«Գրեմմի»-ի թանգարանը գումար կհատկացնի հայկական եզակի ձայնագրությունների թվայնացման համար
Գրեմմիի՝ Լոս Անջելեսում գտնվող թանգարանը դրամաշնորհի տեսքով 200.000 դոլար կհատկացնի ԱՄՆ-ում 15 մասնակցի՝ տարբեր թեմաներով ուսումնասիրություններին, ինչպես նաեւ արխիվացման եւ պահպանման մի խումբ ծրագրերին աջակցելու համար։
Ֆրեզնոյի համալսարանի հայագիտության կենտրոնին 5 հազար դոլարի չափով դրամաշնորհ կհատկացվի՝ հայկական երաժշտական եզակի ստեղծագործությունների ձայնագրությունների թվայնացման համար։
«Այս նախագիծը կենտրոնացած է լինելու Ամերիկայում հայկական սփյուռքի՝ գրեթե 1500 ձայնագրության ինվենտարիզացիայի եւ կատալոգավորման վրա։ Տեղի ձայնագրությունները հիմնավորում են հայերի վաղ պատմությունը Միացյալ Նահանգներում։ Հավաքածուն ներկայացնում է երաժիշտների ձայներ, որոնց սոցիալական, տնտեսական եւ քաղաքական կարգավիճակը նրանց հարկադրել է լքել հայրենիքը»,- ասված է թանգարանի կայքում։

Grammy Museum to allocate $ 200,000 to digitize unique Armenian records
The Grammy Museum in Los Angeles will allocate $ 200,000 in grants to 15 recipients in the US to assist research on various subjects, as well as a number of archiving and preservation programs.
The Center for Armenology at the University of Fresno will be provided with a grant of $ 5,000 to digitize unique recordings of Armenian musical works.
"The GRAMMY Museum Grant Program to date has awarded more than $7.5 million to more than 400 grantees," said Michael Sticka, executive director of the Grammy Museum, in a press release. "The work we help fund includes an impressive array of projects that are at the forefront of exploring music's beneficial intersection with science, and that maintain our musical legacy for future generations. The initiatives announced today exemplify the Museum's mission to uphold music's value in our lives and shared culture."