysts.
Axel Dumas emphasized that the Chinese market is "not out of the woods yet." This has led him to closely monitor not only the country's ongoing real estate crisis, but also the price dynamics of pork.
For now, these indicators offer little solace to the fashion house chief:
Wholesale pork prices in China dropped to a 16-year low last month.
Delayed recovery: Despite efforts by the Chinese government to curb production and stabilize the market, a rebound in prices is likely to be a prolonged process.
Sales of Hermès' famed leather goods fell short of investor expectations, amplifying fears regarding the brand's high reliance on the weakening Chinese market.
Against this backdrop, Hermès shares plummeted nearly 11.5% on Wednesday, sinking to their lowest level since January 2023.
Hermès has proven significantly more vulnerable to China's economic headwinds than its primary rivals. With the region encompassing China accounting for nearly half of the French brand's total revenue, premium handbag sales will likely remain under pressure until Chinese consumers start booking lavish banquets once again.