Ճապոնացի նկարչուհի Յայոյի Կուսաման, աշխարհի ամենահայտնի և առևտրային առումով հաջողակ նկարիչներից մեկը, մահացել է 97 տարեկանում։ Այս մասին հայտարարվել է նկարչուհու պաշտոնական կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
«Խորը վշտով հայտարարում ենք Յայոյի Կուսամայի մահվան մասին օգոստոսի 14-ին Տոկիոյի հիվանդանոցում», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Մահվան պահին Կուսաման ժամանակակից արվեստի ամենահայտնի և առևտրային առումով հաջողակ դեմքերից մեկն էր։ Նրա հայտնի «Անվերջության հայելիների սենյակները»՝ լայնածավալ ինստալյացիաները, որոնք դիտողներին ընկղմում էին լույսի և գույների անվերջ արտացոլանքների մեջ, գրավում էին միլիոնավոր այցելուների թանգարաններ և պատկերասրահներ, հաղորդում է CNN-ը։
Նույնքան ճանաչելի էին նաև նրա դդմի քանդակներն ու կետիկներով նկարները, որոնք աճուրդներում վաճառվել են միլիոնավոր դոլարներով։ Այնուամենայնիվ, նկարչուհու միջազգային ճանաչումը իր հետագա տարիներին հատկապես տպավորիչ է, հաշվի առնելով նրա հաղթահարած բազմաթիվ մարտահրավերները՝ մանկության ծանր տրավմաները, հոգեկան հիվանդությունը և հարաբերական մոռացության երկար տարիները։
Կուսաման ծնվել է 1929 թվականին՝ դիսֆունկցիոնալ և բռնարար ընտանիքում։ Նա մանկության մեծ մասն անցկացրել է զինամթերքի գործարանում՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ պարաշյուտներ կարելով կայսերական ճապոնական բանակի համար։ Նույնիսկ այդ ժամանակ նկարչուհին վառ հալյուցինացիաներ էր ապրում. շրջապատող աշխարհը թվում էր լի անվերջ կետերի նախշերով՝ մոտիվ, որը հետագայում կդառնար նրա աշխատանքի հիմնական մասը։
Կարիերայի սկզբում նա դիմել է աբստրակցիային և կրկնվող կետերի նախշերին, որոնք հետագայում դարձել են նրա հայտնի «Անվերջության ցանցեր» շարքի հիմքը։
27 տարեկանում Կուսաման տեղափոխվել է Միացյալ Նահանգներ 1950-ականների վերջին։ Նա սկզբում ժամանել է Սիեթլ, ապա տեղափոխվել Նյու Յորք՝ փոփ արվեստի շարժման ի հայտ գալու գագաթնակետին։
Այնտեղ նկարչուհին, ըստ էության, գլխիվայր շրջել է աբստրակտ էքսպրեսիոնիզմի ավանդույթները՝ իր աշխատանքները լցնելով կետերի, գույների և ֆալոսային ձևերի պտույտներով։ Նա ստեղծել է աշխատանքների հսկայական ծավալ՝ աշխատելով ոչ միայն նկարչության և քանդակագործության, այլև կինոյի, գրականության և պերֆորմանսի հետ։
1960-ականների հակամշակույթի ոգով Կուսաման բեմադրել է, այսպես կոչված, «հեփենինգներ»՝ իր մասնակիցների մերկ մարմինները վերածելով կետերով ծածկված կենդանի կտավների։
1968 թվականին նա նաև հայտնի է դարձել ԱՄՆ նախագահ Ռիչարդ Նիքսոնին ուղղված անսովոր բաց նամակով, որում նա առաջարկել է սեռական հարաբերություն ունենալ նրա հետ՝ Վիետնամի պատերազմը դադարեցնելու դիմաց։
Նիքսոնը, ըստ երևույթին, չի արձագանքել առաջարկին։ Վիետնամի պատերազմն ավարտվել է միայն 1975 թվականին՝ Սայգոնի անկումից հետո։ Սակայն նման դրվագները ցույց են տվել, որ Կուսամայի վառ, գույներով լի և ուրախ աշխատանքների հետևում կանգնած էր մի նկարչուհի, որը պատրաստ էր անդրադառնալ իր ժամանակի ամենահրատապ հարցերին՝ գենդերային հավասարությանը, գեյերի իրավունքներին և հակապատերազմական շարժմանը։
Արվեստի հաստատությունը հաճախ փոխառում էր Կուսամայի գաղափարները, իսկ երբեմն նույնիսկ ուղղակիորեն պատճենում էր նրա աշխատանքները։ Սակայն նրանք երբեք լիովին չէին ընդունում նրան։ Չնայած Էնդի Ուորհոլի և Դոնալդ Ջադի նման նկարիչների հետ իր բարեկամությանը, Կուսաման մի տեսակ օտար էր մնում։ Ինչպես գրել է Սողոմոն Ռ. Գուգենհայմի թանգարանի ասիական արվեստի ավագ վարիչ Ալեքսանդրա Մունրոն, Կուսամային արևմտյան գեղարվեստական հոսանքից բաժանում էին մի քանի գործոններ, այդ թվում՝ նրա ծագումը և նրա աշխատանքի հոգեբանական բնույթը։
1970-ականների սկզբին Կուսաման վերադարձել է Ճապոնիա և շուտով գործնականում անհետացել հանրության աչքից։ Մի քանի տարի անց նա կամավոր կերպով տեղափոխվել է Տոկիոյի հոգեբուժարան, որտեղ շարունակել է ապրել իր կյանքի մնացած մասը։ Կուսաման, որը հազվադեպ էր նախնական ուրվագծեր անում աշխատանք սկսելուց առաջ, շարունակել է ստեղծագործություններ ստեղծել անմիջապես հիվանդանոցում և մոտակայքում գտնվող փոքրիկ ստուդիայում։ Տասից ավելի հարաբերական մոռացությունից հետո 1980-ականների վերջին սկսվել է նրա ստեղծագործությունների վերանայումը։
Ժամանակակից արվեստի այս նոր հեռանկարով Կուսամայի աշխատանքը արժանի ճանաչում է ստացել։ Նրա վաղուց մոռացված նկարները կրկին հայտնվեցին արևմտյան խոշոր ցուցահանդեսներում։ 1989 թվականին Նյու Յորքում Միջազգային ժամանակակից արվեստի կենտրոնում անցկացվել է նրա աշխատանքների խոշոր հետահայաց ցուցահանդես։ Եվ 1993 թվականին միջազգային արվեստի աշխարհը վերջապես ճանաչել է Կուսամային՝ հրավիրելով նրան ներկայացնել Ճապոնիան Վենետիկի բիենալեում: Հատկանշական է, որ 27 տարի առաջ նա նույն միջոցառմանը հայտնվել էր գրեթե առանց հրավերի՝ իտալական տաղավարի առջևի մարգագետինին տեղադրելով 1500 հայելային գնդիկներ: Կազմակերպիչները նույնիսկ ստիպված էին միջամտել, որպեսզի նկարչուհին չկարողանար վաճառել պլաստիկե գնդիկները երկու դոլարով: Ճանաչման աճին զուգընթաց նրա աշխատանքների գինը կտրուկ աճել է: 2022 թվականի մայիսին նկարչուհու վաղ շրջանի նկարներից մեկը՝ «Անվերնագիր (Ցանցեր)»-ը, վաճառվել է գրեթե 10,5 միլիոն դոլարով՝ սահմանելով Կուսամայի աշխատանքների աճուրդային ամենաբարձր գնի ռեկորդ:
Նա նաև մշտապես դասվել է աշխարհի ամենաշատ վաճառվող նկարիչների շարքին. միայն 2023 թվականին նրա աշխատանքները վաճառվել են ընդհանուր առմամբ 190.5 միլիոն դոլարով Հոնկոնգի, Նյու Յորքի և այլ քաղաքների աճուրդներում։
Նրա հայտնի դդումները դարձել են ցանկալի արվեստի առարկաներ և, հաճախ հսկայական գներով, հայտնվել են թանգարաններում, մշակութային տարածքներում և ժամանակակից բնակելի համալիրներում։ Դրանց թվում էր ճապոնական Նաոշիմա կղզում գտնվող քանդակը, որը 2021 թվականին ծովը քշեց թայֆունը։
2017 թվականին Տոկիոյում բացվել է բացառապես Կուսամայի աշխատանքներին նվիրված թանգարան։ Միևնույն ժամանակ, նրա «Անվերջ հայելիների սենյակներում» արված այցելուների լուսանկարները ողողել են Ինստագրամը։ Louis Vuitton-ի հետ համագործակցությունը և 2018 թվականի «Կուսամա. Անսահմանություն» վավերագրական ֆիլմը նկարչի դեմքը ճանաչելի են դարձրել արվեստի աշխարհից շատ ավելի հեռու՝ գովազդային վահանակներից մինչև կինոթատրոններ։
Յայոյի Կուսաման, հնարավոր է, իր ժամանակից առաջ անցած նկարիչ էր։ Բայց, ի վերջո, աշխարհը հասել է նրան։

Japanese artist Yayoi Kusama, one of the world’s most famous and commercially successful artists, has died at the age of 97. The news was announced in a statement published on the artist’s official website.
“It is with deep sorrow that we announce the passing of Yayoi Kusama at a hospital in Tokyo on August 14,” the statement said.
By the time of her death, Kusama had become one of the most popular and commercially successful figures in contemporary art. Her celebrated Infinity Mirror Rooms — immersive installations that surround visitors with seemingly endless reflections of light and color — have attracted millions of people to museums and galleries around the world, CNN reports.
Her instantly recognizable pumpkin sculptures and polka-dot paintings became equally iconic, fetching millions of dollars at auction.
Yet the global recognition Kusama achieved later in life was particularly remarkable given the many hardships she overcame, including childhood trauma, mental illness and decades of relative obscurity.
Kusama was born in 1929 into a troubled family where she experienced abuse. Much of her childhood was spent at a military factory, sewing parachutes for the Japanese Imperial Army during World War II. Even then, she experienced vivid hallucinations in which the world around her appeared to be filled with endless patterns of dots — a motif that would eventually become one of the defining elements of her art.
Early in her career, she embraced abstraction and repetitive dot patterns, which later became the foundation of her celebrated Infinity Nets series.
At 27, Kusama moved to the United States in the late 1950s. She initially arrived in Seattle before relocating to New York, where the Pop Art movement was beginning to take shape.
There, she effectively turned the traditions of Abstract Expressionism on their head, filling her works with swirling dots, vivid colors and phallic forms. She produced an enormous body of work across painting and sculpture, as well as film, literature and performance art.
In the spirit of the counterculture of the 1960s, Kusama staged so-called “happenings,” turning participants’ nude bodies into living canvases covered in dots.
In 1968, she also made headlines with an extraordinary open letter to US President Richard Nixon, in which she offered to have sex with him in exchange for ending the Vietnam War.
Apparently, Nixon did not respond to the proposal. The Vietnam War ended only in 1975 following the fall of Saigon. But episodes like this demonstrated that behind Kusama’s colorful, exuberant works was an artist willing to confront some of the most pressing issues of her time, including gender equality, gay rights and the anti-war movement.
The art establishment frequently borrowed Kusama’s ideas and, at times, directly copied her work. Yet it never fully embraced her. Despite friendships with artists including Andy Warhol and Donald Judd, Kusama remained something of an outsider.
As Alexandra Munroe, senior curator of Asian art at the Solomon R. Guggenheim Museum, wrote, several factors separated Kusama from the Western artistic mainstream, including her background and the psychological dimension of her work.
In the early 1970s, Kusama returned to Japan and soon virtually disappeared from public life. Several years later, she voluntarily moved into a psychiatric hospital in Tokyo, where she continued to live for the rest of her life.
Obsessed with art and extraordinarily prolific, Kusama rarely made preliminary sketches before beginning a work. She continued creating art at the hospital and in a small studio nearby. After more than a decade of relative obscurity, a major reassessment of her work began in the late 1980s.
As contemporary art was viewed through a new lens, Kusama’s work received the recognition it had long deserved. Her once-forgotten paintings began appearing in major Western exhibitions. In 1989, a major retrospective of her work was held in New York at the Center for International Contemporary Arts.
Then, in 1993, the international art world finally gave Kusama its full recognition by inviting her to represent Japan at the Venice Biennale. Remarkably, 27 years earlier she had effectively shown up at the event uninvited, installing 1,500 mirrored spheres on the lawn outside the Italian Pavilion. Organizers eventually intervened to stop her from selling the plastic spheres for $2 apiece.
As her reputation grew, so did the value of her work. In May 2022, one of the artist’s early paintings, Untitled (Nets), sold for nearly $10.5 million, setting an auction record for Kusama’s work. She also consistently ranked among the world’s best-selling artists: in 2023 alone, her works sold for a combined $190.5 million at auctions in Hong Kong, New York and other cities.
Her iconic pumpkins became highly coveted art objects, often appearing at museums, cultural institutions and contemporary residential developments for enormous sums. One such sculpture stood on the Japanese island of Naoshima before being swept into the sea by a typhoon in 2021.
In 2017, a museum dedicated exclusively to Kusama’s work opened in Tokyo. Meanwhile, photographs taken by visitors inside her Infinity Mirror Rooms flooded Instagram. Her collaboration with Louis Vuitton and the 2018 documentary Kusama: Infinity made the artist’s face recognizable far beyond the art world — from advertising billboards to movie theaters.
Yayoi Kusama may have been an artist ahead of her time. But eventually, the world caught up with her.