Նոր ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ կրծքի գրավչության հարցում համաչափությունը կարող է ավելի կարևոր լինել, քան չափսը։
Մինչ շատ պլաստիկ վիրաբույժներ մեծ օգուտ են քաղել «որքան մեծ է, այնքան լավ» կարգախոսի միջոցով, Բրազիլիայի Պասո Ֆունդոյի համալսարանի գիտնականների մի խումբ պարզել է, որ «իդեալական կուրծքը» կախված է ոչ այնքան ծավալից, որքան դրա բաշխումից, հաղորդում է NYP-ն։
Հետազոտողները խնդրել են 239 բժշկական ուսանողների գնահատել երեք պատկերներից բաղկացած շարք և ընտրել ամենագրավիչ ձևը։
Պատկերների մեծ մասը ներառում էր կրծքերի վերին և ստորին մասերի (կամ բևեռների) տարբեր հարաբերակցություններ՝ համապատասխանաբար 40/60, 50/50 և 60/40։
Հարցման մասնակիցների միայն համեստ 10%-ն է նախընտրել 60/40 հարաբերակցությունը, որը ներառում է ավելի լիքը վերին կես և, հետևաբար, բոլոր տարբերակներից ամենալիքը կուրծքը։
Հարցվածների 28.9%-ը նախընտրել է ավելի ցածր լիքը կուրծքը՝ 40/60 հարաբերակցությամբ։
Ի հակադրություն, ուսանողների 61.1%-ը ընտրել է 50/50 հարաբերակցությունը, ինչը վկայում է հավասարաչափ բաշխման հստակ նախապատվության մասին։
Այս արդյունքները հակասում են Նյու Յորքի համալսարանի՝ 2023 թվականի ուսումնասիրությանը, որը պարզել է, որ միջին չափի կուրծքերը, որոնց վերին կեսում գերակշռում է ծավալը, ստացել են ավելի բարձր գրավչության գնահատականներ թե՛ տղամարդկանց, թե՛ կանանց կողմից։
Իրենց վերջին ուսումնասիրության մեջ հետազոտողները նաև պարզել են, որ հարցվածները տարբեր նախասիրություններ ունեին պտուկների տեղադրման վերաբերյալ. հարցվածների գրեթե 60%-ը քվեարկել է պտուկների կենտրոնական դիրքի օգտին։
Խումբը նշում է, որ կարծիքները, ընդհանուր առմամբ, համընկնում էին սեռերի միջև, ինչը ենթադրում է կրծքերի գեղագիտության գնահատման միասնական սանդղակ։
Հետազոտողները հույս ունեն, որ այս արդյունքները կօգնեն պլաստիկ վիրաբույժներին ավելի լավ հասկանալ պացիենտների կարիքները և, հնարավոր է, կհանգեցնեն համաչափությունը առաջնահերթություն տվող տեխնիկայի և ընթացակարգերի մշակմանը։
Այս արդյունքները նաև արտացոլում են պլաստիկ վիրաբուժության ավելի լայն միտումները. հիվանդները ավելի ու ավելի են ընտրում ավելի աննկատ, ակնհայտորեն պակաս «փքված» տեսք, ինչի մասին է վկայում այսպես կոչված սվիտերային կուրծքերի պահանջարկի աճը։
«Հիվանդները նախկինում մեզ ոգեշնչման համար բերում էին [լիքը կուրծք ունեցող] կանանց լուսանկարներ՝ բիկինիով կամ մերկ, բայց մենք նկատել ենք մի միտում. կանայք խնդրում են ավելի փոքր, ավելի էլեգանտ իմպլանտներ», - նախկինում The Post-ին ասել էր վկայագրված պլաստիկ վիրաբույժ, բժիշկ Ռայան Նեյնշտեյնը՝ նշելով, որ վերջին տասնամյակում մեծ չափի իմպլանտները մեծ պահանջարկ ունեին։
«Կանայք այժմ միջինում մեծացնում են միայն մեկ չափսով, համեմատած [2010-ականներին] երեք կամ չորս չափսի հետ»։
Այնուամենայնիվ, փոքր կուրծք ունենալու ցանկությունը կարող է նաև ծառայել որպես... անվտանգության նախազգուշական միջոց։
Տեխասի A&M համալսարանի 2024 թվականի ուսումնասիրությունը պարզել է, որ մեծ կուրծք ունեցող կանայք ավելի հակված են բանավոր և անուղղակի ագրեսիայի ենթարկվելու այլ կանանց կողմից։ Հետազոտողները եզրակացրել են, որ տպավորիչ կորագծեր ունեցող կանայք ենթագիտակցորեն ընկալվում են որպես սպառնալիք։
Մասնավոր ինքնաթիռներ, շքեղ վիլլաներ և թանկարժեք արձակուրդներ. Քենդալ Ջենների ընտանիքը մտահոգություն ունի, որ Ջեյքոբ Էլորդին չարաշահում է նրա հարստությունը14:27, 1 սեպտեմբերի
Գիտնականները պարզել են, թե ինչ տեսք ունի իդեալական կուրծքը13:28, 1 սեպտեմբերի
54-ամյա Կարմեն Էլեկտրան սեքսուալ «նախաճաշ» է կազմակերպել Բեռլինում՝ կուրծքը ծածկելով միայն անանասի կտորներով12:30, 1 սեպտեմբերի
ArmenՅԱՆs. Ջեք Թոփալյան՝ «էյֆորիայի» հայ աստղը․ ինչպե՞ս բիզնեսը փոխարինեց դերասանի կարիերայով, «տանջեց» Ջեյքոբ Էլորդիին ու հայերեն խոսեց ամերիկյան հայտնի սերիալում12:12, 1 սեպտեմբերի
«Բոլորը սարսափից շշնջում են մեջքի ետևում». Աննա Վինտուրի անձնակազմը ցնցված է Ջոն Գալիանոյի հետ Met Gala-ի ձախողումից11:43, 1 սեպտեմբերի

Новое исследование показало, что в вопросах привлекательности груди симметрия может быть важнее размера.
Хотя многие пластические хирурги неплохо заработали на вере в то, что «больше — значит лучше», команда ученых из Университета Пассу-Фунду в Бразилии выяснила, что «идеальная грудь» зависит не столько от объема, сколько от его распределения, пишет NYP.
Исследователи попросили 239 студентов-медиков оценить серию из трех изображений и выбрать наиболее привлекательную форму.
«Святая троица» снимков включала различные соотношения верхней и нижней частей (или полюсов) груди: 40/60, 50/50 и 60/40 соответственно.
Лишь скромные 10% участников опроса отдали предпочтение соотношению 60/40, которое отличается более объемной верхней половиной и, следовательно, является самой пышной грудью из всех предложенных.
28,9% респондентов склонились к нижней полноте с пропорцией 40/60.
Напротив, 61.1% студентов выбрали соотношение 50/50, что говорит о явной симпатии к равномерному распределению.
Эти результаты противоречат исследованию Нью-Йоркского университета 2023 года, которое показало, что грудь умеренного размера с преобладанием объема в верхней половине получает более высокие оценки привлекательности как у мужчин, так и у женщин.
В ходе последней работы исследователи также выяснили, что респонденты имеют определенные предпочтения насчет расположения сосков: почти 60% опрошенных проголосовали за их центральное положение.
Команда отмечает, что мнения представителей разных полов в целом совпадали, что говорит о некой единой шкале оценки эстетики груди.
Исследователи надеются, что эти результаты помогут пластическим хирургам лучше понимать запросы пациентов и, возможно, приведут к развитию техник и процедур, в приоритете которых стоит именно симметрия.
Эти выводы также перекликаются с более широкими тенденциями в пластической хирургии: пациенты все чаще выбирают более сдержанный, явно менее «надутый» вид, что подтверждается ростом спроса на так называемую грудь под свитером (sweater boobs).
«Раньше пациенты приносили нам в качестве вдохновения фотографии [пышногрудых] женщин в бикини или топлес, но мы заметили тенденцию: женщины стали просить более мелкие и элегантные имплантаты», — рассказывал ранее изданию The Post сертифицированный пластический хирург доктор Райан Найнштейн (Dr. Ryan Neinstein), отметив при этом, что в прошлое десятилетие огромные имплантаты пользовались огромным спросом.
«Теперь женщины увеличивают грудь в среднем лишь на один размер, тогда как [в 2010-х] они прибавляли по три и четыре размера».
Тем не менее, тяга к миниатюрным формам может служить и... мерой безопасности.
Исследование Техасского университета A&M за 2024 год показало, что женщины с большой грудью чаще сталкиваются с вербальной и косвенной агрессией со стороны других женщин. Ученые пришли к выводу, что женщины с внушительными формами подсознательно воспринимаются как угроза.
15:40, 1 сентября
«Все в ужасе шепчутся за спиной»: сотрудники Анны Винтур шокированы провалом Met Gala с Джоном Гальяно11:43, 1 сентября
Первая леди «на полставки»: биограф Трампа заявил, что Мелания живет отдельной жизнью в Нью-Йорке11:17, 1 сентября
Бьянка Цензори снова эпатирует: ее красный купальник оставил минимум места для фантазии10:33, 1 сентября
90 лет пролежали без дела — и оказались золотой жилой: забытые часы Patek Philippe ушли за £59 тысяч