«Իմ ճանաչած բոլոր շարքային թուրքերն ընդունում են, որ ցեղասպանություն եղել է, մերժողը Թուրքիայի կառավարությունն է»,- այսօր Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ամերիկացի հայտնի դերասան Դին Քեյնը, որն այստեղ երեկոյան կմասնակցի Հայոց ցեղասպանության մասին «Ժխտման ճարտարապետներ» վավերագրական ֆիլմի պրեմիերային:
Դինը ֆիլմի համահեղինակներից է: 2017-ին նա ֆիլմի նկարահանումների շրջանակնում այցելել էր Հայաստան: Ինչպե՞ս է իմացել Հայոց ցեղասպանության մասին ամերիկացի դերասանն այն դեպքում, երբ, իր իսկ խոսքով, ամերիկացիների մեծ մասը չգիտի այդ մասին.
«Ես սովորել եմ աշխարհի լավագույն համալսարաններից մեկում՝ Փրինսթոնի համալսարանում, իմ հիմնական առարկան պատմությունն էր: Մի ընկեր ունեի՝ Քեւին Մաթոսյան, մեկ օր ինձ հարցրեց, թե ինչ գիտեմ Հայոց ցեղասպանության մասին, ես ինձ շատ վատ զգացի, քանի որ, լինելով պատմաբան, ոչինչ չգիտեի այդ մասին, եւ նա ինձ հրավիրեց մասնակցել Լոս Անջելեսում ապրիլքսանչորսյան երթին»:
Դին Քեյնը Հայոց ցեղասպանության մասին վավերագրական ֆիլմ նկարահանելու գաղափարով կիսվում է իր ընկերոջ՝ «Էմմի» դափնեկիր Մոնթել Ուիլյամսի հետ:
«Երբ Դինն ինձ պատմեց Հայոց ցեղասպանության մասին, ես զարմացա, ասացի՝ ի՞նչ Հայոց ցեղասպանություն: Ես 22 տարի բանակում եմ աշխատել, ռազմական պատմաբան եմ եւ իմ հաղորդման շրջանակներում անդրադարձել եմ բազում ռազմական հարցերի, բայց հայերի ցեղասպանության մասին առաջին անգամ էի լսում: Եթե ես չգիտեի այդ մասին, պատկերացնո՞ւմ եք՝ ինչքան շատ մարդիկ չգիտեն: Այդ իսկ պատճառով ես որոշեցի բացահայտել այս պատմությունն աշխարհի համար: Կարծում եմ, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումն է, որ պատճառ է դառնում այլ ցեղասպանությունների: Այսօր էլ աշխարհի տարբեր ծայրերում ցեղասպանություններ են ընթանում»,- նշեց Ուիլյամսը:
«Կարծում եմ՝ քանի դեռ չի ճանաչվել Հայոց ցեղասպանությունը, Ադրբեջանում եւ Արցախում այս լարված դրությունը կարող է վերածվել մասշտաբային ցեղասպանության»,- իր հերթին հավելեց Դինը:
Դինն ու Մոնթելը «Ժխտման ճարտարապետները» նկարահանելիս որեւէ խոչընդոտի չեն հանդիպել: Միակ դեպքը, որ եղել է, այն է, երբ Վաշինգթոնում նրանց չեն թույլատրել ֆիլմի գովազդային պաստառները փակցնել ավտոբուսների վրա:
«Պատրաստվո՞ւմ եմ այցելել ես վաղը Թուրքիա՝ ոչ, պատրաստվո՞ւմ եմ Ադրբեջանով ճանապարհորդել՝ ոչ»,- այդ երկրների սեւ ցուցակներում հայտնվելու հնարավորության մասին խոսելիս ասաց Մոնթել Ուիլյամսը:
Ի դեպ, կազմակերպիչները հայտ են ներկայացրել ֆիլմը «Էմմիի» ներկայացնելու համար: Կընդգրկվի, արդյոք, «Ժխտման ճարտարապետները» մրցանակաբաշխության շորթ լիստում, հայտնի կդառնա մարտի երկրորդ կեսին:

''All ordinary Turks whom I know recognize the Armenian genocide, only Turkish government denies it," famous American actor Dean Cain, who will attend the premiere of the documentary about Armenian Genocide denial today in Armenia .
Dean is one of the co-authors of the film. He visited Armenia in 2017 during the film shootings.
How did the American actor learn about the Armenian Genocide if, in his words, most Americans do not know about it?
"I went to Princeton University, I consider it one of the finest universities of the world, and I was a history major. A friend of mine, Kevin Matosian asked me if I knew about the Armenian Genocide, and this was 15 years ago. I was embarrassed because I was a historian, and had never heard about it, and he invited me to participate march in Los Angeles on April 24".
Dean Cain shares the idea of making a documentary about the Armenian Genocide with her friend, Emmy Award-winning Montel Williams.
According to Montel Williams, when Dean Cain told him about the project he was surprised to hear about the Armenian Genocide. “At that moment I started to think that if I have been a servicemen for 22 years, I consider myself to be a military historian, I refer to numerous issues during my TV shows and I am unaware of the Armenian Genocide, it means that many are unaware. I realized that it’s necessary to tell people, discover that reality for them, since not being recognized the Armenian Genocide can lead to other genocides. It’s enough. This issue should be raised and a solution should be found to it”, Williams said.
"I think that until the Armenian Genocide has not been recognized, this tense situation in Azerbaijan and Artsakh can turn into a massive genocide," added Dean.
Dean and Montel faced any obstacles while filming “Architects of Denial”.
The only thing was that they were not allowed to place movie posters on the buses in Washington.
"I am going to visit Turkey or Azerbaijan tomorrow," Montel Williams said , speaking about the possibility of being blacklisted in these countries.