Նոր ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ կրծքի գրավչության հարցում համաչափությունը կարող է ավելի կարևոր լինել, քան չափսը։
Մինչ շատ պլաստիկ վիրաբույժներ մեծ օգուտ են քաղել «որքան մեծ է, այնքան լավ» կարգախոսի միջոցով, Բրազիլիայի Պասո Ֆունդոյի համալսարանի գիտնականների մի խումբ պարզել է, որ «իդեալական կուրծքը» կախված է ոչ այնքան ծավալից, որքան դրա բաշխումից, հաղորդում է NYP-ն։
Հետազոտողները խնդրել են 239 բժշկական ուսանողների գնահատել երեք պատկերներից բաղկացած շարք և ընտրել ամենագրավիչ ձևը։
Պատկերների մեծ մասը ներառում էր կրծքերի վերին և ստորին մասերի (կամ բևեռների) տարբեր հարաբերակցություններ՝ համապատասխանաբար 40/60, 50/50 և 60/40։
Հարցման մասնակիցների միայն համեստ 10%-ն է նախընտրել 60/40 հարաբերակցությունը, որը ներառում է ավելի լիքը վերին կես և, հետևաբար, բոլոր տարբերակներից ամենալիքը կուրծքը։
Հարցվածների 28.9%-ը նախընտրել է ավելի ցածր լիքը կուրծքը՝ 40/60 հարաբերակցությամբ։
Ի հակադրություն, ուսանողների 61.1%-ը ընտրել է 50/50 հարաբերակցությունը, ինչը վկայում է հավասարաչափ բաշխման հստակ նախապատվության մասին։
Այս արդյունքները հակասում են Նյու Յորքի համալսարանի՝ 2023 թվականի ուսումնասիրությանը, որը պարզել է, որ միջին չափի կուրծքերը, որոնց վերին կեսում գերակշռում է ծավալը, ստացել են ավելի բարձր գրավչության գնահատականներ թե՛ տղամարդկանց, թե՛ կանանց կողմից։
Իրենց վերջին ուսումնասիրության մեջ հետազոտողները նաև պարզել են, որ հարցվածները տարբեր նախասիրություններ ունեին պտուկների տեղադրման վերաբերյալ. հարցվածների գրեթե 60%-ը քվեարկել է պտուկների կենտրոնական դիրքի օգտին։
Խումբը նշում է, որ կարծիքները, ընդհանուր առմամբ, համընկնում էին սեռերի միջև, ինչը ենթադրում է կրծքերի գեղագիտության գնահատման միասնական սանդղակ։
Հետազոտողները հույս ունեն, որ այս արդյունքները կօգնեն պլաստիկ վիրաբույժներին ավելի լավ հասկանալ պացիենտների կարիքները և, հնարավոր է, կհանգեցնեն համաչափությունը առաջնահերթություն տվող տեխնիկայի և ընթացակարգերի մշակմանը։
Այս արդյունքները նաև արտացոլում են պլաստիկ վիրաբուժության ավելի լայն միտումները. հիվանդները ավելի ու ավելի են ընտրում ավելի աննկատ, ակնհայտորեն պակաս «փքված» տեսք, ինչի մասին է վկայում այսպես կոչված սվիտերային կուրծքերի պահանջարկի աճը։
«Հիվանդները նախկինում մեզ ոգեշնչման համար բերում էին [լիքը կուրծք ունեցող] կանանց լուսանկարներ՝ բիկինիով կամ մերկ, բայց մենք նկատել ենք մի միտում. կանայք խնդրում են ավելի փոքր, ավելի էլեգանտ իմպլանտներ», - նախկինում The Post-ին ասել էր վկայագրված պլաստիկ վիրաբույժ, բժիշկ Ռայան Նեյնշտեյնը՝ նշելով, որ վերջին տասնամյակում մեծ չափի իմպլանտները մեծ պահանջարկ ունեին։
«Կանայք այժմ միջինում մեծացնում են միայն մեկ չափսով, համեմատած [2010-ականներին] երեք կամ չորս չափսի հետ»։
Այնուամենայնիվ, փոքր կուրծք ունենալու ցանկությունը կարող է նաև ծառայել որպես... անվտանգության նախազգուշական միջոց։
Տեխասի A&M համալսարանի 2024 թվականի ուսումնասիրությունը պարզել է, որ մեծ կուրծք ունեցող կանայք ավելի հակված են բանավոր և անուղղակի ագրեսիայի ենթարկվելու այլ կանանց կողմից։ Հետազոտողները եզրակացրել են, որ տպավորիչ կորագծեր ունեցող կանայք ենթագիտակցորեն ընկալվում են որպես սպառնալիք։
Մասնավոր ինքնաթիռներ, շքեղ վիլլաներ և թանկարժեք արձակուրդներ. Քենդալ Ջենների ընտանիքը մտահոգություն ունի, որ Ջեյքոբ Էլորդին չարաշահում է նրա հարստությունը14:27, 1 սեպտեմբերի
Գիտնականները պարզել են, թե ինչ տեսք ունի իդեալական կուրծքը13:28, 1 սեպտեմբերի
54-ամյա Կարմեն Էլեկտրան սեքսուալ «նախաճաշ» է կազմակերպել Բեռլինում՝ կուրծքը ծածկելով միայն անանասի կտորներով12:30, 1 սեպտեմբերի
ArmenՅԱՆs. Ջեք Թոփալյան՝ «էյֆորիայի» հայ աստղը․ ինչպե՞ս բիզնեսը փոխարինեց դերասանի կարիերայով, «տանջեց» Ջեյքոբ Էլորդիին ու հայերեն խոսեց ամերիկյան հայտնի սերիալում12:12, 1 սեպտեմբերի
«Բոլորը սարսափից շշնջում են մեջքի ետևում». Աննա Վինտուրի անձնակազմը ցնցված է Ջոն Գալիանոյի հետ Met Gala-ի ձախողումից11:43, 1 սեպտեմբերի

A new study has found that when it comes to breast attractiveness, symmetry may matter more than size.
While many plastic surgeons have built lucrative practices around the belief that “bigger is better,” a team of researchers from the University of Passo Fundo in Brazil found that the “ideal breast” has less to do with volume than with how that volume is distributed, according to the New York Post.
The researchers asked 239 medical students to assess a series of three images and choose the most attractive shape.
The “holy trinity” of images featured different ratios between the upper and lower portions, or “poles,” of the breast: 40/60, 50/50 and 60/40, respectively.
Just 10% of participants preferred the 60/40 ratio, which features greater fullness in the upper half and was therefore the fullest-looking breast among the three options.
Another 28.9% of respondents favored lower-pole fullness, represented by the 40/60 ratio.
By contrast, 61.1% of the students chose the 50/50 ratio, indicating a clear preference for an even distribution of volume.
The findings contradict a 2023 study by New York University, which found that moderately sized breasts with greater fullness in the upper half received higher attractiveness ratings from both men and women.
The latest study also examined preferences regarding nipple placement, with nearly 60% of respondents choosing a centrally positioned nipple.
The researchers noted that the preferences of male and female participants were broadly similar, suggesting there may be a shared standard for evaluating breast aesthetics.
The team hopes the findings will help plastic surgeons better understand patients’ preferences and potentially lead to the development of techniques and procedures that place greater emphasis on symmetry.
The findings also echo broader trends in cosmetic surgery, with patients increasingly opting for a more understated, noticeably less “augmented” look — a shift reflected in growing demand for what has been dubbed “sweater boobs.”
“Patients used to bring us inspiration photos of [large-breasted] women in bikinis or topless, but we’ve noticed a trend: Women are now asking for smaller, more elegant implants,” board-certified plastic surgeon Dr. Ryan Neinstein previously told The Post, noting that enormous implants were hugely popular over the past decade.
“Now women are increasing their breast size by an average of just one cup size, whereas [in the 2010s] they were going up three or four cup sizes.”
Still, the move toward smaller breasts may also serve as a matter of safety.
A 2024 study from Texas A&M University found that women with larger breasts were more likely to experience verbal and indirect aggression from other women. Researchers concluded that women with more prominent figures may be subconsciously perceived as a threat.