Կեցցե Հայաստանը. Բրազիլիայում կայացած կառնավալում մեծարել են հայկական մշակույթը (ֆոտո, վիդեո)
Rosas de Ouro (Ոսկե վարդեր) սամբայի պարային դպրոցը բրազիլական Սան Պաուլո քաղաքում ելույթ է ունեցել «Viva Hayastan!» (Կեցցե Հայաստանը) ծրագրով, որը նվիրված է հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Շքահանդեսին մասնակցել է հայ համայնքի 500 ներկայացուցիչ, իսկ ներկայացումը բաժանված է 5 թեմայի՝ Դրախտ, Հայ հերոսներ, Քրիստոնեության, Հայաստանի մշակույթ եւ հրապարակ։
Ներկայացումը սկսվել է հղումից ցեղասպանությանը եւ 1915թ.-ի իրադարձությունների զոհերին հիշատակի տուրքից։ Դրան հաջորդել են դրոշի գույները, որոնք կատարել են Կոմիտասի «Կռունկ» երգը։
Առաջին հարթակին, որը կրում էր «Արարատյան դաշտավայրի դրախտի հոյակապությունը», ցուցադրվել են Ադամը, Եվան, Նոյյան տապանը, որը, ըստ լեգենդի, հանգրվանել է Արարատ լեռան վրա։
Ներկայացման երկրորդն թեման «Թովիչ ռազմիկների օրրանն էր», որի ընթացքում ցուցադրվել են Տիգրան Մեծ արքայի ոսկե քանդակները, ինչպես նաեւ ասորեական, պարսկական, հունական, հռեմոեկան եւ հայ հզոր ռազմիկների քանդակները։
Հատվածում, որը կարելի է «քրիստոնեական անվանել», սամբայի բրազլիացի վարպետները ցուցադրել են Հայաստանում քրիստոնեության ընդունման պատմությունը` առաքյալներ եւ սրբեր։ «Մայր Հայաստանը» ցուցադրել է հայկական մշակույթը, մասնավորապես այնպիսի հզոր գործիչների, ինչպիսիք են հայկական այբուբենի հեղինակ Մեսրոպ Մաշտոցը եւ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը։

Armenian culture honored at carnival in Brazil (PHOTO, VIDEO)
In Sao Paulo, Rosas de Ouro (Golden Roses) samba school performed dances within the scope of a program entitled “Viva Hayastan!” (Long Live Armenia) and dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide.
The Rosas de Ouro carnival gathered 500 members of the local Armenian community, and the performance was divided into 5 sections, including Heaven, Armenian Heroes, Christianity, Armenian Culture and Square.
The performance began with a reference to the Armenian Genocide and a tribute to the victims of the events of 1915, followed by a performance of Komitas’s song “Kroonk”.
The first platform featured Adam, Eve and Noah’s Ark which, according to the legend, landed on Mount Ararat. This was followed by a showing of the golden sculptures of King Tigran the Great, as well as the sculptures of powerful Assyrian, Persian, Greek, Roman and Armenian soldiers.
In the section that can be referred to as “Christian”, the Brazilian sambo masters showed the history of adoption of Christianity as a state religion in Armenia.
“Mother Armenia” displayed Armenian culture, particularly powerful figures such as creator of the Armenian alphabet Mesrop Mashtots and chansonnier Charles Aznavour.